Auchentoshan to jedna z niewielu działających obecnie destylarni, mieszcząca się w obszarze szkockiego regionu Lowlands. Gorzelnia została założona dokładnie w roku 1817 przez inżyniera Johna Bullocha Thorne’a, który postanowił zmienić swoją profesję i zająć się bardziej dochodowym biznesem. Mieści się ona w niezwykle malowniczym miejscu, w hrabstwie Dunbartonshire u stóp wzgórza Old Kilpatrick Hills, skąd prawdopodobnie została zainspirowana jej nazwa. „Auchentoshan” oznacza bowiem w języku gaelickim „polny zakątek”. Przez ponad 200 lat działalności w gorzelni zachodziło wiele zmian, w tym kilkukrotna zmiana właściciela oraz prawie 20-letnia przerwa w produkcji whisky. Przerwa ta była spowodowana nalotem bombowym podczas II Wojny Światowej, a dokładniej w 1941 roku, podczas którego destylarnia została poważnie uszkodzona, a magazyn doszczętnie zniszczony. Gorzelnia powróciła do pracy w roku 1960, a w 1969 po przejęciu przez zamożnego przedsiębiorcę, właściciela sieci hotelarskiej zaczęła odnosić prawdziwe sukcesy. Sprzedawana w hotelach i restauracjach należących do właściciela, dała się poznać szerszej publiczności i zyskała miano najbardziej popularnej whisky z Lowlands. W tym czasie również rozpoczęła produkcję whisky single malt – była to pierwsza butelkowana single malt z regionu Lowlands! Niedługo po osiągnięciu rozpoznawalności znów zaczęła krążyć z rąk do rąk aż ostatecznie w roku 1994 została odkupiona przez japoński koncern Suntory. Do dziś pozostaje w rękach koncernu, który nie szczędzi środków na unowocześnianie destylarni i reklamę. Dzięki temu obecnie Auchentoshan to najlepiej sprzedająca się szkocka whisky z Lowlands.
Marka Auchentoshan zyskała uznanie miłośników whisky poprzez tworzenie wyjątkowo łagodnych i gładkich trunków, wyróżniających się na tle szkockiej konkurencji. Dlatego każdy etap produkcji w destylarni dostosowany jest właśnie do tego, by powstała whisky była nadzwyczaj subtelna.
Gorzelnia wykorzystuje do produkcji jedynie nietorfowany jęczmień o delikatnym wypaleniu, który zachowuje swoją naturalną słodycz i delikatność. Ze słodowanego jęczmienia i czystej wody tworzony jest słodki zacier, który następnie jest aż trzykrotnie destylowany. Trzykrotna destylacja ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z destylatu i tym samym uzyskanie najbardziej czystej, gładkiej i intensywnej pod względem aromatycznym whisky. Gotowy destylat umieszczany jest w dębowych beczkach o różnych rozmiarach i różnego użytku na odpowiedni czas. Łagodny klimat Lowlands sprzyja szybkiej i dokładnej maceracji.
Whisky ta debiutowała na rynku w roku 2002 i do dziś pozostaje w podstawowej ofercie marki. Trzykrotnie destylowany alkohol starzeje się w trzech rodzajach beczek: amerykańskiej beczce po Bourbonie, hiszpańskiej beczce po Sherry Oloroso i hiszpańskiej beczce po Sherry Pedro Ximenez. Pierwsze 10 lat whisky leżakuje w beczce po Bourbonie, następnie rok w beczce po Sherry Oloroso i Sherry Pedro Ximenez.
Kolor: złoto-brązowy;
Nos: bogaty; czereśnia, czarna porzeczka, brzoskwinia, śliwka, skórka pomarańczowa, rodzynki, wanilia, kakao, orzechy, cukier brązowy,
Smak: słodki; rodzynki, toffi, ptasie mleczko, budyń waniliowy, praliny, cynamon, słodki syrop malinowy, orzechy laskowe, cytryna,
Finisz: długi; suszone owoce, toffi, wanilia, trawa cytrynowa, mleczna czekolada, słodki dąb;
Na bazie Three Wood można przygotować naprawdę zdumiewające i urzekające koktajle, jak Auchentoshan & Ale z sokiem z cytryny, syropem cukrowym i piwem typu Pale Ale lub klasyczny Old Fashioned. Whisky ta jest odpowiednim trunkiem zarówno na spotkanie w większym gronie miłośników mocnego alkoholu, jak i na spędzenie samotnego wieczoru w ciszy i własnym towarzystwie.
Design butelki i opakowania inspirowany jest życiem miasta, a dokładniej Glasgow, z którym marka zawsze utrzymywała głęboki kontakt. Whisky zamknięto w typowej dla marki butelce o prostym i nieco zaokrąglonym w górnej części kształcie z jasnego szkła, którą zdobi duże tłoczenie – nazwa producenta oraz logotyp, którym są trzy alembiki. Szyjka obleczona jest prostym kapturem, który okala widok wieżowców w mieście i data otrzymania oficjalnej licencji na produkcję whisky, czyli rok 1823. Środkową część butelki zdobi wąska prostokątna etykieta w kolorach ciemnego grafitu i błękitu. Na etykiecie umieszczono nazwę destylarni, nazwę whisky, informacje na jej temat oraz podpis gorzelnika, który ją stworzył. Prostokątne pudełko o tle stworzonym z miastowego pejzażu Glasgow przedstawia złoty logotyp marki, dużą nazwę producenta oraz niebieską ramkę z takimi samymi informacjami na temat trunku, jak na etykiecie na butelce. Z boku pudełka widnieje duża, biała nazwa destylarni. Razem z butelką tworzy spójną całość o eleganckim, nowoczesnym stylu.
Doskonała butelka dla doświadczonego degustatora, który poszukuje wśród szkockich whisky trunków, w których tworzeniu duży wpływ miało drewno. Single malt starzona w trzech typach beczek jest najlepszym trunkiem do sprawdzenia, w jaki sposób rozszerza się paleta aromatyczna. Mniej doświadczeni smakosze również polubią Three Wood, głównie za jej słodki i łagodny charakter.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | AUCHENTOSHAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 76 |