Destylarnia Kilchoman po raz kolejny prezentuje ciekawą pozycję w swoim katalogu. Kilchoman Sanaig to single malt z oferty podstawowej szkockie gorzelni. Destylaty whisky przez okres od 4 do 5 lat dojrzewają w klasycznych dębowych beczkach po bourbonie oraz w beczkach po sherry Oloroso. Szczególnie drugi typ beczek nadaje trunkowi wyjątkowych walorów smakowych i aromatycznych, w których dominują nuty maślane, akordy winogron i czerwonych jabłek oraz elementy gorzkiej czekolady. Single malt butelkowany jest z mocą 46% alkoholu i nie jest poddawany filtracji na zimno. Nazwa whisky została zainspirowana uroczą skalistą zatoką Sanaig, położoną w pobliżu gorzelni.
Kilchoman to najmłodsza destylarnia na wietrznej, szkockiej wyspie Islay. Tereny te kojarzone są przede wszystkim z produkcją mocno torfowej whisky o wyjątkowo dymnych aromatach palonego ogniska, wodorostów, solanki morskiej, a czasem nawet medycznego sprzętu. Gorzelnia została otwarta w 2005 roku przez Anthony’ego Willsa. Marzeniem przedsiębiorcy było stworzenie w pełni samowystarczalne gorzelni. Zakład wyróżnia się na tle innych szkockich destylarni tym, że właściwie wszystkie etapy produkcji whisky odbywają się za murami gorzelni. Destylarnia odpowiada zarówno za posiew jęczmienia, jaki i za butelkowanie swoich wytworów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Kilchoman to wciąż rozwijająca się, mocna konkurencja dla pozostałych destylarni Islay.
Kilchoman Distillery do produkcji zacieru słodowego wykorzystuje jęczmień typu Optisc i Chalice, który samodzielnie hoduje. Warto zauważyć, że roczna produkcja whisky w gorzelni wynosi zaledwie 120 000 litrów rocznie, co zdecydowanie ułatwia osiągnięcie samowystarczalności w produkcji. Pamiętajmy, jak istotna w wielu krokach produkcji jest krystalicznie czysta woda. Destylarnia wykorzystuje wodę ze źródła Allt Gleann Osamail. Niezwykle ciekawy jest fakt, że Kilchoman wykorzystuje podłogi do słodowania jęczmienia. Historia whisky pokazuje że większość światowej sławy destylarni zrezygnowała z tej praktyki około lat 60 XX wieku. Najmłodsza gorzelnia Islay stawia jednak na tradycję i robi ukłon w stronę klasycznych rozwiązań. Wykorzystywane słody są dość mocno torfowe, co wpływa na obecność palonych nut w smaku i aromacie whisky.
Podczas etapu fermentacji używane są żywe drożdże, które z cukrów zawartych w cieczy są w stanie wyprodukować alkohol o mocy około 8%. Następnie dochodzi do dwuetapowej destylacji w miedzianych alembikach. To jednak proces maturacji jest najbardziej istotny dla charakteru Kilchoman Sanaig. Destylaty przez 4 do 5 lat leżakują w dębowych beczkach po bourbonie, a część z nich spędza ten czas w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach po sherry Oloroso, sprowadzanych z Hiszpanii. Beczki po sherry zapewniają whisky bogactwo owocowych smaków, nadają słodyczy i głębi.
Kilchoman Sanaig swoimi smakami i aromatami oddaje charakter sherry Oloroso. Racząc się tym wyjątkowym single malt można spodziewać się pełni owocowych smaków, nut czekolady oraz goryczki dębu.
Barwa: miedź z refleksami;
Aromat: lekki dym torfowy, nuty wanilii, słodki karmel, cynamon i masło, czerwone jabłko i winogrona;
Smak: dojrzała śliwka, gorzka czekolada, trochę pieprzu i skórka pomarańczy, goryczka dębu, śliwki;
Finisz: długi i wieloetapowy, z początku słodki i owocowy a na końcu bardziej dymny;
Idealny balans słodyczy i goryczy zawarty w szkockim single malcie z destylarni Kilchoman sprawia, że trunek ten idealnie nadaje się do wykorzystania w drinkach, takich jak Manhattan. Trunek sprawdzi się idealnie właściwie we wszystkich owocowych koktajlach. Jeśli jednak jesteśmy fanami klasycznej degustacji, pamiętajmy o odpowiednim doborze szkła. Szklanka typu tumbler powinna być wystarczająca. Specjaliści z pewnością sięgną po kieliszek do whisky. Do whisky warto dodać parę kropel wody. Źródlana woda sprawia, że whisky otwiera przed podniebieniem nową gamę smaków i aromatów, które nie byłyby bez niej osiągalne.
Kilchoman Sanaig sprzedawany jest w pękatej butelce o krótkiej szyjce. Szkło butli jest bezbarwne, co pozwala w pełni rozkoszować się rdzawą barwą trunku. Na froncie widzimy dwie etykiety – jedną w kolorze fioletowym, drugą w beżowym. Na fioletowej etykiecie znajduje się widoczna z oddali nazwa whisky, z wyróżnioną literą “h”. Umieszczona poniżej beżowa etykieta zawiera podpis gorzelników odpowiedzialnych za przygotowanie trunku. Ciężko nie zauważyć również charakterystycznego symbolu marki, który przypomina w pewien sposób potrójnie zakręcone fale oceanu. Whisky sprzedawana jest w fioletowym prostokątnym pudełku ze złotą wyspą Islay na froncie.
Wszelkie wypusty z destylarni kilchoman, również Kilchoman Sanaig, to idealna propozycja dla panów single malt whisky z Islay. Produkty najmłodszej na wyspie gorzelni spokojnie mogą równać się z wytworami starszych kolegów. Mimo krótkiej obecności na rynku, destylarnia udowodniła wielokrotnie, że tworzy whisky z najwyższej półki. Kilchoman Sanaig obok klasycznego dla tej lokalizacji torfowego charakteru, prezentuje również owocowe i słodkie nuty. Z pewnością zachwyci zarówno nowicjuszy, jak i fanów prawdziwych single maltów z Islay.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | KILCHOMAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 89.5 |