Dlaczego warto kupić whisky An cnoc Blas?
- Aż 95 procent destylatów z gorzelni Knockdhu trafia do blended whiskies z portfolio Inver House (przede wszystkim do Hankey Bannister)
- Debiutowała w 2016 roku
- Pełna, gładka, wyrazista, dużo kwaskowych cytrusów (limonka, grejpfrut, yuzu, pomarańcza), do tego brzoskwinie, ananas, tarta na słodko, zbożowe płatki, toffi, gorzka czekolada, polne kwiaty, dąb, lukrecja, wanilia oraz lekko pikantne przyprawy (cynamon, imbir, pieprz)
- Stworzona z destylatów pochodzących z kombinacji beczek po Bourbonie i sherry i leżakowanych (prawdopodobnie) przez okres od 8 do 12 lat
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z naturalną mocą beczki 54% ABV
- Whisky znakomita dla kolekcjonerów – już nie produkowana, limitowana!
- Nazwa Blas pochodzi z języka gaelickiego i oznacza „Smak”
- Stworzona we współpracy ze szkockim projektantem mody Patrickiem Grantem, który zaprojektował ilustrację na butelkę i tubę, a przedstawia ona metaforyczny proces powstawania tej whisky
Gorzelnia Knockdhu w swojej ponad 120-letniej historii istnienia przeżywała kilka ciężkich chwil. Pierwszy raz swą działalność zawiesiła w 1931 roku przez wzgląd na gospodarczy kryzys. Co prawda wznowiła ją już 2 lata później, ale po raz kolejny musiała ją przerwać podczas II Wojny Światowej. Od 1947 roku Knockdhu znów będzie produkować, niestety, w roku 1983 przyjdzie kolejna fala recesji. Na szczęście ludzie odpowiedzialni za Knockdhu zdołali znaleźć nowego na nią nabywcę, dzięki czemu zakład Knockdhu ruszył ponownie w 1989 roku. Od tej pory Knockdhu pracuje nieprzerwanie, a wszelkie przeciwności losu, które napotykała na swej drodze, nie potrafiły jej złamać. Bessa zamieniła się w hossę, w efekcie czego powstać mógł anCnoc Blas.
anCnoc Blas jest jednym z najbardziej miarodajnych przedstawicieli pogranicza Speyside i Highland, dwóch niezwykle ważnych regionów produkcji whisky w Szkocji. Pozbawiony, zbędnego zresztą w tym przypadku, barwnika, nie filtrowany na zimno, przelewany z naturalną mocą beczki 54% ABV, skomponowany z 8-12-letnich destylatów leżakowanych w beczkach po bourbonie i sherry, limitowany… Czego chcieć więcej? anCnoc Blas to duma i dziedzictwo nie tylko gorzelni Knockdhu, ale i całego pogranicza dwóch wielkich, sielankowych regionów.
W gorzelni Knockdhu typem drożdży używanym do fermentacji jest Pinnacle Distillers. Firma Mauri produkuje je w dwóch postaciach – proszku i płynu. W gorzelni Knockdhu wykorzystuje się tę drugą wersję, nazywaną cream – przez wzgląd na jej śmietanową konsystencję. Jest to specjalny szczep, który znakomicie nadaje się do produkcji whisky, gdyż zapewnia maksymalna wydajność alkoholu przy dobrej tolerancji termicznej aż do 35 stopni Celsjusza. Dzięki Pinnacle Distillers fermentacja przebiega sprawnie i bezproblemowo, nadając każdej późniejszej whisky całą paletę spójnych, ciekawych smaków. Ot, choćby taką, którą bezsprzecznie odnajdziemy w anCnoc Blas.
Bogactwo aromatów zamkniętych w anCnoc Blas imponuje swą iście romantyczną strukturą. Znajdziemy tam polne kwiaty, cytrusy, pralinki i mnóstwo radosnej słodyczy. Smak wzmocni nasze poczucie, iż anCnoc Blas to rzecz godna szczególnej uwagi. Wszakże uwolni głębię beczek po sherry, z ich czekoladową pikantnością na czele. Finisz pobudzi zmysły i ugruntuje wszystko to, co już anCnoc Blas wydobył dla nas w nosie i na podniebieniu, gdzie lepka słodycz w połączeniu z ciepłym akcentem pikantnych przypraw sprawią, że poczujemy się tak jakby w innym, lepszym świecie.
