Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig The 1815 Edition?
- Debiutowała w 2017 roku dla sieci Travel Retail
- Stworzona przez kierownika gorzelni Johna Campbella na cześć jej pracowników
- Mocno torfowa, z akcentami marmolady owocowej i pikantnych przypraw
- Leżakowana w beczkach po Bourbonie typu first fill (z pierwszego napełnienia) oraz nowych beczkach z dębu europejskiego (hoghshead)
- Nie filtrowana na zimno, butelkowana z podwyższona mocą alkoholu 48% ABV
- Złoty medal na International Wine & Spirit Competition w 2017 roku
Szkocki single malt to trunek utworzony przez mistrza destylarni Laphroaig, Johna Campbella na cześć mistrzów rzemieślników, którzy ukształtowali gorzelnię przez ostatnie dwa stulecia, począwszy od 1815 roku. Wprowadzony na rynek Global Travel Retail i dostępny od kwietnia 2017, mocno torfowany single malt z destylarni mieszczącej się na pięknej, lecz tajemniczej wyspie Islay, dojrzewał bez określenia wieku w przepalonych beczkach po bourbonie z ponownego napełnienia, a następnie finiszował w nowych beczkach z dębu europejskiego. Laphroaig 1815 łączy w sobie nuty dymu torfowego, prażonych owoców i olejowanego drewna. Alkohol ma 48% mocy i nie jest filtrowany na zimno. Na nosie spodziewaj się palonych słodkich owoców, zwłaszcza moreli i rodzynek; na podniebieniu wyczuwalne są delikatne nuty dębu oraz ciemnego cukry, a wykończenie gwarantuje klasyczne, torfowe tło.
1815 był rokiem założenia destylarni przez braci Alexandra i Donalda Johnston. Z ich przybyciem na wyspę Islay wiąże się ciekawa historia. Uciekali oni bowiem przed prześladowaniami za udział w finalnie przegranym powstaniu jakobickim. Mężczyźni pochodzili z klanu Donald, a na tereny Islay przybyli z nowymi, wymyślonymi imionami i nazwiskiem. Zdecydowali się na rozpoczęcia nowego życia, w którym produkcja whisky zajęła główne miejsce. Nazwa Laphroaig oznacza „szerokie zagłębienie nad zatoką”. Destylarnia przez długie dekady pozostawała w rękach rodziny, aż do lat 60. ubiegłego wieku, kiedy trafiła do rodziny Hunter. Od 2005 roku pieczę nad produkcją sprawuje przedsiębiorstwo Beam Suntory.
Wielbiciele marki mają szansę stać się członkami szczególnego Klubu Przyjaciół Laphroaig, których jest już dziś na świecie ponad 600 tysięcy! Mogą oni liczyć na przedpremierowe degustacje nowych pozycji marki. Członkowie klubu otrzymują również dożywotnią dzierżawę jednej stopy kwadratowej terenów wyspy Islay. Roczny czynsz obejmuje zakup butelki whisky podczas odwiedzenia swojej działki.
Prawdziwy szkocki single malt powstaje z jednego rodzaju zboża, czyli jęczmienia. Głównym dostarczycielem słodu jęczmiennego jest słodownia Port Ellen Maltings. Gorzelnia Laphroaig produkuje jednak również swój własny słód o poziomie torfu pomiędzy 35 a 45 ppm. Każdy trunek wychodzący z ramienia destylarni zawiera zacier stworzony w 15% ze słodu produkowanego na miejscu. Obok zacieru, istotna jest również czysta woda. Laphroaig wykorzystuje naturalne źródła położone w pobliżu gorzelni.
Powstały zacier łączony jest z drożdżami w specjalnych kadziach zaciernych, gdzie drożdże wyciągają z zacieru alkohol. Etap ten, zwany fermentacją, trwa około 50 godzin. Następnie przychodzi pora na bardziej skomplikowany, podwójny proces destylacji. Wówczas moc alkoholu nabiera mocy i zostaje oddzielona konkretna warstwa płynu, która nadaje się do beczkowania. Producenci nie informują, jak długo leżakują destylaty Laphroaig 1815 - pewne jest jednak, że czas ten nie jest krótszy niż 3 lata. Zobowiązują do tego przepisy regulujące produkcję szkockiej whisky. Płyn dojrzewa w przepalonych beczkach po bourbonie z ponownego napełnienia, a następnie finiszuje w nowych beczkach z dębu europejskiego.
Gęsty, ciepły i finezyjny szkocki single malt, oferuje szeroką fuzję zaskakujących smaków i aromatów. Jest to naprawdę świetnie zbilansowany szkocki alkohol, który godnie reprezentuje wyspę Islay.
Barwa: ciemno-złota;
Aromat: torfowy dym, węgiel, drewno, kora, delikatna słodycz w tle, nuty śliwki, rodzynki;
Smak: słodki, wędzone i suszone owoce, solanka, nuty morskie;
Finisz: prażone orzechy, toffi, gęsty dym torfowy, sos barbecue, suszone owoce i pierz;
Trunek ten jest mocno określony, jego degustacja zatem powinna mieć podobny charakter. Do testowania szkockiego single malta warto wypróbować odpowiednią szklankę: kieliszek o niewielkiej czarce lub szkło typu tumbler. Niektórych może to zdziwić, ale dobrze dobrane szkło jest w stanie wydobyć dodatkowe wrażenia sensoryczne z alkoholu. To samo działania ma kropla lub dwie wody dodana do trunku. Spróbuj!
Design marki Laphroaig jest spójny i prosty. Każda propozycja szkockiej destylarni sprzedawana jest w smukłej butelce w zielonym kolorze o długiej szyjce. Tak też jest i tym razem. Laphroaig 1815 ma czarną etykietę, na której wybija się nieskomplikowana, lecz elegancka biała czcionka. Na etykiecie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące zawartości butelki. Jedynym graficznym elementem jest korona, czyli jeden z symboli Szkocji. Nie mogło zabraknąć również podpisu Master Distillera i pomysłodawcy tej whisky – Johna Campbella. Alkohol sprzedawany jest w zgrabnej, czarnej tubie z wizerunkiem destylarni na froncie.
Laphroaig 1815 to propozycja z wyższej półki, która przypadnie do gustu zwłaszcza fanom i smakoszom szkockich whisky typu single malt z wyspy Islay. To idealna propozycja na prezent dla kogoś zaznajomionego z torfowymi nutami. Rozgrzewający płyn ma zdolność przenoszenia wyobraźni wprost na brzeg pięknej, wietrznej wyspy Islay. Racząc się złotym alkoholem, poczujemy ducha Szkocji i nie będziemy chcieli przerywać sączenia bogatej w smaki i aromaty whisky.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 92.5 |