Premiera z 2019 roku – single malt butelkowany z mocą 43% alkoholu ze szkockiej destylarni Auchentoshan. Wydanie dojrzewało w po sherry Oloroso, sherry Pedro Ximenez oraz w dębowych beczkach po bourbonie. Butelkowany bez określonego wieku dram prezentuje akcenty soczystych owoców z jabłkami i pomarańczami na czele. W tle akcenty pieprzu i waniliowego deseru.
Destylarnia Auchentoshan leży w idyllicznej nizinie Szkocji, niedaleko tętniącego życiem Glasgow. Auchentoshan, gaelicka nazwa oznaczająca „zakątek pola”, znana jest z gładkich, złożonych whisky single malt. Od momentu założenia w 1823 roku w posiadłości Dunbartonshire, Auchentoshan przoduje w produkcji whisky dzięki unikalnej potrójnej destylacji i jest jedną z niewielu destylarni nadal zachowujących tę tradycyjną metodę. Auchentoshan zostało założone w przez Johna Bullocha, irlandzkiego uchodźcę, który osiedlił się w Glasgow. Zastąpiła destylarnię Duntocher, która pierwotnie znajdowała się w tym miejscu i działała wcześniej przez wiele lat. Destylarnia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, zwłaszcza w XX wieku. Obecnymi właścicielami są Beam Suntory po fuzji Suntory z amerykańską grupą napojów Jim Beam w 2014 roku. Pod ich przywództwem Auchentoshan ogromnie się rozwinęła jako marka single malt i zmieniła pozycję w świecie whisky.
Unikalny proces potrójnej destylacji – obecnie rzadka praktyka w produkcji szkockiej whisky – nadaje whisky Auchentoshan charakterystyczny profil smakowy. W wyniku tego procesu powstaje gładka, bogata i złożona whisky o imponującej głębi smaku. Potrójna destylacja jest częściej kojarzona z irlandzkimi single maltami i wynika z pochodzenia założyciela destylarni Auchentoshan. Duży destylator płuczny przeznaczony jest do pierwszej destylacji, a mniejsze destylatory pośrednie i spirytusowe do odpowiednio drugiej i trzeciej destylacji. Średnia zawartość alkoholu w gotowym spirytusie wynosi 81%, znacznie więcej niż typowe 65% w większości lokalizacji. Roczna wydajność zakładu wynosi dwa miliony litrów.
Auchentoshan Dark Oak o mocy 43% alkoholu to wieloowocowa whisky, której charakter został dodatkowo podkreślony nutami kremowej wanilii, orzechów i przypraw.
Barwa: rdzawy;
Aromat: akcenty soczystych jabłek i soku z pomarańczy, orzechy, wiórki kokosowe i wanilia;
Smak: maślane tosty z dżemem, waniliowy budyń, pieprz i korzenne przyprawy;
Finisz: miód, karmel, średniej długości;
Większość miłośników whisky i ekspertów jest zgodna co do tego, że whisky najlepiej pić w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Dotyczy to szczególnie wysokiej jakości single maltów o pełnej treściwości i złożonej różnorodności aromatów. Istnieją dwa sposoby, aby nieco bardziej wydobyć smak. Z jednej strony whisky można chwilę podgrzać w dłoni. Dzieje się to automatycznie, jeśli przez chwilę trzymasz w dłoni kieliszek Glencairn. Druga metoda ewoluowała w ostatnich latach od plotki do naukowo udowodnionego faktu. Jeśli dodasz do whisky kilka kropel wody, pojawią się nowe, ukryte wcześniej smaki.
Opakowanie Auchentoshan Dark Oak podkreśla grafiką przemysłowy klimat Glagow, w pobliżu którego mieści się szkocka destylarnia. Do prezentacji dramu dobrano czarno-miedziane barwy doskonale komponujące się z barwą bursztynowego alkoholu. Butelka jest dość obszerna, jednak pozostaje w zgrabnej formie. Długą szyjkę wieńczy ciemno-szara folia, na której wyróżniono rok otwarcia destylarni.
Bursztynowy Auchentoshan Dark Oak wyciąga z beczek wszystko to, co najlepsze. Smakosze mogą cieszyć się wyrazistym charakterem owoców i wyróżniać waniliowo-orzechowe akcenty. To idealny dram na kontynuację przygody z whisky słodową. Posmakuje zarówno doświadczonym smakoszom, jak i tym bardziej początkującym. Ta whisky przypomina, dlaczego kochamy single malty.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | AUCHENTOSHAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 1L |