Caol Ila, w gaelickim ‘cieśnina Islay’ to największa destylarnia na wyspie Islay. Obecnie należy do koncernu Diaego. Prezentowana Caol Ila Distillers Edition, finishowana w beczkach po słodkim winie – Moscatel, zabutelkowana została z mocą 43%.
Destylarnia Caol Ila została zbudowana w 1846 roku w pobliżu zatoki Port Askaig przez Hectora Hendersona – w przeszłości osobę zaangażowaną w produkcję i sprzedaż whisky z destylarni Littlemill w Lowland. Destylarnia na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, m.in. w 1854 przeszła w ręce Normana Buchanana (właściciela destylarni Jura), a w 1871 roku funkcję Master Distillera sprawował Duncan Johnston (członek rodziny Johnstonów, zaangażowanej w działalność innej destylarni na wyspie Islay – Laphroaig). W trakcie II Wojny Światowej (lata 1942-45), z powodu ograniczeń w ilości dostarczanego do destylarni jęczmienia, produkcja whisky została zawieszona. Po tym okresie destylarnia wznowiła działalność i pracowała nieprzerwanie do roku 1972, kiedy rozpoczęto jej przebudowę, trwającą dwa lata. Istniejące dotychczas zabudowania zostały zburzone i zastąpione nowymi, znacznie większymi budynkami, zaprojektowanymi przez Georga Leslie Darge’a. Nowe obiekty mimo, iż wzniesione od podstaw, utrzymane zostały w dawnym stylu. Co istotne, przebudowa pozwoliła na znaczne zwiększenie mocy przerobowych destylarni – liczbę alembików zwiększono trzykrotnie – z 2 do 6.
Obecnie destylarnia Caol Ila osiąga wydajność 6,5 mln litrów destylatu, co czyni ją największą destylarnią na wyspie. Warto zaznaczyć, iż destylarnia wykorzystuje taką samą kombinację słodu jak Lagavulin, jednakże charakter destylatu Caol Ila jest znacznie łagodniejszy, bardziej floralny. Jej delikatniejszy ton, uzyskiwany jest poprzez znacznie niższy poziom wypełnienia alembika w trakcie destylacji. Alembik wypełniany jest w zaledwie jednej trzeciej pojemności, co pozwala na zwiększenie tzw. refluksu, dzięki któremu część skroplonej pary wraca ponownie do alembika i jest dalej oczyszczana.
Destylarnia Caol Ila korzysta głównie z beczek po bourbonie, jednakże wykorzystuje również inne dostępne beczki. Ciekawostką jest również oferowana w limitowanych edycjach, whisky Caol Ila nietorfowa.
Z racji swojego łagodnego – jak na przedstawicielkę Islay – charakteru, whisky z Caol Ila jest składnikiem wielu whisky mieszanych (blended), m.in. Johnnie Walker oraz Black Bottle.
Aktualnie na rynku znajduje się wiele edycji pochodzących zarówno z oficjalnej dystrybucji, jak i z oferty niezależnych bottlerów. Caol Ila Distillery Edition po raz pierwszy pojawiła się w ofercie destylarni w 2006 roku. Destylat oprócz klasycznej maturacji, na krótki okres przelany został do beczek po słodkim, białym winie moscatel.
Kolor: bladozłoty
Zapach: w pierwszej chwili wyczuwalne uderzenie torfowego dymu, po chwili wyraźna słodycz – aromaty jabłek, cytrusów, miodu. Na końcu, zwiewny lekko medyczny.
Smak: spójny z zapachem, podobnie jak w przypadku edycji 12-letniej, wyraźnie dymny, morski jednak z wyraźniejszymi akcentami owocowymi – jabłka, przyprawy, suszone owoce, miód.
Finisz: średnio-długi, dymno-torfowy przechodzący w lekko pieprzny oraz wyraźnie owocowo-przyprawowy
Whisky Caol Ila Distillers Edition z racji wyraźnej słodyczy będzie doskonale smakowała w towarzystwie lekko wędzonego sera, bądź gorzkiej czekolady.
Charakterystyczna, dymiona butelka zapakowana w klasyczny, prostokątny kartonik.
Caol Ila w wydaniu Distillers Edition to bardzo interesująca whisky, wyraźnie ukazująca wpływ maturacji w beczkach po słodkim, białym winie. Jest zdecydowanie bardziej łagodna i słodsza od edycji 12-letniej. Z pewnością warta spróbowania.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | CAOL ILA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |