Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig An Cuan Mor?
- Jeśli jesteś członkiem klubu Friends of Laphroaig możesz…wydzierżawić metr kwadratowy ziemi wokół gorzelni!
- Debiutowała w 2013 roku dla sieci Travel Retail
- Nazwa An Cuan Mór pochodzi z gaelickiego i oznacza „Wileki Ocean”
- Mocno torfowa, nuty szpitalne, morskie, pikantnych przypraw i słodkiej wanilii
- Leżakowana w beczkach po Bourbonie typu first fill (pierwsze napełnienie), finiszowana w dębie euopejskim
- Nie filtrowana na zimno, butelkowana z podwyższona mocą alkoholu 48% ABV
Laphroaig An Cuan Mor to 18-letni single malt Islay, dojrzewający w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia z białego, amerykańskiego dębu i finiszujący w beczkach z dębu europejskiego. Jest butelkowany przy 48% alkoholu i niefiltrowany na zimno. Rzadki i wyjątkowy Laphroaig o przyjemnym podniebieniu, pikantnych karmelowych aromatach z bogatymi nutami moreli i rodzynek, przenosi prosto do Szkocji na niezwykłą, tajemniczą wyspę. Trunek oferuje też aromaty figowe wysublimowane nutami lawendy i tanin dębowych. Alkohol został zaprezentowany przez firmę w 2013 roku. Laphroaig Cuan Mor w ramach przed premiery trafił w ręce członków Klubu Przyjaciół Laphroaig. Klub ten zrzesza dziś ponad 600 000 osób, których z roku na rok przybywa! Jego członkowie otrzymują dożywotnią dzierżawę jednej strony kwadratowej na terenach wyspy Islay.
Cuan Mor z gaelickiego tłumaczy się jako „duży ocean”, co nawiązuje do lokalizacji destylarni tuż przy miejscu, gdzie łączy się Morze Irlandzkie z Oceanem Atlantyckim. Gorzelnia mieści się na wyspie Islay, krainie surowej i tajemniczej. Na terenach tych mieszka jedynie 3000 osób. Islay stanowi mekkę fanów torfowych single maltów i jest zaliczana do jednego z rejonów produkcji szkockiej whisky. Destylarnia Laphroaig powstała w 1815 roku. Założyli ją dwaj bracia, znani jako Alexander i Donald Johnston. W rzeczywistości panowie pochodzili z klanu Donald, a swoje nazwiska zmuszeni byli zmienić po uczestnictwie w przegranym powstaniu jakobickim. Wtedy też wylądowali na Islay, aby ukrywać się pod pseudonimem. Nazwę gorzelni oznacza „szerokie zagłębienie nad zatoką”. Zakład przez dekady pozostawał w rękach rodziny, a od 2005 roku należy do amerykańskiego przedsiębiorstwa Beam Suntory.
Bazą pod produkcję 18-letniego singla matla stanowi słód jęczmienny. Większość gorzelni mieszczących się na wyspie Islay wykorzystuje słód ze słodowni Port Ellen Maltings – destylarnia Laphtoaig również. Zakład produkuje jednak również swój własny słód, który pokrywa około 15% potrzebnej ilości wytworu na każdą butelkę. Destylarnia Laphroaig do suszenia ziarna wykorzystuje torf o poziomie 60 ppm, podczas gdy zaprzyjaźniona słodownia utrzymuje poziom pomiędzy 35 a 45 ppm. Jak powstaje zacier? Ziarna jęczmienia początkowe są namaczane, co stymuluje je do kiełkowania. Wtedy enzymy rozprawiają się z cukrami. Następnie ziarno suszy się torfem, co wpływa na zyskanie przez trunek dymnych smaków i aromatów. Później dochodzi do zacierania razem z wodą w specjalnych kadziach. Obok zacieru najważniejsza jest właśnie woda. Destylarnia Laphroaig czerpie ją z pobliskich, niezwykle czystych źródeł.
Fermentacja powstałego wytworu sprawia, że drożdże wytrącają z niego alkohol. Etap ten ma miejsce w kadziach i trwa około 50 godzin. Następnie przychodzi pora na destylację, polegającą na oddzieleniu odpowiedniej partii płynu od reszty. Płyn ląduje finalnie w wyselekcjonowanych beczkach z białego dębu amerykańskiego po bourbonie z pierwszego nalania, a finiszuje w beczkach z dębu europejskiego. Cały etap maturacji zajmuje 18 lat. W tym czasie drewno nieustannie pracuje, nadając zawartości beczek gładkości i delikatności. Później Master Distiller decyduje o rozpoczęciu butelkowania.
Dość tłusty, torfowy trunek prosto z wyspy Islay prezentuje intensywne waniliowe nuty, akordy dymne i mineralne, smaki drewna, ostrość, pieprz, a jednocześnie kwiatowe akordy.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: mocny aromat dymu z solą, wanilią, smołą i żelazową rdzą;
Smak: duża ilość dymu, morskie aromaty i odrobina słodyczy, minerałów i mentolu;
Finisz: słodki z elementami z duszonych moreli
Trunki z wyspy Islay to z reguły mocno torfowe alkohole, pełne nut ziemnych, smaku wodorostów, a nawet medykaliów. Takie pozycje należy testować na czysto, bez zbędnych dodatków – chyba, że z odrobioną wody, która nasili walory sensoryczne. Skorzystajmy z odpowiedniego szkła: kieliszka do whisky lub szklanki o grubym dnie w typie tumbler. Nie jesteś fanem czystych alkoholi? Wykorzystaj Laphroaig Cuan Mor w bardziej torfowej Whisky Sour, w towarzystwie whisky typu blended, syropu cukrowego, cytryny i lodu.
Laphroaig Cuan Mor mieści się w klasycznej dla marki butelce: smukłej o długiej szyjce. Design etykiety również jest klasyczny, dodany został granatowy kolor. Biała etykieta informuje o mocy alkoholu, objętości szkła, miejscu produkcji, wieku, roku założenia destylarni oraz typie whisky. Przyciągającym wzrok elementem graficznym jest korona – istotna część herbu Szkocji. Butelka sprzedawana jest w ozdobnej tubie o tym samym designie, co etykieta.
Propozycja destylarni Laphroaig to pozycja dla znawców i smakoszy. 18-letni, ekskluzywny single malt doceniony zostanie przez znawców tego typu trunków, zaznajomionych już z silnie torfowym smakiem morza i wodorostów, a także z nutami solanki i palonego ogniska. Laphroaig Cuan Mor może być wyjątkowym prezentem dla fanów szkockich bursztynowych płynów. Specjalny trunek na specjalną okazję, a także na samotną degustacja w spokojny wieczór przy dobrej książce.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 95 |