Bunnahabhain to gorzelnia, która powstała dzięki dwóm przedsiębiorcom, mieszkających i prowadzących farmę na wyspie Islay. Bracia nieustannie poszukiwali sposobu na wzbogacenie się i chociaż wyspa nie dawała wielu możliwości na rozwój, w końcu wpadli na znakomity sposób, by w mądry i dochodowy sposób wykorzystać uprawiany jęczmień. Najlepszym pomysłem okazało się otwarcie gorzelni, w której produkowali by szkockie single malty. Postanowili więc w 1881 roku zainwestować sporą sumę pieniędzy, aż 30 tysięcy funtów, w budowę i wyposażenie destylarni. Dwa lata później, w 1883 wyprodukowali swoją pierwszą markową butelkę whisky.
Pod miejsce siedziby swojej gorzelni bracia wybrali miejsce w odległej części wyspy, na północno-wschodnim krańcu, zupełnym pustkowiu, gdzie nie dochodziła nawet żadna droga z oddalonych wsi i miasteczek. Było to spowodowane zupełnie wyjątkowymi warunkami, jakie tam panowały. W pobliżu lokalizacji budynku znajdowało się bowiem wybijające spod ziemi źródło wody oraz ujście rzeki Margadele. Dzięki temu gorzelnia zawsze miała łatwy i szybki dostęp do niezwykle istotnej dla produkcji alkoholu, czystej wysokiej jakości wody. Gdy produkcja whisky rozpoczęła się na dobre, wokół gorzelni zaczęto budować domy pracownicze i w ten sposób powstała wieś o takiej samej nazwie – Bunnahabhain. Swoją drogą, nazwa ta w języku gaelickim oznacza „ujście rzeki” i została zainspirowana tym wyjątkowym miejscem. Niedługo po wybudowaniu domów powstały pierwsze drogi prowadzące do gorzelni, a sama wieś obfitowała w mieszkańców. Do dziś dzień większość mieszkańców Bunnahabhain to pracownicy destylarni.
W Bunnahabhain przez wszystkie lata działalności i obecnie wykorzystywane są tradycyjne metody gorzelnictwa w połączeniu z nowoczesną technologią. Dzięki temu produkty gorzelni przejawiają wyjątkowy charakter i jednocześnie wyróżniają się wysoką jakością. Jest to jedyna destylarnia na wyspie, która wykorzystuje podczas produkcji wodę źródlaną, doprowadzaną do budynku bezpośrednio ze źródła. Dzięki temu na wodę nie ma wpływu obfitość torfu, który występuje w znacznych ilościach w krajobrazie wyspy. Druga część whisky, czyli słód jęczmienny pochodzi z lokalnych upraw i występuje w dwóch wersjach, torfowej i nietorfowej, a wykorzystywana jest ta, której akurat wymaga rodzaj trunku. Słodowany jęczmień miażdżony i ścierany jest w młynie znajdującym się na terenie gorzelni, a następnie umieszczany w kadzi zaciernej ze stali nierdzewnej i miedzi, która jest jedną z największych kadzi w całej Szkocji. W tym miejscu przez 12 godzin słód łączony i mieszany jest z gorącą wodą, by wytworzyć słodki płyn, który następnie poddaje się nawet 100-dniowej fermentacji z użyciem naturalnych drożdży. Powstały alkohol destylowany jest dwukrotnie, mieszany z wodą źródlaną i przelewany do beczek, gdzie spędza wiele lat na leżakowaniu i dojrzewaniu.
Cruach Mhona debiutowała w ofercie marki w 2010 roku i była swoistym rozszerzeniem oferty producenta o whisky torfowe. Jej nazwa w języku gaelickim oznacza „stos torfu” i nadany jej został ponieważ whisky przypomina swoim charakterem wyjątkowo czystą wodę wykorzystywaną przez Bunnahabhain wraz z jej naturalnymi cechami i barwą. Whisky butelkowana jest z zawartością alkoholu podniesioną do 50% i bez uprzedniej filtracji na zimno.
Jasno-złoty odcień whisky ukrywa głęboko złożony smak trunku, którym się charakteryzuje. Ten torfowy single malt łączy w sobie delikatną słodką bryzę morską ze słodkim zapachem palącej się trawy i przyjemnym aromatem siana. Smak nieustannie się zmienia i zaskakuje degustującego.
Kolor: blade złoto;
Nos: żywy; słodki torf, siano, świeże zioła, dym, palona trawa, eukaliptus;
Smak: ewoluujący; cukier słodowy, wędzony biały pieprz, słone wodorosty, lukrecja;
Finisz: trwały; wodorosty, pikantne przyprawy, dym, dąb;
To zupełnie wyjątkowe i niespotykane whisky powinno być serwowane w profesjonalnym kieliszku typy glencairn, który pomoże w pełni zapoznać się i docenić aromaty trunku. Jest to alkohol na specjalne okazje, który sączy się przez długi czas rozkoszując chwilą i smakiem oblewającym podniebienie. Doskonale połączy się z czekoladą, także tą z solą morską, a dla przeciwwagi i odważnych degustatorów poleca się łączyć ją z suszonymi daktylami.
Whisky zamknięto w typowej dla marki butelce z ciemno-brązowego szkła o pękatym kształcie z długą, prostą szyjką i zdobieniem w postaci tłoczenia na froncie, którym jest data powstania firmy w okrągłej ramce, od której odchodzą dwie żeglarskie liny. Szyjka obleczona jest czarnym kapturem z datą utworzenia marki w kolorze złotym. Dolna część butelki ozdobiona została dwoma małymi etykietami w ciemno-brązowym kolorze. Na górnej etykiecie widnieje logotyp marki w złotym kolorze, który przedstawia żeglarza-sternika. Logo inspirowane jest położeniem budynku destylarni w najbardziej wysuniętym w morze skrawku ziemi wyspy, dzięki czemu podziwiać można go z burt przepływających statków. Pod logotypem widnieje nazwa marki i nazwa whisky w złotym odcieniu. Na dolnej etykiecie umieszczono informacje dotyczące trunku oraz podpis gorzelnika, który go stworzył.
Dodatkowo butelka zamykana jest w eleganckiej tubie o barwie ciemnego brązu, którą z obu stron wykończono czarnymi obramowaniami. W górnej części opakowania znajdują się te same elementy, które zdobią etykietę – logotyp, nazwa marki i whisky oraz informacje i podpis. U dołu znajdują się krótkie informacje na temat gorzelni.
Bunnahabhain Cruach Mhona to whisky dla kolekcjonerów i doświadczonych degustatorów, którzy już z niejedną whisky mieli do czynienia. Z pewnością jest to jedna z najbardziej zaskakujących pozycji w świecie whisky single malt, dlatego warto się w nią zaopatrzyć i przy najbliższej okazji zaskoczyć przyjaciela, który nigdy wcześniej nie degustował podobnego trunku. Podczas poczęstunku dobrze będzie wspomnieć, że whisky ta zdobyła w 2017 roku złoty medal w konkursie Scotch Whisky Masters i srebrny medal w International Spirits Challenge.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BUNNAHABHAIN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 1L |