Oto 9-letni szkocki single malt produkowany z ramienia niezależnego przedsiębiorstwa Elixir Distillers. Trunek dojrzewał w partii sześciu beczek i został zabutelkowany w 2020 roku w ramach czwartej serii Single Malts of Scotland Reserve Cask. Whisky o mocy 48% prezentuje aromaty świeżo upieczonego ciasta z cynamonem, gruszek, jabłek i wiśni. W smaku zaskoczą połączenia kremowych nut orzechowych z herbatą z mlekiem.
Firma Elixir Distillers zaprezentowała swoja kolekcję w 2019 roku. Wszystkie wypusty z wyjątkowej linii pochodzą z serii czterech do sześciu beczek osobiście wybranych przez specjalistę Olivera Clintona.
9-latek został wydestylowany w 2011 roku w destylarni Aultmore, położonej w regionie Speyside. Nazwa gorzelni pochodzi od gealickiego An t-Allt Mòr, co w oznacza duże oparzenie i odnosi się do źródła wody, jakim jest Auchinderran. Została założona w 1895 roku przez Aleksandra Edwarda,właściciela destylarni Benrinnes. Gorzelnię rozbudowano w 1898 roku, a produkcja podwoiła się. Kolejne lata to wzloty i upadki zakładu. W latach 50. XX wiek zakład był jednym z pierwszych destylarni w Szkocji, które wykorzystywały odpady powstające przy produkcji whisky jako paszę dla zwierząt. Pierwsze single malty Aultmore zostały zaprezentowane światu w 2004 roku. Od 1998 roku gorzelnia pozostaje w rekach spółki Bacardi Dewars.
Single malt Aultmore powstaje na bazie zacieru słodowego wytwarzanego z ziarna jęczmienia, które kolejno jest namaczane, suszone, mielone i zacierane. Szkocka destylarnia od 1968 roku czerpie słód jęczmienny od słodowni. Wcześniej samodzielnie słodowała ziarno.
Zgodnie ze szkockimi regulacjami dotyczącymi narodowego dobra, jakim jest whisky single malt, destylaty bursztynowego alkoholu muszą co najmniej 3 lata leżakować z dębowych beczkach. Cała produkcja odbywać powinna się na terenie Szkocji, a ilość alkoholu w whisky nie może być niższa niż 40%.
Przebudowa destylarni Aultmore spotęgowała zdolności produkcyjne zakładu, a to dzięki dodatkowym alembikom, które wówczas zamontowano. Miedziane alembiki wykorzystuje się w etapie podwójnej destylacji. Wcześniej w kadziach zaciernych ma miejsce fermentacja, podczas której żywe drożdże produkują z cukrów alkohol. Płyn trafia do dębowych beczek, w których spędza następne 9 lat. Drewno beczek nadaje destylatowi dębowych i waniliowych nut aromatycznych. Nad całym procesem kontrolę sprawuje wykwalifikowany Master Distiller, który decyduje również o rozpoczęciu butelkowania.
9-letni single malt z serii Reserve Cask prezentuje ciepłe nuty słodyczy i owoców. W smaku dominuje herbata z mlekiem i karmel, a finisz zaskakuje elementami mango.
Barwa: złoty bursztyn;
Aromat: cynamonowe ciasto, gruszki i jabłko, daktyle, herbata i wiśnie;
Smak: kremowe orzechy, herbata z mlekiem, kokos, czekolada i karmel;
Finisz: dość długi, mango i nuty dębowe;
Szkocki single malt może być degustowany na wiele sposobów. Klasyczną formą raczenia się whisky będzie picie jej bez dodatków w szklance typu tumbler. Dwie lub trzy kroplę wody dodane do alkoholu sprawią, że obszerna gama zapachowa i smakowa zostanie w pełni uwolniona prosto do podniebienia. W cieplejszy dzień, kiedy potrzebujemy orzeźwienia, warto dodać do single malta dwie kostki lodu.
Single malt sprzedawany jest w prostokątnym pudełku z brązowego papieru. Design całej serii Reserve Cask jest spójny i prosty. Butelka o ciepło-brązowym szkle ma profilowaną szyjkę średniej długości i białą etykietę na froncie. Nazwę serii ujęto w finezyjną czcionkę ozdobioną niewielką grafiką kłosa. Element ozdobny na kształt czerwonego stempla prezentuje lwa – symbol Szkocji, opartego o drewnianą beczkę z whisky. Na etykiecie znajdziemy informację o mocy trunku, miejscu produkcji, wieku, regionie, liczbie beczek w serii, roku destylacji i butelkowanie oraz podpis Master Distillera. Ujęto na niej również procentowy „udział anioła”, który określa ile alkoholu wyparowało z beczki od jej zamknięcia. W przypadku 9-latka z Aultmore było to 24,5%.
Seria Single Malts of Scotland Reserve Cask została ciepło przyjęta przez wielbicieli szkockich wypustów w stylu single malt. 9-latek z Aultmore prezentuje wyjątkowo otulające smaki i zapachy. Trunek będzie odpowiedni dla fanów słodkich nut aromatycznych. Warto raczyć się nim w gronie przyjaciół, ale również w samotności przy dobrej książce podczas spokojnego wieczoru. Pozycja stanowi świetną reprezentację umiejętności gorzelniczych destylarni z regionu Speyside.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | THE SINGLE MALT OF SCOTLAND |
Wiek | 9Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |