Dlaczego warto kupić whisky Penderyn Myth?
- Gorzelnia Penderyn usytuowana jest w samym sercu Parku Narodowego Brecon Beacon i stamtąd czerpie też krystalicznie czystą wodę do produkcji swych whisky
- Debiutowała w 2015 roku w serii Dragon Range (obok Legend i Celt)
- Świeża, żywa, niezwykle gładka, łatwo pijalna, harmonijna, bardzo dużo owoców (jabłka, gruszki, winogrona, cytrusy, agrest, banany, ananas, żółte śliwki), a poza tym sporo wanilii, miodu, orzechów, marcepanu, białej i gorzkiej czekolady oraz lekkich przypraw i gumy balonowej
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie i „odmłodzonych dębowych beczkach”
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 41% ABV (na rynku amerykańskim 43% ABV)
- Posiada certyfikat koszerności!
- Świetna na kostki lodu w gorący letni dzień i w drinkach na grillu z przyjaciółmi
- Jest jedną z trzech whisky z serii Dragon Range, która odnosi się do narodowego symbolu Walii (widniejącego na fladze tego państwa) – czerwonego smoka i motta „Czerwony smok inspiruje do działania” („Y ddraigh goch ddyry cychwyn”)
- Złoty medal przyznany w słynnej Whisky bible Jima Murraya w 2019 roku
Butelkowany z mocą 41% Penderyn Myth to single malt prosto z jedynej destylarni w Walii dojrzewający w beczkach po bourbonie, a finiszujący w beczkach po winie Madera. Jest jednym z trzech wypustów z serii Dragon Range, której symbolem jest czerwony smok. Single malt prezentuje całą gamę słodkich smaków i aromatów owocowych, rodzynek oraz toffi. Gwarantuje obfity, lekki goryczkowy finisz.
Przemysł gorzelniczy nie funkcjonował w Walii przez ponad sto lat, do czasu kiedy pewien niezależny przedsiębiorca postanowił rozpocząć na nowo produkcję walijskiej whisky. W 1998 roku rozpoczęła się budowa destylarni, a dwa lata później produkcja. Pierwszy trunek marki Penderyn został zaprezentowany światu przez samego Karola Księcia Walii w 2004 roku i przyjęty niezwykle dobrze przez krytyków i smakoszy. Cała seria wyprzedała się jednego dnia i zmotywowała gorzelników do dalszej produkcji. Obecnie zakład zatrudnia 50 pracowników i jest znany jako miejsce działające z dbałością o środowisko.
Na lokalizację destylarni wybrano dość nietypowe miejsce – Park Narodowy Brecon Beacon. Woda wykorzystywana w wielu etapach produkcji, jak blendowanie czy rozcieńczanie, pochodzi ze źródła z tego chronionego obszaru. Słód jęczmienny dostarczany jest gorzelni przez zaprzyjaźniony browar o nazwie Brains. Roczna produkcja Penderyn Distillers wynosi około 300 tysięcy litrów.
Walijska destylarnia stosuje specjalnie zaprojektowany dla niej destylator Faraday Still, którego nazwa wzięła się od nazwiska jego wynalazcy, Davida Faradaya. Wyjątkowy sprzed pozwala podczas jednej tury destylacji wyprodukować ciecz o mocy 92%. Szkockie i irlandzkie destylarnie podwajają lub potrajają ten proces, aby osiągnąć podobny wynik. Obok Faraday Still, zakład wykorzystuje również klasyczne, miedziane alembiki o kształcie przypominającym cebulę. Przed procesem destylacji, dochodzi do fermentacji, podczas której dwa szczepy drożdży wytwarzają alkohol, żywiąc się cukrami.
Wszystko to po to, aby sfermentowany i wydestylowany płyn umieścić w beczkach po bourbonie z Kentucky i Tennessee, a na ostatnie miesięcy w beczkach po słodkim, portugalskim winie Madera. Producent nie podaje wieku destylatów, jednak z pewnością nie są młodsze niż trzy lata. Beczki przez cały czas odpoczywają w jednym z dwóch magazynów marki, które mogą pomieścić około 4000 beczek jednocześnie. Penderyn samodzielnie butelkuje swoje trunki. Jak widać, w dużej części, gorzelnia jest samowystarczalna.
Nuty sułtańskich rodzynek świetnie współgrają z akordami owoców z sadu i kremowej krówki. Finisz balansuje całość swoją delikatną goryczką.
Barwa: złoto;
Aromat: świeże jabłko, cytryna, kremowa krówka, rodzynki;
Smak: gładki, obfity, suszone owoce, gruszka;
Finisz: odrobina goryczki, dość długi, orzeźwiający, delikatnie słodki;
Masz ochotę na orzeźwiający drink na bazie whisky idealny na gorący dzień? Mamy coś dla Ciebie. Połącz Penderyn Myth z rumem, brandy, sokiem z cytryny i syropem cukrowym. Wymieszaj składniki i zalej nimi szklankę pełną kruszonego lodu. Delektuj się chłodną słodyczą.
Na tym nie koniec – oto kolejna propozycja. Niezależnie od tego, czy jest lato, czy Halloween, do tego koktajlu będziesz wracał wielokrotnie. Zwane „likierem czarownic” połączenie whisky, mięty, jałowca, anyżu i kopru włoskiego sprawi, że nie będziesz chciał poprzestać na jednym drinku.
Cała seria Dragon Range zyskała spójny design etykiet, w których centrum jawi się czerwony smok. Stwór symbolizuje wszystko, co walijskie i jest obecny w herbach i emblematach wielu narodowych instytucji. Tym samym czym dla Irlandii jest zielona koniczyna, tym dla Walii jest czerwony smok. To swoisty symbol narodowy, kojarzony z odwagą i patriotyzmem. Na etykiecie umieszczono go na szarym tle, które mocno kontrastuje z krwistą czerwienią mistycznej kreatury. Takiego samego smoka znajdziemy na prostokątnym pudełku, w którym sprzedawana jest whisky. Sama butelka jest wysoka i smukła.
Trunek zdobył złoty medal w konkursie World Whisky Masters w roku 2015, 2017, 2018 i 2020 roku oraz srebro w San Francisco World Spirits. Uznany przez krytyków i doceniony przez smakoszy single malt z Walii sprawia, że wiara w gorzelniczą spuściznę tego kraju powraca. Penderyn Myth to kolejny dowód na wysokie umiejętności specjalistów marki. Ciepło jego smaków będzie idealne również dla amatora, dla którego świat whisky pozostaje jeszcze obcy. Pozycja ta będzie dobrym wprowadzaniem i zachęci do sięgnięcia po inne pozycje.
Kraj | Walia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | PENDERYN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 41 |
Pojemność | 0.7L |