Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie French Oak Finish 12 years old?
- W lutym 1968 roku gorzelnia GlenAllachie rozpoczęła właściwą destylację korzystając z dwóch alembików, których liczba podwoiła się już po 6 miesiącach
- Debiutowała w 2020 roku w serii trzech whisky zwanej Virgin Oak Collection
- Pełna ciepła, słodyczy, bogata, dużo miodu, wrzosu, toffi, kawy, pomarańczy ze skórką, cierpkiego grejpfruta, owoców sadu, a także cynamonu, gałki muszkatołowej i ziemistego słodu
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 12 lat, przy czym podstawowa maturacja odbyła się w beczkach po Bourbonie, zaś finisz w beczkach z dębu francuskiego (Quercus Robur) pochodzącego z regionu Haute-Garonne (tuż obok Pirenejów), którego klepki suszone były przez 15 miesięcy na powietrzu zanim trafiła do niej powyższa whisky
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 48% ABV
- Świetna dla kolekcjonerów – limitowana do 6600 butelek!
Pod koniec 2020 roku szkocka destylarnia Glenallachie wypuściła wyjątkową kolekcję whisky, z której każda pozycja została wykończona w beczkach z dziewiczego dębu. Ten konkretny dram dojrzewa przez 11 lat w dębowych beczkach po bourbonie, a następnie spędza rok w beczkach wykonanych z dębu francuskiego z regionu Haute-Garonne. Specjalnie wyselekcjonowane beczki były wcześniej suszone na powietrzu przez 15 miesięcy. Wspaniały i bogaty w miodowe aromaty single malt został zabutelkowany z mocą 48% alkoholu i nie był poddawany filtracji na zimno, co pozwoliło zachować trunkowi pełnie smaków. Złocista whisky prezentuje akcenty przyjemnej skórki pomarańczy, gałki muszkatołowej i ciepłego toffi.
Destylarnia Glenallachie to jednak z najmłodszych destylarni whisky na terenie całej Szkocji. Powstała w 1967 roku, a jej założycielem była spółka Mackinlay McPherson Limited. W kolejnych latach zakład często zmieniał właścicieli, a obecnie jest zarządzany przez firmę należącą do francuskiego przedsiębiorstwa Pernod Ricard. Alkoholowy gigant zdecydował się zainwestować w rozbudowę gorzelni – zwiększył liczbę alembików z dwóch do czterech, co pozwoliło znacznie rozwinąć zdolności produkcyjne gorzelni. Mimo, że początkowo destylarnia produkowała jedynie whisky wykorzystywaną w szkockich mieszankach, z czasem zdecydowała się na wytwarzanie również whisky słodowej. Pierwsze niezależne butelki pojawiły się w latach 90. XX wieku i wzbudziły niemałe zainteresowanie w świecie złocistych alkoholi. Dzisiaj w ofercie marki znajdziemy zróżnicowane wiekowo wypusty. Po dziś dzień jednak gorzelnia dostarcza swoje trunki do takich blendów marki Chivas Regal i House of Lords.
Marka Glenallachie zdecydowała się stworzyć wyjątkową serię, której dramy dojrzewają w niezwykłym drewnie dziewiczym – virgin oak. W świecie whisky wykorzystuje się drzewo tego typu z jednego powodu: dąb dziewiczy wykazuje właściwości, które znacznie wpływają na dojrzewanie trunku, dostarczając w szybkim czasie intensywnych smaków i aromatów, a także gwarantując wyrazistą barwę. 12-letni single malt leżakujący w beczkach z dębu francuskiego został wydany z limitowanej liczbie 6600 butelek. Rzadki dram powstał ze złocistego jęczmienia, z którego najpierw wytworzono zacier słodowy, biorący następnie udział w procesie fermentacji i destylacji.
Glenallachie 12 Years Old French Oak to kwintesencja przyjemności. Podczas degustacji spodziewajmy się ciepłych aromatów słodkiego toffi, kremowej wanilii i prażonego drewna dębu.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: miodowy, mleczna czekolada, nuta cynamonu i kremu waniliowego;
Smak: waniliowe ciasto, gałka muszkatołowa, karmelki, kawa i prażony dąb;
Finisz: przyjemnie ciepły, kakao i wanilia;
Limitowana liczba butelek 12-letniego single malta nadaje trunkowi elitarny charakter. Fakt ten z pewnością sprawi, że większość ze smakoszy z otwarciem butelki poczeka na specjalną okazję. Wówczas w pierwszej kolejności warto docenić głęboką barwę trunku. Później dać ponieść się słodkiej gamie zapachów, przyjemnie ciepłym falom aromatów i długiemu finiszowi. Dobrze degustować single malta bez dodatków w niskiej szklance o grubym dnie. Świetnym pomysłem będzie dodanie do dramu odrobiny wody – wówczas bardziej ukryte nuty smakowe i aromatyczne staną się bardziej wyczuwalne dla podniebienia.
Słodki i przyjemny single malt sprzedawany jest w pękatej, obłej butelce z przezroczystego szkła. Średniej długości szyjka została zakończona czarną zakrętką. Na froncie butelki znajdują się dwie etykiety. Większa z nich, w czarnym kolorze, złotymi napisami wykonanymi charakterystyczną czcionką prezentuje nazwę pozycji. Poniżej widzimy mniejszą, granatową etykietę, na której ujęto wiek single malta oraz podpis mistrza gorzelni odpowiedzialnego za formułę dramu. Bursztynowa whisky sprzedawana jest w prostokątnym pudełku w tych samych barwach, co butelka.
Destylarnia Glenallachie całą swoją kolekcję „virgin oak” zadedykowała prawdziwym smakoszom, którzy z łatwością docenią wagę wyselekcjonowanego drewna dębu. 12-latek, leżakujący w beczkach z dębu francuskiego prezentuje obfitość przyjemnych i słodkich smaków, które urzekną niejednego degustatora. Jedna z 6600 butelek może być Twoja!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENALLACHIE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |