Duncan Taylor Rare Auld Strathclyde z 1990 roku to 24-letnia szkocka whisky single grain. Butelki z odnoszącej największe sukcesy destylarni zbożowej w Glasgow są rzadkością. Firma Duncan Taylor dojrzewała swoją whisky przez 24 lata, a następnie zabutelkowała ją z mocą 55,7% alkoholu jedynie w 260 butelkach. Mocno dębowa, soczysta whisky o wielowymiarowym profilu dla prawdziwych smakoszy i kolekcjonerów rzadkich edycji.
Destylarnie Glasgow, aż do otwarcia nowej fabryki single malt, trzymano jak najdalej od widoku publicznego, co nie było łatwym zadaniem, gdy jedna z nich, Port Dundas, była masywnym, parującym budynkiem na szczycie wzgórze. Druga – i teraz jedyna – destylarnia zbożowa odniosła większy sukces. Destylarnia Strathclyde znajduje się w Gorbals, po południowej stronie rzeki Clyde. Destylarnia – na miejscu starej przędzalni bawełny – została zbudowana przez londyńskiego gorzelnika Seagera Evansa w 1927 roku, głównie w celu dostarczania neutralnego spirytusu zbożowego do swoich ginów. W 1957 roku, podobnie jak wiele destylarni zbożowych, Strathclyde ukryła w swoich murach fabrykę słodu – tutaj zwaną Kinclaith. Trwało to od 1957 do 1975 roku. Long John Distilleries (jak nazwano dział whisky Seagera Evansa) przechodził przez wiele rąk, ostatecznie trafiając do Allied Distillers, kiedy to Strathclyde dostarczał również część ziarna do mieszanek Ballantine’s i Teacher’s. Jest teraz częścią stajni Chivas Brothers i nadal, o dziwo, pozostaje niezauważony przez spacerowiczów wzdłuż brzegów Clyde.
Obecnie Strathclyde produkuje głównie whisky zbożową do mieszanek dla marek takich jak Ballantine’s i jest częścią imponującej listy Chivas Brothers. Chociaż nie ma oficjalnych rozlewni Strathclyde, w wyniku zaopatrzenia w świeżą wodę z Loch Katrine i procesu destylacji w systemie dwukolumnowym powstaje whisky jedno-ziarnista o świetnej jakości. Udało się zamknąć ją w butelce za pośrednictwem firmy Duncan Taylor. Trunek dojrzewał 24 lata w dębowych beczkach, a następnie został poddany butelkowaniu z wysoką mocą prosto z beczki – 55,7% alkoholu.
24-latek z destylarni Strathclyde pod szatą ciepłego złota kryje dębowe elementy w towarzystwie przyjemnych niuansów mentolu, gruszek, orzechów i skórzanych fal.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: słodki, akcenty jabłek i gruszki, zboża i siano, odrobina mentolu;
Smak: kremowy dąb, delikatne fale skóry, wanilia i orzechy;
Finisz: długi i wytrawny, słodki i pełen przypraw;
Rzadka, dokładnie opracowana w każdym szczególe whisky, a do tego produkowana w tajemniczej destylarni Strathclyde będzie niespodzianką dla wielu. Otwierający podłużną butelkę z pewnością będą chcieli poznać najmniejszy sekret 24-latka. Aby to zrobić, rekomendujemy degustacją bez dodatków, najlepiej ze specjalnej szklanki lub kieliszka do wina białego. Wrażenia wzmocni kropla wody niegazowanej, dodana do trunku.
Wysoka, smukła butla z bezbarwnego szkła – to w niej chowa się złocista whisky ze szkockiej destylarni. Lekko profilowaną szyjkę wieńczy złocista zakrętka. Etykieta przybrała trzy kolory: biały, czarny i czerwony. Wydanie firmy Duncan Taylor mieści się w białym, zgrabnym pudełku o prostym designie, lecz jednocześnie zdobionym bogatym „herbem” gorzelni.
24-latek Duncan Taylor Rare Auld Strathclyde z 1990 to whisky, która zainteresuje znawców tematów. Przeciez nie codziennie ta tajemnicza szkocka destylarni wydaje swoje butelkowania! We współpracy z Duncan Taylor udało się stworzyć wyjątkową, rzadką ekspresję o różnorodnym profilu smakowo-aromatycznym. Pamiętajcie, tylko 260 butelek na całym świecie!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single grain |
Marka | DUNCAN TAYLOR |
Wiek | 24Y |
Pojemność | 0.7L |