Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie 2008 Octave Finish Duncan Taylor 9 years old?
- Gorzelnia GlenAllachie pozyskuje słód jęczmienny z przemysłowego źródła należącego do Chivas Brothers i umiejscowionego w Banffshire, w pobliżu gorzelni Speyside w Aberlour
- Debiutowała w 2017 roku jako niezależny bottling (tzw. Independent Bottling, IB) uznanego szkockiego bottlera Duncana Taylora
- Żywa, miękka, odrobinę alkoholowa, świeży kompot owocowy (czerwone owoce, gruszki, jabłka, morele, brzoskwinie, banany, ananasy, cytrusy), karmel, toffi, wanilia, rodzynki, dębina, imbir, goździk, cynamon
- Stanowi jeden destylat z pojedynczej beczki (tzw. single cask) leżakowany przez 9 lat w dębowych beczkach, przy czym 6-miesięczny finisz odbył się w beczce typu Octave (o pojemności 50 litrów)
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z naturalną mocą alkoholu (tzw. cask strenght) 51,1% ABV
- Wydestylowana w 2008 roku, zabutelkowana w 2017 roku, numer beczki 3014026
- Stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów – na świecie tylko 56 butelek!
Seria The Octave to wyjątkowy pomysł niezależnego przedsiębiorstwa Duncan Taylor. Kolekcja obejmuje destylaty produkowane w najlepszych, lecz często mało znanych destylarniach w całej Szkocji, które kończą proces maturacji w specjalnych beczkach typu octave. Tym razem firma weszła w kolaborację z gorzelnią Glenallachie. Współpraca zaowocowała powstaniem wyjątkowej single malt whisky, butelkowanej z mocą 51,1%, która wyszła w oszałamiająco małej liczbie 56 butelek. Trunek prezentuje moc sherry, wiśni i prażonych orzechów. Sprawne podniebienie wyczuje również dżem brzoskwiniowy na słodkiej chałce.
Założona w 1967 roku Glenallachie jest jedną z młodszych destylarni w Szkocji. Mackinlay McPherson Limited, spółka zależna od Scottish & Newcastle Breweries Limited, zbudowała gorzelnię w latach 1967-1968. Po uruchomieniu produkcji destylarnia została kupiona przez grupę Invergordon Distilleries w 1985 roku. Minęły kolejne dwa lata, a w 1989 roku destylarnię kupiła firma Campbell Distillers, należąca do przemysłowego giganta Pernod Ricard. Przed ponownym otwarciem zakładu nowi właściciele zainwestowali w przebudowę i rozbudowę, zwiększając liczbę alembików z dwóch do czterech i podwajając tym samym możliwości produkcyjne. Zakład nadal rozwijał się pod kierownictwem Pernod Ricard, stając się jedną z najlepiej produkujących gorzelni w regionie. Pomimo dużej zdolności produkcyjnej Glenallachie, pozyskanie oficjalnych butelek single malt z destylarni jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że Glenallachie została zbudowana z myślą o masowej produkcji whisky do blendowanie. Zdecydowana większość whisky produkowanej w zakładzie Glenallachie jest wykorzystywana w mieszance Clan Campbell, a także w Chivas Regal i House of Lords.
Glenallachie szczyci się imponującą zdolnością produkcyjną wynoszącą 3,2 miliona litrów rocznie. Destylarnia wykorzystuje swoje położenie, czerpiąc wodę do produkcji z pobliskich źródeł Ben Rinnes. Gorzenia pozyskuje słód jęczmienny ze słodowni będącej własnością Chivaz, położonej w Banffshire. Słód używany do produkcji jest nietorfowany, co oznacza, ze whisky będzie pozbawiona dymnych nut i morskich akordów. Fani delikatnych smaków z pewnością uznają to za duży atut.
W produkcji whisky wyróżnia się następujące etapy: fermentację, destylację, maturację i butelkowanie. Fermentacja odbywa się przy użyciu drożdży, które żywiąc się cukrami, wydobywają z nich alkohol. Celem tego kroku jest wytworzenie cieczy podobnej do piwa. Destylacja w Szkocji jest dwuczęściowa i polega na oczyszczeniu cieczy z nieporządnych elementów. Finalnie wytwór ląduje w beczkach, które dostarcza do gorzelni przedsiębiorstwo Duncan Taylor. Destylat pierwsze dziewięć lat spędza w klasycznych beczkach z białego dębu, a końcowe miesiące leżakuje w beczkach oktawowych. Beczki oktawowe to beczki wykonane z części beczek wcześniej rozebranych. W przypadku single malta z Glenallachie mamy do czynienia z dużą częścią elementów z beczek po sherry. Beczka oktawowa zasadniczo składa się z ośmiu części. Taki rodzaj beczek jest dość niewielki, co determinuje ilość powstałej whisky. To dlatego właśnie whisky Glenallachie z konkretnej beczki wprowadzono na rynek w ilości jedynie 56 egzemplarzy.
Oto single malt w pięknym kolorze głębokiej miedzi. Emanuje głębią słodyczy, prezentuje nuty gruszkowe i oferuje finisz z elementami dębu i rodzynek.
Barwa: miedziana;
Aromat: dość tłusty, początkowo ciężki, później przyjemne dębowe nuty i słodycz gruszki;
Smak: słodki karmel, delikatna wanilia i dżem brzoskwiniowy;
Finisz: moc przypraw i świeży dąb, rodzynki, średniej długości;
Jesteś koneserem i zacząłeś interesować się tematem doboru idealnego szkła pod degustację najlepszych single malt whisky? Być może słyszałeś o The Neat Whisky Glass. To szkło przypominające miniaturowe akwarium, którego produkcja podparta została naukowymi badaniami. Szklanka wykonana została w oparciu o technologię Naturally Engineered Aroma, która określa najskuteczniejszy sposób redukcji oparów etanolu, jednocześnie wzmacniając korzystne aromaty zawarte w single malcie. Dzięki bulwiastemu korpusowi i płaskiej krawędzi nos degustatora za każdym razem napotka słodki punkt, zanim zacznie odkrywać głębiej ukryte aromaty. Poza tym, szkło idealnie leży w dłoni.
Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowany nowinkami w świecie whisky, wykorzystaj standardową szklankę do whisky, która z pewnością ma swoje miejsce w jednej z szafek kuchennych. Szklanka typu tumbler będzie wystarczająca.
Butelka single malta z Glenallachie prezentuje się prosto i minimalistycznie, jednak w dalszym ciągu elegancko. Warto wiedzieć, że cała seria The Octave przybrała ten sam design etykiety, a jej destylaty umieszczono w wysokich i smukłych butelkach. Etykieta jest biało-czarna i prezentuje wszystkie najważniejsze informacje o trunku. Pozycja sprzedawana jest w białym pudełku.
Mało znana w Szkocji gorzelnia Glenallachie, specjalizująca się głównie w whisky typu blend, sprostała wyzwaniu i wydestylowała świetnego single malta dla firmy Duncan Taylor. Smakosze i znawcy single malt whisky są zgodni w opiniach, że jest to świetnie zbalansowany trunek pełen słodyczy i ciekawych nut aromatycznych oraz smakowych. Nadaje się na prezent dla wielbiciela whisky, który nie miał okazji jeszcze poznać destylatów od Glenallachie Distillery.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DUNCAN TAYLOR |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 51.1 |
Pojemność | 0.7L |