Seria Distillers Edition marki Caol Ila została zaprezentowana w 2006 roku. Każdego roku rozlewane są whisky z różnych roczników i wchodzą do dystrybucji w limitowanej liczbie butelek. To, co poszczególnie dramy wyróżnia między sobą to sposób maturacji i rodzaj beczek. Tym razem mamy do czynienia z wyjątkowym single maltem, butelkowanym z mocą 43%, leżakującym w beczkach po winie Moscatel. W whisky nie zabrakło nut typowych dla lokalizacji, czyli dymnych i torfowych akcentów. Całość podbijają elementy słodowej słodyczy, akcenty owoców i korzennych przypraw.
Nazwa destylarni Caol Ila odnosi się bezpośrednio do jej lokalizacji tuż nad brzegiem wyspy Islay, mniej niż milę na północ od Port Askaig. Gorzelnia została założona w 1846 roku przez Hectora Hendersona. W 1863 roku zakład został przejęty przez Bulloch Lade & Co z Glasgow, handlarzy zapasami whisky. W latach osiemdziesiątych XIX wieku produkowano tam ponad 147 000 galonów whisky rocznie. Firma ostatecznie stała się częścią gigantycznego przedsiębiorstwa Diageo. Dziś Caol Ila jest destylarnią o największej produkcji na wyspie. To, co Kilchoman produkuje w ciągu roku, zajmuje destylarni Caol Ila tylko tydzień. Destylarnia jest często określana jako fabryka whisky, a torfowy dram jest często używany w whisky typu blend, takich jak Chivas Regal i inne.
Destylarnia Caol Illa, podobnie jak wiele innych szkockich gorzelni, zaniechała samodzielnego słodowania ziarna jęczmienia w latach 70. Od tamtego czasu wykorzystywała słód ze słodowni w Port Ellen. Słód dostarczany do gorzelni emanuje wysoką zawartością fenoli, za które odpowiada suszenie jęczmienia torfem. Specjaliści zauważają różnicę w pozycjach od Caol Illa od czasów zawarcia współpracy ze słodownią. Mówi się, że obecne dramy są lżejsze i delikatniejsze. Caol Illa Distillers Edition po fermentacji i podwójnej destylacji, trafia do dębowych beczek po winie Moscatel. Beczki te dostarczają trunkowi owocowych nut. Szkocka gorzelnia w swoich produktach często wykorzystuje również beczki po amerykańskim bourbonie lub sherry.
Caol Illa Distillers Edition nie zapomina o korzeniach i wykorzystuje elementy dymu do podbicia akcentów słodyczy i owoców.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: nuty dymu, elementy palonego ogniska, korzenne przyprawy, jabłka;
Smak: słodycz słodu, intensywny torf, krem waniliowy;
Finisz: długi, różnorodny i słodki;
Elegancki single malt od destylarni Caol Illa zasługuje na przemyślaną formę degustacji. Radzimy zrezygnować z użycia whisky w drinku, a raczej skupić się na poznaniu fenomenalnej warstwy smakowej i aromatycznej dramu. W tym celu wykorzystajmy szklankę tumbler lub specjalistyczny kieliszek do degustacji. Pijmy whisky bez dodatków lub z odrobiną wody, która znacznie zintensyfikuje dymne aromaty.
Trzeba przyznać, że butelka Caol Illa Distillers Edition prezentuje się niezwykle wytwornie. Jest wysoka i smukła, a wykonano ją z przyciemnianego szkła. Etykieta ze złotymi napisami przybrała ciemno-brązowy kolor. Znajdziemy na niej najpotrzebniejsze informacje dotyczące whisky – miejsce produkcji, ilość alkoholu, typ. Single malta kupimy w monochromatycznym pudełku z graficznym krajobrazem wyspy Islay w tle.
Znawcom i smakoszom single maltów destylarni Caol Illa przedstawiać nie trzeba. Wielbiciele dymnych akcentów będą zachwyceni mogąc degustować kolejną pozycję ze szkockiej gorzelni. Ci mniej doświadczeni powinni przygotować się na prawdziwie bogate doznania. Jeżeli nie mieliście wcześniej okazji pić torfowej whisky, możecie być z początku zaskoczeni, ale z każdym kolejnym łykiem miłość do dymnych trunków będzie coraz większa.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | CAOL ILA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |