Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig Lore?
- Debiutował w 2016 roku
- Uważany za najbogatszego Laphroaiga w portfolio gorzelni
- Stworzony przez kierownika gorzelni Johna Campbella i nazwany na cześć kunsztu produkcji tej whisky przekazywanej z pokolenia na pokolenie
- Bogaty, gęsty, mocno torfowy, z akcentami słodkimi, owocowymi, pikantnymi (przyprawy) i ogromnym wpływem sherry
- Kompozycja destylatów z beczek po Bourbonie first fill, tzw. quarter casks, po sherry Oloroso i „najcenniejszych zapasów w destylarni”
- Nie filtrowany na zimno, butelkowany z podwyższona mocą alkoholu 48% ABV
- Złoty medal w słynnej Whisky bible Jima Murraya w 2017 roku
Premiera whisky Laphroaig Lore miała miejsce w 2016 roku. Trunek dojrzewa przez 7 do 21 lat w małych partiach w pięciu rodzajach beczek różnych rodzajów, które sprawiają, że alkohol nabiera pełnego smaku, złożoności i różnorodności. To zdecydowanie najbogatszy single malt w całej historii marki. Ostra bomba z chili, z charakterystycznym dla Laphroaig profilem dymu i popiołu. Wpływ beczek po sherry jest skrupulatnie zbilansowany, dzięki czemu wydziela swoją słodycz, nigdy nie przejmując przewagi. Laphroaig z dodatkiem dębu i tytoniu, wraz z odrobiną smacznego orzecha i wanilii oraz bardzo wyraźnego pikantnego kęsa chilli, naprawdę błyszczy. Lore oznacza „fabułę”. Nazwa ta odzwierciedlać ma umiejętności gorzelnicze, wiedzę i tradycję przekazywane z pokolenia na pokolenie menedżerom gorzelni, blenderom i rzemieślnikom. Trunek butelkowany jest z mocą 48% alkoholu.
Trunek był pomysłem kierownika destylarni – Johna Campbella. Historia gorzelni rozpoczyna się w roku 1815, kiedy to dwoje braci – Alexander i Donald Johnston decydują się na produkcję whisky. Otwierają więc destylarnię na tajemniczej i surowej w klimacie wyspie Islay. Tereny te stanowią dziś cel wyjazdów fanów torfowych single maltów. Wietrzna atmosfera wyspy sprawia, że trunki na niej powstające cechują nuty morskie, elementy solanki i wodorostów. Nazwa Laphroaig oznacza „szerokie zagłębienie nad zatoką”. Gorzelnia przez lata pozostawała w rękach rodziny. Lata 80. XIX wieku przyniosły zmiany i zakład trafił w ręce rodziny Hunter. Dziś należy do przedsiębiorstwa Beam Suntory.
Marka Laphroaig w 1994 roku została doceniona przez księcia Walii i obdarowana tak zwanym „Królewskim Warrantem Księcia Karola Walii”. To niezwykłe wyróżnienie, ponieważ żadna inna whisky nie została wyróżniona w tej sposób.
Proces powstania złożonego trunku, jakim jest Laphroaig Lore, rozpoczyna przygotowanie odpowiedniego zacieru. Gorzelnia korzysta zarówno ze słodu jęczmiennego produkowana za ścianami własnego zakładu, ale czerpie go również ze słodowni Port Ellen Maltings. Marka miesza słody ze sobą w proporcji 15% słodu własnego do 85% słodu z zaprzyjaźnionej słodowni. Trunek dzięki temu uzyskuje idealny balans torfu o poziomie 25 ppm. Destylarnia Laphroaig do suszenia ziarna jęczmienia wykorzystuje torf o poziomie 60 ppm, podczas gdy zaprzyjaźniona słodownia utrzymuje poziom pomiędzy 35 a 45 ppm.
W dalszych krokach powstały zacier ląduje wraz z drożdżami w kadzi, gdzie przez 50 godzin trwa etap mający na celu wytworzenie alkoholu. Etap ten nazywamy fermentacją. Następnie destylacja zwiększa poziom mocy płynu i oddziela warstwy mikstury, która później ląduje w beczkach. Laphroaig Lore leżakuje między innymi w beczkach po sherry Oloroso z ponownego napełnienia oraz beczkach dębowych po bourbonie. Destylaty spędzają w zamknięciu od 7 do 21 lat, a w odpowiednim momencie są ze sobą łączone przez Master Blendera. Drewno beczek wpływa znacząco na finalne smaki i aromaty trunku – nadaje mu delikatności, finezji, winnych aromatów.
Laphroaig, który zdecydowanie spełnia założenia - jest bogaty w intensywność i wachlarz smaków, łączący kluczowe cechy Laphroaiga: torf, owoce, nuty kwiatowe i wytrawność.
Barwa: głęboka, złota;
Aromat: pieczone jabłko, ciepły dym i węgiel, popiół, trawiaste nuty, pieprz i oliwa z oliwek, suszone owoce tropikalne i czipsy bananowe;
Smak: tłusty, ciepły, niezwykle bogaty, torfowy, kęsy chilli, nuty popiołu, gorzkiej czekolady, wanilii i słodowej słodyczy
Finisz: zaskakująco wytrawny z długim, słodkim posmakiem
Ta ekskluzywna pozycja szkockiej destylarni z wyspy Islay nie potrzebuje żadnych dodatków. Jej bogate smaki i aromaty torfowe, nuty owocowe i słodkie akcenty, zasługują na specjalne traktowanie w odpowiednio dobranej szklance: kieliszku do whisky lub niskiej szklanicy typu tumbler. Dla poszerzenia wachlarza wrażeń sensorycznych proponujemy dodać do trunku odrobinę wody, dosłownie parę kropli. Zabieg ten uwolni ukryte gdzieś w głębi zaskakujące akordy.
Kształt butelki whisky Laphroaig Lore jest klasyczny dla marki – zgrabny, prosty i z długą szyjką. Szkło przybrało ciemno-zieloną barwę. Etykieta jest natomiast czarna i dość minimalistyczna. Białe, niewymyślne, lecz eleganckie napisy informuję o najważniejszych cechach single malta: roku otwarcia gorzelni, typie alkoholu, objętości szkła, mocy i miejscu produkcji. Hasło „najbogatsza z bogatych” zdecydowanie zachęca do spróbowania szkockiej whisky. Jedynym znakiem graficznym na etykiecie jest korona, czyli element szkockiego godła. Trunek sprzedawany jest w czarnej tubie, na której przedstawiono widok na destylarnię.
Jedyna w swoim rodzaju, niezwykle bogata w smaki i aromaty whisky prosto ze szkockiej wyspy Islay to propozycja szczególnie wymierzona w smakoszy i fanów torfowych trunków z tamtych terenów. Prawdziwy wielbiciej palonego ogniska i nut dymu doceni złożoność walorów whisky Laphroaig Lore. Trunek ten świetnie zaprezentuje się na półce barowej wśród innych alkoholi wysokiej klasy. Szkocki single malt był wielokrotnie nagradzany. Zdobył między innymi złoty medal w konkursie Jim Murray's Whisky Bible w roku 2017, srebrny medal w International Spirits Challenge w roku 2019 oraz srebrny medal w The Asian Spirits Masters (The Spirits Business) w 2018 roku.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94 |