Wyjątkowa, torfowa whisky prosto z wyspy Islay. Oto Kilchoman Machir Bay, single malt butelkowany z mocą 46% alkoholu. Trunek stanowi destylatów leżakujących w dębowych beczkach po bourbonie oraz po sherry. Pozycja oferuje wyraźne orzechowe aromaty, finezyjny dym w towarzystwie wanilii, kokosa i świeżej trawy w smaku oraz oleisty finisz. Bardziej uważny smakosz wyczuje również elementy goździków i agrestu. Nazwa whisky pochodzi od zatoki, w pobliżu której mieści się destylarnia.
Destylarnia Kilchoman rozpoczęła produkcję whisky single malt w 2005 roku. Była to pierwsza gorzelnia zbudowana na wyspie Islay od 124 lat. 100% w nazwie trunku oznacza, że każdy proces wytwarzania single malta miał miejsce w jednej lokalizacji – począwszy od uprawy jęczmienia, poprzez słodowanie, destylację, maturację i butelkowanie. Gorzelnia wyróżnia się również tym, że jest najbardziej wysuniętą na zachód destylarnią w Szkocji. Powstanie destylarni Kilchoman wynikało z ambicji Anthony'ego Willsa, który marzył o stworzeniu w pełni samowystarczalnego zakładu. I udało się! Od momentu otwarcia, gorzelnia spotkała się z dużym uznaniem krytyków - nie tylko za wysoką jakość swojej whisky, ale także za samowystarczalny charakter.
Pomimo swojej odizolowanej lokalizacji na Islay, Kilchoman jest jedną z nielicznych destylarni w Szkocji, które mogą powiedzieć, że wykonują każdy etap procesu produkcyjnego na miejscu. Jednym z powodów, dla których jest to osiągalne dla gorzelni, jest jej mały rozmiar. Zdolność produkcyjna destylarni wynosi zaledwie 120 000 litrów rocznie. Destylarnia czerpie wodę z Allt Gleann Osamail, źródła sąsiadującego z destylarnią. Kilchoman wykorzystuje własnoręcznie hodowany jęczmień w typie Optics i Chalice, co dzisiaj nie jest często spotykane w tej branży. Kilchoman słoduje ziarna na podłogach, a słody używane do produkcji są mocno torfowe, jak przystało na Islay.
Kilchoman 100% Islay 2nd Edition podlega podwójnej destylacji w miedzianych alembikach. Zanim alkohol trafi do beczek, jego moc zostaje obniżona do 63%. Później, podczas maturacji, moc ta regularnie spada. Kilchoman używa beczek po bourbonie z pierwszego napełnienia z destylarni Buffalo Trace w Kentucky. 80% produkcji destylarni dojrzewa w beczkach po burbonie, a pozostałe 20% po sherry Oloroso. Beczki po sherry wykorzystywane są również w Kilchoman Machir Bay. Nadają one destylatom owocowego klimatu i miękkiej głębi.
Pozycja destylarni Kilchoman oddaje charakter mocno torfowego słodu, używanego w produkcji. Jak przystało na single malt whisky z Islay prezentuje dymne aromaty i smaki. Zaraz obok wyczuwalne są akordy wanilii, kokosa, orzechów i czerwonych owoców.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: dym z ogniska, skórka pomarańczy, orzechy włoskie, wanilia;
Smak: daktyle, torf, agrest, goździki kokos z wanilią;
Finisz: tłusty, dość długi, waniliowy;
Torfowe single malty warto testować bez dodatków, aby w pełni odczuć zawarte w trunku wyraziście ziemiste walory sensoryczne. Dobrym pomysłem będzie dodanie do szklanki paru kropli czystej wody. Woda w towarzystwie whisky jest w stanie znacznie otworzyć wachlarz smakowy i aromatyczny trunku. W przypadku Kilchomana, dodatek wody sprawi, że na pierwszy plan wyjdą orzechowe i owocowe nuty. Poziom fenoli, odpowiadających za torfowe akordy, w Kilchoman single malt jest na średnim poziome i wynosi około 20 ppm. Fakt ten powoduje, że trunek nadaje się do miksowania w koktajlach. Dzisiejsza mikologia uwielbia drinki na bazie dymnych whisky.
Butelka Kilchoman Machir Bay jest pękata i niewysoka. W bezbarwnym szkle wytłoczono graficzny symbol marki, który pojawia się również na etykiecie. Głęboko niebieski kolor etykiety świetnie komponuje się ze złotą czcionką nazwy z charakterystycznym „H”. Poniżej, na złotej etykiecie, umieszczono nazwiska gorzelników odpowiedzialnych za produkcję tej wyjątkowej whisky oraz nazwę zatoki, przy której położona jest destylarnia. Single malt sprzedawany jest w niebieskim, kwadratowym pudełku z wizerunkiem wyspy Islay w kolorze złotym.
Single malt z Islay został wielokrotnie doceniony przez krytyków. W 2019 roku zdobył złoty medal w konkursie The Scotch Whisky Masters. Dwa lata wcześniej zajął drugie miejsce w International Wine & Spirit Competition. Mieszanka torfowych nut z owocowymi smakami przez niedługi czas obecności na rynku zyskała sobie grono fanów, a grupa ta wciąż się powiększa. Najmłodsza destylarnia na Islay wciąż udowadnia, że może równać się z gigantami z tym okolic.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | KILCHOMAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94.5 |