Kolejny wiekowy dram w kolekcji wyspiarskiej destylarni, tym razem 28-letni słód zabutelkowany z mocą 44,4% alkoholu. Swoją premierę miał w 2018 roku i od razu zachwycił szerokie grono smakoszy z całego świata. Złoty single malt dojrzewał w wielu beczkach w różnych rozmiarach, od „quarter casks” do beczek pełnowymiarowych. Cała whisky przechowywana w miksie różnych beczek została następnie przeniesiona do beczek po sherry, aby finiszować w nich 12 lat. Ta urocza ekspresja mieści się w białym drewnianym pudełku prezentacyjnym z pokrywą na zawiasach dla zwiększenia wyrafinowanego charakteru. Na podniebieniu torfowe nuty, miodowy syrop i szkocki wrzos.
Destylarnia Laphroaig to destylarnia szkockiej whisky single malt z Islay. Jej nazwa pochodzi od obszaru lądu u szczytu jeziora Loch Laphroaig na południowym wybrzeżu wyspy Islay. Destylarnia Laphroaig została założona w 1815 roku przez Donalda i Alexandra Johnstonów. Ostatnim członkiem rodziny Johnstonów, który prowadził destylarnię, był Ian Hunter, który zmarł bezdzietnie w 1954 roku i zostawił gorzelnię jednej ze swoich menedżerek, Bessie Williamson. Destylarnia została sprzedana firmie Long John International w latach 60., a następnie stała się częścią Allied Domecq. Marka została z kolei przejęta przez Fortune Brands w 2005 roku, a dziś należy do Suntory. Laphroaig to jedyna whisky posiadająca Królewski Warrant Księcia Walii, który został wręczony osobiście podczas jego wizyty w destylarni w 1994 roku.
Laphroaig jest jednym z niewielu pozostałych domów whisky, które przygotowują jęczmień w procesie słodowania podłogowego. W destylarni Laphroaig znajduje się kilka pięter, z których każde jest wielkości połowy boiska piłkarskiego i może pomieścić do siedmiu ton jęczmienia.
20% whisky Laphroaig pochodzi właśnie z ziarna słodowanego na podłodze, a pozostałe 80% ze słodowni Port Ellen. Gorzelnia chciała zachować nutę tradycji, otwierając się tym samym na nowe rozwiązania i współpracę ze słodownią. 28-latek dojrzewa w różnej wielkości beczkach po bourbonie i finiszuje w beczkach po sherry. Obydwa typy beczek wpływają i klarują smaki i aromaty single malta.
Prażone daktyle i szkocki wrzos to tylko parę z aromatycznych nut bogatej palety sensorycznej 27-letniego single malta. Na finiszu spodziewajcie się jeszcze więcej owoców.
Barwa: bursztyn;
Aromat: torfowe nuty i złoty syrop, prażone daktyle i szkocki wrzos;
Smak: grillowane gruszki, skóra i pieprz;
Finisz:głęboki i bogaty, lekko owocowy;
28-latka degustujcie ze specjalistycznego kieliszka do degustacji, a jeżeli nie jesteście w posiadaniu takiego – wystarczy kieliszek do białego wina lub niska szklanica o grubym dnie, zwana tumblerem. Dobrym pomysłem będzie dodanie do dramu dwóch kropli wody, które będą w stanie zmiękczyć single malta i wysunąć na wierzch więcej smaków i aromatów.
Proste, spójne opakowania single maltów marki Laphroaig to strzał w dziesiątkę! Każda z butelek została przystrojona o białą etykietę. W przypadku 27-latka jego wiek został wyróżniony kolorem bordowym, które może nawiązywać do beczek po sherry. Butelka, w której bursztynowa whisky czeka na rozpieczętowanie, została wykonana z bezbarwnego, gładkiego szkła. Luksusowy, limitowany dram skrywa się w białym, eleganckim pudełku z zawiasami.
Kolekcja ciekawa edycja z serii single maltów długo-dojrzewających marki Laphroaig. 28-latek to jedno z najstarszych wydań w katalogu szkockiej destylarni z wyspy Islay. Mimo swojego pochodzenia, akurat ta propozycja nie zwala z nóg mocą torfu i dymu. Tutaj owocowe akcenty spotykają się z lekką solanką morską i elegancką skórą. Coś dla znawcy i wielbiciela rzadkich wydań.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAPHROAIG |
Wiek | 28Y |
Zawartość alkoholu | 44.4 |
Pojemność | 0.7L |