Dlaczego warto kupić whisky An cnoc Stack?
- Gorzelnia Knockdhu szczęśliwie przetrwała potężne zawirowania związane z II Wojną Światową, dzięki czemu w 1947 roku, za sprawą nowego właściciela (United Distillers), wznowiła produkcję pełną parą
- Debiutowała w 2016 roku jako kolejna whisky z serii Peaty Collection
- Wyrazista, torfowa, pełna dymu i ognia, akcentów ziemi, wilgotnych roślin, a także zbożowych płatków z miodem, gorzkiej czekolady, pomarańczy ze skórką, cytrusów, czarnej herbaty, wanilii, dębu i pikantnych przypraw (goździk, imbir)
- Stworzona z natorfionych (20 p.p.m.) destylatów leżakowanych co najmniej 10 lat w beczkach po Bourbonie
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 46% ABV
- Whisky znakomita dla kolekcjonerów – już nie produkowana, limitowana do 6 tysięcy butelek!
- Nazwa Stack (ang. „Stos”) nawiązuje do finalnego procesu zbierania torfu, w którym to układa się go w stosy i pozostawia do wyschnięcia przed spaleniem
Destylarnia Knockdhu znana jest przede wszystkim ze znakomitych, łagodnych, niemalże pozbawionych jakichkolwiek śladów torfu whisky. Tymczasem przez jeden miesiąc, w listopadzie każdego roku, przerabia się około 500 ton natorfowanego słodu. Dzięki tym działaniom powstała wyjątkowa Peaty Collection, której jedną ze składowych jest anCnoc Stack.
Już od początków swej działalności gorzelnia Knockdhu korzystała ze znakomitych pokładów torfu, w których bogate są okolice Knock Estate w Aberdeenshire. Stopniowo jednak odchodzono od tego procederu, dzięki czemu anCnoc Whisky znana jest na świecie ze swego łagodnego, pozbawionego składowej właśnie w postaci cząsteczek torfu, charakteru. Na szczęście już w 2004 roku, w hołdzie dla przepastnych torfowych połaci, które wzdłuż i wszerz rozciągają się wokoło zakładu Knockdhu, postanowiono powrócić do korzeni i stworzyć anCnoc w od dziesięcioleci nie widzianym stylu. Tak powstała wyjątkowa Peaty Collection, w której ważne miejsce zajmuje anCnoc Stack.
Swoją premierę anCnoc Stack miał we wrześniu 2016 roku na wielkim wydarzeniu, jakim jest Whiskey Live w Paryżu. Wydana jedynie w liczbie 6 tysięcy sztuk i przeznaczona na rynki Europy Zachodniej i Wschodniej, anCnoc Stack jest siódmą z kolei whisky anCnoc z serii noszącej nazwy narzędzi do cięcia torfu. Drugi człon nazwy anCnoc Stack oznacza „stos” i odnosi się do ostatniego etapu procesu zbierania, w którym bloki torfu składuje się razem, by wyschły przed ich spalaniem. Dodajmy, iż anCnoc Stack to whisky skomponowana z ponad 10-letnich destylatów leżakowanych w klasycznym amerykańskim dębie, nie filtrowana na zimno i nie barwiona, w której zawartość fenoli ocenia się na 20 p.p.m.
anCnoc Stack zachwyca pełną paletą doznań, których oczekuje się od świetnej, torfowej whisky. Znajdziemy w niej zarówno nie tak dalekie echa mokrej gleby, popiołu, żużlu, czy wilgotnej i suchej piwnicy, ale i, na przełamanie, nuty świeżych i gotowanych owoców, słodycz miodu i palonego karmelu, czy mocny akcent pikantnych, wyrazistych przypraw. A całość zwieńczy sól, obecna od początkowych doznań aromatycznych, aż do bogatego w fenole i charakter finiszu.
Nos: Lekko roślinny, czuć zeschły, kruchy mech, poza tym akcenty miodu, wanilii, płatków zbożowych, dębu, suszonych jabłek, moreli, cytryn (babka cytrynowa), skórki pomarańczowej, gruszki, bergamotki, ale i piwnicznego kurzu, palonego mięsa z grilla i kwiatu morskiej soli
Smak: Głęboki, ziemisty, lekko pikantny, dym z ogniska, gorzka, prażona czekolada, cytrusy, nektarynki, biszkopt, wanilia, mięta, mokre drewno, zielona herbata, rumianek, przyprawa do piernika, pieprz, solanka
Finisz: Mocny, zdecydowany, pieprzny (chili), ziemisto-owocowy; nuty oleju silnikowego, popiołu, miodu, palonego karmelu, syropu na kaszel, orzechów i słodkiej dębiny w tle
anCnoc Stack jest na tyle bogatą, wielowątkową torfową przygodą, iż nikt wątpliwości mieć nie może, że obroni się sama. Wody w zasadzie nie potrzebuje, no, może kroplę, najwyżej dwie. anCnoc Stack pozostawia nam jednak wybór, bo w klasycznym szkle Glencairn umili niejeden udany wieczór, jednakowoż uchyla niejedną furtkę do mniej lub bardziej śmiałych eksperymentów, na przykład ze starym dobrym Old Fashioned…
