Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig Four Oak?
- W 1994 roku książę Karol nadał destylarni tzw. Royal Warrant (oznacza on, że gorzelnia dostarcza swe dobra na brytyjski dwór)
- Debiutował w 2017 roku dla sieci Travel Retail
- Torfowy, kremowy, wędzony, pełen nut drewna i prażonej wanilii
- Stworzony z destylatów pochodzących z beczek po Bourbonie, nowych beczek z dębu amerykańskiego, tzw. quarter casks i i z dębu europejskiego
- Srebrny medal na International Wine & Spirit Competition w 2017 roku
Dla wielu gorzelni strefy handlu bezcłowego stanowią swoiste pole minowe, czy laboratorium doświadczalne. Niekiedy udaje się przejść przez nie bez uszczerbku, a kiedy indziej bardzo poturbowanym. Jednym uda się odkryć i dotrzeć do ostatecznego konsumenta z ciekawym produktem, a innym jedynie z tym, czym da się zapełnić lukę na sklepowej półce przez długie lata. W 2017 roku owe półki zyskały nowego gościa, który miał zastąpić inne trunki i z nową energią podbić serca oraz podniebienia konsumentów. Pozwolił on odejść dwóm wcześniejszym edycjom - QA cask i An Cuan Mor aby Four Oak i The 1815 Edition - mogły rozpocząć swoją przygodę.
Sercem procesu powstawania tej szkockiej whisky jest etap destylacji, na którym oddziela się od siebie mnogość różnorodnych związków aromatycznych i smakowych. Oczywiście nadrzędną rzeczą jest oddzielenie części alkoholowych, od niealkoholowych oraz usunięcie frakcji niepożądanych. Dzięki bardzo długiemu procesowi separacji przedgonów, która trwa ponad 45 minut, udaje się zmniejszyć odczuwalną słodycz. Trzy pierwsze duże alembiki oddzielają zasadniczo części płynne i alkohol, od frakcji nierozpuszczalnych i wodnych. Po tej części procesu płyn zwany low wine zostaje destylowany w trzech mniejszych i w jednym większym. Dzięki temu powstają dwa zupełnie różne destylaty, które na etapie napełniana beczek są ze sobą łączone. Jest to jeden z powodów, dla którego charakter destylatów jest bardziej różnorodny i w zależności od użytych beczek potrafi zaskakiwać efektem.
Korzystając z doświadczenia bazującego na poprzednich edycjach, gorzelnia Laphroaig połączyła wiedzę z poprzednich edycji i stworzyła tę czterobeczkową whisky. Wykorzystane beczki są połączone w nieujawnionej proporcji czy wieku. Należą do nich doskonale znane i często spotykane klasyczne beczki po bourbonie z amerykańskiego białego dębu. Swój udział znajdują również beczki z tego samego rodzaju drewna, lecz wcześniej nie użyte - tak zwane virgine cask lub fresh oak. Quarter cask to typ, z którym gorzelnia ma najwięcej do czynienia i jest chyba najbardziej z nią utożsamiany. Ostatni i znacząco odmienny jest dąb pochodzenia europejskiego, który wprowadza zupełnie inne cechy organoleptyczne do palety smakowej.
Kolor: szczerozłoty.
Aromat: wypełniają nuty dymu torfowego, lekkich owoców i przyjemna opalana wanilia.
Smak: to w dużej mierze bogactwo drewna z nutkami sandałowca, sosny, jodły czy wierzby. W ich tle majaczą posmaki gęstego kremu i wodorostów.
Finisz: to słona lukrecja przeplatana torfem.
„Czworako” - jak wskazuje nazwa, można podejść do tego single malta w zależności od pory roku czy indywidualnego charakteru albo nastroju. Po pierwsze wykorzystać naturalne bogactwo czterech dębów i cieszyć się ich czystą formą. Trunek ten doskonale połączy się z prostymi słonymi przekąskami czy przystawkami z owoców morza. Jako składnik klasycznych czy bardziej ambitnych nowoczesnych cocktaili, wprowadzi nutkę morza i dymu do kompozycji smakowej. Ostatecznie w połączeniu z napojem imbirowym czy zwykłą wodą sodową, złagodzi swój charakter i pozwoli cieszyć się intensywnymi dymnymi treściami przy mniejszej koncentracji alkoholu.
Duża litrowa pojemność opakowana w klasyczną dla marki biel i zieleń, z czerwonym akcentem. Cylindryczna, smukła choć dość szeroka tuba od góry i dołu, ograniczona jest zielonymi paskami, pomiędzy którymi znajduje się herb marki, nazwa gorzelni wraz z tytułem edycji i listą użytych beczek. W dolnej części odnaleźć można rycinę przedstawiającą szkic gorzelni oraz datę jej powstania. Z samego końca tuby płyną informacje o objętości, zawartości alkoholu czy przeznaczeniu na handel w strefach bezcłowych. Skryta w tubie butelka jest masywna, w dość smukłej formie, wykonana z zielonego szkła, które w znacznej części pokryte jest etykietą wiernie odwzorowującą elementy zawarte na tubie. Szyjkę skrywa biały kaptur, a zamyka korek naturalny.
Przy poszukiwaniu idealnych smaków gorzelnia Laphroaig wielokrotnie eksperymentowała z limitowanymi edycjami. Do ich produkcji zestawiała wyjątkowe destylaty pieczołowicie selekcjonowane w magazynach. Innym razem sięgała po wykorzystanie mniej popularnych rodzajów beczek, tworząc edycje dla nich dedykowane. Ta seria łączy zdobyte doświadczenia, prezentując wyjątkowy smak i aromat, powstały z czterech rodzajów beczek, połączonych według smaku, a nie proporcji czy wieku. Często perfekcja wymaga odpowiedniego smaku, a nie receptury.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 1L |
Jim Murray | 88 |