Nos: Skórka pomarańczy, cytryna, ananas, biszkopt, gorzka czekolada, wosk pszczeli, pralinki, kwiaty, masło orzechowe, sherry, wanilia, cynamon, imbir, dębina
Smak: Tarta cytrynowa, yuzu, rodzynki w rumie, śliwka, brzoskwinia, gorzka czekolada, kakao, karmel, wanilia, lakier, dębina, trawa, imbir, cynamon, pieprz
Finisz: Gorzka czekolada, skórka pomarańczy, toffi, dębina, pikantne przyprawy (imbir, pieprz), lukrecja
anCnoc Blas jest przedstawicielem whisky typu cask strenght, przelewanych z naturalną mocą beczki. Jest to więc whisky, której nie przeszkodzi parę kropel czystej wody, wręcz przeciwnie, uwolni ona pokłady niezwykłości, które drzemią w tej jakże zacnej whisky. A i niewprawne podniebienia będą miały większą uciechę, mając nieco ułatwione zadanie w wyłapywaniu wszelkich mniej lub bardziej ukrytych niuansów, które skrywa anCnoc Blas…
Etykiety na butelce i tubie anCnoc Blas pozostają w zgodzie z ogólną koncepcją całego portfolio whisky anCnoc. Jedyna, acz istotna zmiana dotyczy projektu rysunku (dolna część tuby i przedniej etykiety butelki), który widnieje na wspomnianych etykietach. Otóż stworzył go Patrick Grant, znany szkocki projektant mody. Rysunek ów przedstawia metaforyczny proces powstawania anCnoc Blas. Znajdziemy na nim sporo szczegółów w różnorodnej, przenikającej się, niejako „wychodzącej za linię”, kolorystyce. Kwiaty (i ich liście) na przykład występują w kolorach: jasny beż, jasna, morska i ciemna zieleń, żółć i blady róż. Różnymi odcieniami zieleni przedstawiono parę wysokich butów i worki z ziarnami jęczmienia (przód tuby). Z przodu znajdziemy też napisy: „Cu” zamknięty w kwadrat na pomarańczowym tle, „Knock” w prostokątnej tabliczce chowający się za workami (tło z dwoma odcieniami zieleni), ucięty „Wash…No…”, również w prostokątnej, ciemnozielonej tabliczce z zachodzącym na nią pomarańczowym akcentem (pośrodku tuby, po prawej) oraz cyfry na jednym z worków, z których najbardziej widoczne są 1000 i 8. Z tyłu tuby mamy jeszcze beczkę wewnątrz fioletowego tła, auto w kolorach: fiolet, blady róż, róż, ciemna zieleń oraz przedmiot przypominający ołówek przecinający w swej połowie barierę miedzy kolorami różowym i żółtym. Podkreślmy, że całość powtórzona jest na butelce – z przodu w formie uciętego obrazka, z tyłu – tylko jego zarysów (u góry po prawo, na dole po lewo i po prostu na samym dole).
Poza rysunkiem Granta tuba ma białe, proste tło i znajdziemy na niej: u góry po lewej lśniący złotym kolorem napis „blas”, czarną czcionką w nawiasie tłumaczenie ("[taste]") oraz bardzo istotna informacja mówiąca, iż jest to limitowana edycja; pod spodem, pośrodku tuby, największymi literami nazwa anCnoc (na czarno), pod nią zaś napisy „Highland Single Malt” (na czarno) i „Scotch Whisky” (złotym kolorem); następnie, znów na czarno, prawidłowa wymowa słowa „anCnock” oraz szarym kolorem napisy „Non Chill-Filtered” i „Natural Colour”. Tył tuby to, od góry, nazwa whisky i informacja, iż jest to whisky słodowa z regionu Highland (na czarno) oraz złoty napis „Scotch Whisky”. Następnie krótka historia gorzelni Knockdhu, informacja o powstaniu i projekcie samej anCnoc Blas oraz jej nota degustacyjna (wszystko kolorem czarnym). Poniżej, większą szarą czcionką napis „Established 1894”, a pod nim, czcionką czarną, wzmianka, iż anCnoc Blas destylowano, leżakowano i zabutelkowano w Szkocji, w gorzelni Knockdhu (tutaj podano adres gorzelni oraz adres jej strony internetowej). Na samym dole, po lewej, kod kreskowy (czarna czcionka na białym tle), po prawej, zachodzące na obrazek Granta i wyróżnione na biało informacje techniczne (m. in. pojemność butelki i procentowa zawartość alkoholu).
Przednia etykieta butelki różni się od przodu tuby tylko tym, iż obrazek Granta jest ucięty, a także informacjami podanymi na samym jej dole (których nie znajdziemy na przedzie tuby). Jest to notka, iż anCnoc Blas destylowano, leżakowano i zabutelkowano w Szkocji, w gorzelni Knockdhu (podano adres zakładu) oraz informacja o pojemności butelki i procentowej zawartości alkoholu. Tylna, mniejsza etykieta, stanowi skrót tyłu tuby. Znajdziemy tu, od góry, nazwę anCnoc, napisy „Highland Single Malt” i „Scotch Whisky”, pod nimi noty degustacyjne anCnoc Blas, zaś etykietkę zwieńczą kod kreskowy po lewej i informacje techniczne po prawej stronie. Kolorystyka jest tożsama z kolorystyką tylnej części tuby. Dodajmy, iż szyjkę butelki chroni czarne „sreberko” z białym napisem „anCnoc” powtórzonym trzykrotnie dookoła oraz zawieszka zawierająca w środku informacje dotyczące powstania anCnoc Blas (po prawej) i notę degustacyjną (po lewej). Z tyłu zawieszki podano adres strony internetowej dedykowanej whisky anCnoc, z przodu – nazwę „blas” (złotym kolorem), jej tłumaczenie i napis „Limited Edition” (kolorem czarnym).
anCnoc Blas to trunek, który znakomicie sprawdzi się na początku przygody z półką, na której stoją whisky przelewane z naturalną mocą beczki. Jej ciepłe nuty złagodzą szok początkowy kubków smakowych, a wyjątkowo solidna struktura nie da o sobie długo zapomnieć. anCnoc Blas to także świetna pozycja dla kolekcjonera nietuzinkowych bottlingów. Niezależnie zresztą jak ją umiejscowimy, anCnoc Blas, tak jak podpowiada nam jej nazwa, kusić nas będzie przede wszystkim smakiem, oryginalnym, niepospolitym, a limitowanym, czyli, używając metafory, zagrożonym wyginięciem…
Degustacja #14 – anCnoc Blas 54%
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Region | Highlands |
Producent | Knockdhu Distillery |
Marka | AN CNOC |
Właściciel | Inver House |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 54 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon, sherry |
Filtrowanie | niefiltrowana na zimno |
Barwienie | niebarwiona |
Opakowanie | Tuba |