Design whisky anCnoc Stack nawiązuje zarówno do ogólnej koncepcji wyglądu całej range’u anCnoc Whisky, utrzymany jest jednak w kolorystyce dostosowanej do całej Peaty Collection. Zarówno tło tuby, jak i etykiet na butelce to wszechobecna czerń. Wszelkie litery, cyfry i inne znaki graficzne uwidoczniono za pomocą bieli. Wyjątek stanowi lśniący i wyróżniający się fiolet. Kolorem tym zaznaczono na przedzie tuby poziomy pas okalający ją (u samej góry), w górnej jej części zawartość fenoli „20,0 PPM”, pośrodku napis „Scotch Whisky”, u dołu rysunek stanowiący wyobrażenie pokładów suszącego się torfu („Stack” oznaczający „Stos”), tuż pod nim kolejny napis „Eatablished 1894” (data założenia gorzelni Knockdhu). Z tyłu tuby, u góry po prawej punkt w postaci kropki na szkicowej mapie Szkocji, oznaczający miejsce, w którym znajduje się zakład Knockdhu, poniżej, też u góry, napis „Scotch Whisky”, pośrodku liczbę oznaczającą zawartość fenoli (20,0 PPM), u dołu rysunek z budynkami gorzelni. Dodajmy, że fiolet występuje dokładnie w tych samych miejscach i wyróżnia te same rzeczy na przedzie tuby i na przedniej etykiecie butelki. Jedyną różnicą jest to, iż na przedniej etykiecie butelki rysunek stosu natorfowanego słodu nakłada się na dwa białe napisy „non chill-filtered” i natural colour”, zaś pomiędzy tymże rysunkiem a napisem „Established 1894” znajduje się przerwa, w której umieszczono informację z adresem gorzelni Knockdhu oraz że anCnoc Stack wydestylowano, leżakowano i butelkowano właśnie w tej gorzelni, w Szkocji. Tylna etykieta na butelce fioletem pociągnięty ma jedynie napis „Scotch Whisky” (u góry).
Wracając do tuby – na jej przedzie, od góry, znajdziemy: napis „stack”, pod nim „limited edition”, następnie zawartość fenoli wyrażona cyfrą (20.0 PPM [parts per milion]) oraz wyjaśnienie dlaczego ten konkretny anCnoc przyjął nazwę „stack”. Pośrodku tuby nazwa whisky anCnoc, informacja, iż jest to szkocki single malt z regionu Highland, prawidłowa wymowa słowa anCnoc oraz wzmianka o braku filtracji na zimno i dodatku barwnika. Pod obrazkiem stosu i fioletowym napisem „Established 1894” adres gorzelni Knockdhu i informacja, że anCnoc Stack destylowano, leżakowano i butelkowano w Szkocji w gorzelni Knockdhu. Z tyłu tuby, u góry po prawej, szkicowa mapka Szkocji z zaznaczonym punktem, w którym znajduje się gorzelnia Knockdhu. Poniżej, od lewego akapitu, znów nazwa anCnoc, informacje podstawowe („Highland Single Malt”, „Scotch Whisky”), krótka historia gorzelni Knockdhu z uwzględnieniem historii dotyczącej używania torfu oraz wyjaśnieniem pojęcia torfowości, w szczególnej mierze dotyczącej konkretnego przypadku, jakim jest anCnoc Stack. Potem nazwa „stack” i zawartość fenoli 20.0 PPM [parts per milion] (wszystko w jednej linii), notka degustacyjna anCnoc Stack oraz adres strony internetowej dedykowanej Peaty Collection od anCnoc Whisky. Pod obrazkiem gorzelni Knockdhu, na samym dole, kod kreskowy (po lewo) i informacje techniczne (pojemność butelki, zawartość procentowa alkoholu, etc. – po prawo).
Przednia etykieta butelki jest niemal identyczna z przednią częścią tuby. Jedyna różnica to obrazek stosu natorfowanego śłodu zachodzący na napisy „non chill-filtered” i „natural colour”, a pomiędzy fioletowym napisem „Established 1894” informacje – o destylacji, leżakowaniu i butelkowaniu anCnoc Stack w Szkocji w gorzelni Knockdhu (tu adres zakładu – powyżej napisu) oraz notka o pojemności butelki i procentowej zawartości alkoholu 46% ABV (poniżej napisu).
Tylna, mniejsza etykieta również powtarza informacje z tylnej części tuby, z dwoma wyjątkami – brak tutaj historii gorzelni Knockdhu i informacji o historii używania torfu ze szczególnym uwzględnieniem poziomu torfu w anCnoc Stack, brak także obrazka przedstawiającego gorzelnię Knockdhu. Na samym dole za to, z prawej strony, znajdziemy adres strony internetowej dedykowanej kolekcji torfowych whisky anCnoc.
anCnoc Stack wydany został już kilka lat temu, a ilość sztuk jest ograniczona jedynie do 6 tysięcy butelek. Sprawia to, że dla kolekcjonerów stanowi on nie lada gratkę, która za chwilę dostępna może być jedynie na rynku wtórnym. Ci, którym uda się nabyć więcej niż jedną butelkę anCnoc Stack, będą mieli dodatkową możliwość skorzystania z niepowtarzalnej okazji spróbowania tego iście wykwintnego specjału. A takiej okazji po prostu nie można przegapić!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Region | Highlands |
Producent | Knockdhu Distillery |
Marka | AN CNOC |
Właściciel | Inver House |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | dąb amerykański po bourbonie |
Filtrowanie | niefiltrowana na zimno |
Barwienie | niebarwiona |
Opakowanie | Tuba |
Typ whisky | torfowa |
Ilość torfu | 20 ppm |
Nakład | 6000 butelek, już nie produkowana |