Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie Port Wood Finish 11 years old?
- W lipcu 2017 roku z rąk Chivas Brothers gorzelnię GlenAllachie zakupiło The GlenAllachie Distillers Company, niezależna spółka stworzona przez trio wybitnych specjalistów w dziedzinie produkcji whisky słodowej
- Debiutowała w 2020 roku i jest jedną z whisky w serii Wood Finish Range
- Bogata, bardzo owocowa, niezwykle przyjemna, dojrzałe śliwki, wiśnie, truskawki, dzika róża, jagody, kompot z letnich owoców, a do tego biała i gorzka czekolada, miód, wanilia, kakao, polne kwiaty i przyprawy
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 11 lat, przy czym ponad 9 lat w beczkach po Bourbonie, następnie finiszowanych w beczkach po słodkim portugalskim Ruby Porto
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 48% ABV
- Świetna z odrobiną wody do owocowych deserów, ciast, a także lekkich potraw z makaronu oraz pod cygaro
Glenallachie to jedna z niewielu niezależnych destylarni. Została zakupiona w 2017 przez Billego Walkera. Nazwa pochodząca z gaelickiego oznacza w wolnym tłumaczeniu ‘skalistą dolinę’. Sama gorzelnia rozpoczęła produkcję w 1968 roku. Prezentowana tutaj Glenallachie 11 years old Port Wood to stosunkowo świeża edycja. Whisky po okresie dojrzewania w beczkach z amerykańskiego dębu przelana została do beczek po Porto (tzw. finiszowanie). Zabutelkowana z naturalnym kolorem, z mocą 48%.
Glenallachie to destylarnia produkującą whisky single malt, zlokalizowana w okolicy wzgórza Ben Rinnes, w sercu regionu Speyside, niedaleko miasta Aberlour. Założona została w 1967 roku przez Mackinlaya McPhersona, z myślą o produkowaniu blended whisky. Produkcja nie trwała jednak zbyt długo, bo do 1985 roku, kiedy destylarnia została przejęta przez Invergordon Distillers. Po 4 latach zakład ponownie zmienił właścicieli – w 1989 roku przeszedł w ręce Campbell Distillers, który wznowił produkcję.
Kluczowe zmiany we współczesnej historii zakładu to rok 2017 kiedy destylarnia została sprzedana ikonie w świecie whisky – Billowi Walkerowi oraz jego dwóm wspólnikom – Grahamowi Stevensonowi oraz Trishy Savage, którzy uruchomili firmę o nazwie The GlenAllachie Distillers Company Limited. Podstawowymi produktami w tamtym czasie były znów whisky typu blended – White Heather i MacNair’s, których serce stanowił destylat z GlenAllachie.
Zabudowania oraz sama destylarnia Glenallachie została zaprojektowana przez znanego architekta Williama Delme Evansa. Wykorzystywana do produkcji woda czerpana jest z dwóch źródeł nieopodal Ben Rinnes – Henshead oraz Blackstank. Proces zacierania oraz destylacji odbywa się w 6 kadziach fermentacyjnych, oraz dwóch parach alembików. Przeciętnie trwa około 100-130 godzin – tak długi czas destylacji pozwala na uzyskanie niezwykle aromatycznego, łagodnego oraz pełnego owoców destylatu. Starzenie odbywa się głównie w beczkach po bourbonie (pierwszego napełnienia) oraz beczkach po sherry i innych alkoholach – np. porto, Marsala, Armagnac itp.
Warto wspomnieć, że nowi właściciele zmienili podejście do whisky GlenAllachie, która w przeszłości stanowiła przede wszystkim bazę dla whisky blended (Chivas Regal oraz Clan Campbell), a na rynku próżno szukać oficjalnych edycji Glenallachie. Obecnie na rynku mamy dostępną coraz większą i stale rosnącą ofertę standardowych edycji whisky z GlenAllachie, jak i szereg limitowanych edycji single cask.
Kolor: rubinowy;
Zapach: delikatny, z wyczuwalnym wpływem beczek po porto. Czerwone owoce, wanilia, przyprawy, woda różana, gorzka czekolada;
Smak: bardzo owocowy, truskawki, jeżyny, maliny, śliwki w gorzkiej czekoladzie;
Finisz: średniej długości, słodko-przyprawowy.
Niska, przysadzista i pękata butelka z wyraźnym napisem Glenallachie zapisanym nowoczesną czcionką. Przezroczyste szkło pięknie ukazuje naturalny kolor trunku znajdującego się wewnątrz. Czarna, centralnie umieszczona etykieta zawiera napis The GlenAllachie – Speyside Single Malt Scotch Whisky. Poniżej znajduję się druga jej część, zawierająca deklarację wieku oraz informację co do zawartości alkoholu. Charakterystyczny jest również dopisek – ‘Port Wood Finish’. Po prawej stronie widnieje również podpis osoby odpowiedzialnej za stworzenie tej whisky – Billego Walkera. Całość zapakowana jest w kartonowe pudełko utrzymane w ciemnej, czerwono-czarnej stylistyce przywołującą na myśl beczkę po Porto.
Kolejna, ciekawa edycja szkockiej whisky od Glenallachie. 11-letni trunek, który większość czasu spędził w beczkach z amerykańskiego dębu, gdzie zyskiwał łagodności i kształtu. Na ostatni okres (tzw. finiszowanie) został przelany do beczek po wzmacnianym, portugalskim winie z północy Portugalii – Porto. Zabieg ten wzbogacił whisky w dodatkową warstwę owocowych smaków, delikatnie przysłaniając ostrość samego destylatu. To trunek, który rekomendujemy miłośnikom whisky deserowych. Idealna pozycja dla fanów słodyczy i owoców ze Speyside!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENALLACHIE |
Wiek | 11Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |