Dlaczego warto kupić whisky Laphroaig Select ze szklankami?
- Jeden z braci-założycieli gorzelni, Donald Johnston, zginął tragicznie w 1847 roku po…wpadnięciu do kadzi z wrzącym piwem
- debiutowała w 2014 roku
- Silnie torfowa, pełna glonów, popiołu, ale i cytrusów
- Stworzona z destylatów pochodzących z beczek po bourbonie (typu first fill), sherry Oloroso (butts), sherry Pedro Ximenez (hoghshead), białego amerykańskiego dębu i beczek typu Quarter Cask (dużo mniejszych od najczęściej używanych)
- Srebrny medal na International Wine & Spirit Competition w 2019 roku
Laphroaig to popularny na całym świecie single malt destylowany na wyspie Islay w Szkocji. Tym razem marka prezentuje wersję Select butelkowaną o mocy 40% alkoholu. Nazwa trunku odnosi się do beczek użytych w procesie maturacji, które dokładnie wyselekcjonowano. Destylat dojrzewał w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenes, nowych beczkach z białego dębu amerykańskiego, beczkach po bourbonie oraz beczkach typu „quarter” - czyli znacznie mniejszych od klasycznych, których rozmiar wpływa znacznie na intensywność doznań sensorycznych. Jak przystało na trunki z Islay, Laphroaig Select prezentuje nuty dymu, połączone z cytrusami, czekoladą i jęczmieniem. Prezentowane wydanie zawiera w sobie również dwie szklanki, idealne do testowania trunku.
Destylarnia Laphroaig została założona przez braci Alexandra i Donalda Johnston w 1815 roku, chociaż lokalna historia zapewnia, że produkcja whisky na tym obszarze rozpoczęła się już pięć lat wcześniej. Oficjalna rejestracja gorzelni nastąpiła natomiast dopiero w 1826 roku. Bracie wspólnie prowadzili gorzelnię do 1836 roku, kiedy to Donald wykupił Aleksandra i przejął pełną kontrolę nad zakładem. Mężczyzna zarządzał destylarnią przez następne 11 lat, dopóki nie zginął tragicznie w wypadku w gorzelni. Od tego czasu nad pracą zakładu czuwał dyrektor destylarni Lagavulin, Walter Graham. W kolejnych latach destylarnia wróciła w ręce rodziny Johnston i była zarządzana przez dzieci zmarłego Donalda, a następnie przez Iana Huntera. W 1950 roku mężczyzna założył firmę D. Johnston & Company. W 1967 roku gorzelnia trafiła pod skrzydła przedsiębiorstwa Seager Evans, które stało się pierwszym zarządcą marki spoza rodziny. W kolejnych latach destylarnia przechodzi z rąk do rąk. W 1994 roku książę Karol przekazuje destylarni Laphroaig tak zwany Królewski Warrant Księcia Walii, co jest symbolicznym momentem w historii firmy. Od 2014 roku gorzelnią zarządza Suntory Holdings.
Laphroaig to niezmiennie najlepiej sprzedająca się whisky z Islay, co robi szczególne wrażenie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że whisky ma tak charakterystyczny i mocny smak. Laphroaig Select, jak również inne wypusty destylarni, został doceniony przez krytyków i obdarowany złotym medalem w konkursie The Asian Spirits Masters w 2018 roku oraz srebrnymi medalami w International Wine & Spirit Competition w 2017 i 2019 roku.
Torf używany do suszenia słodu przy produkcji Laphroaig pochodzi z wrzosowisk na wyspie Islay. Destylarnia w pewnym stopniu nadal wykorzystuje własną podłogę do słodowana ziarna, co jest coraz rzadziej spotykaną praktyką w tym przemyśle. Około 80% słodu gorzelnia pozyskuje ze słodowni Port Ellen. Słody użyte do produkcji Laphroaig są bardzo mocno torfowe. Niektórzy nazywają single malta „torfowym potworem”, ze względu na mocno intensywny charakter smaków i aromatów. Woda używana do produkcji jest pobierana z tamy Kilbride, do której wpływa strumień Kilbride.
Destylarnia pracuje na trzech miedzianych alembikach i czterech destylatorach spirytusowych. Gorzelnia Laphroaig rocznie jest w stanie wyprodukować około 2,7 litra whisky. Laphroaig Select, zanim będzie mógł zostać tak nazwany, leżakuje w wyselekcjonowanych beczkach różnej rodzaju: klasycznych, nowych beczkach z białego dębu amerykańskiego, beczkach po bourbonie, beczkach po sherry Oloroso i sherry Pedro Ximenes, a także w tak zwanych beczkach „quarter”, czyli o mniejszym rozmiarze. Uważa się, że te ostatnie dają aż o 60% lepszy kontakt destylatu z drewnem ze względu na swoje niewielkie rozmiary, co wpływa na intensywność aromatu. Tradycja „Quarter cask” jest praktykowana od samego początku istnienia destylarni.
Laphroaig Select dzięki specjalnemu doborowi przeróżnych beczek ma niezwykle wiele do zaoferowania: od mocno torfowych nut, poprzez akordy cytrusów i jabłek, aż po elementy przypraw i długi, dymny finisz.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: nuty torfu, cytrusy, czekolada, jęczmień, śliwka;
Smak: lekki dym, nuty cytryny, zielone jabłka, mięta, przyprawy;
Finisz: lekko zadymiony;
Wyspa Islay wydała na świat całą rzeszę intensywnie torfowych single maltów. Destylaty gorzelni Laphroaig mają szerokie grono smakoszy, którzy rekomendują raczenie się tą specjalną szkocką whisky bez dodatków, ewentualnie z paroma kroplami wody. Woda jest w stanie otworzyć wachlarz smakowy i zintensyfikować doznania sensoryczne. Nie zapominajmy o odpowiednim szkle – takim o grubym dnie lub specjalistycznym kieliszku. Odpowiednie podejście do testowania pozwoli w pełni odczuć pełnie zaskakujących cech, ukrytych w złotym płynie.
Laphroaig Select opakowany został w zgrabną butelkę o zielonym szkle. Biała etykieta z czarnymi, prostymi napisani jest klasyczna i prosta, właściwie pozbawiona zdobień – za wyjątkiem złotego emblematu marki, czyli supłów marynarskich i symbolu Szkocji, czyli korony. Trunek sprzedawany jest w zestawie z dwoma szklankami typu tumbler, opatrzonych białym napisem „Laphroaig”. Produkty zapakowane zostały w białe pudełko.
Ten wyjątkowy wypust gorzelni Laphroaig, miejsca z historią i klimatem, to idealna propozycja dla fanów klasycznych destylatów z surowej i wietrznej wyspy Islay. Rejony te obfitują w mnogość gorzelni, których geniusz ujawnia się w mocno torfowych i dymnych smakach whisky. Laphroaig Select zawiera w sobie zarówno aromaty palonego ogniska, jak i cały wachlarz walorów, które dostarczyła mu maturacja w różnych rodzajach beczek. Wielokrotnie nagradzany single malt zadowoli podniebienie spragnione intensywności i charakteru.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 89 |