Dlaczego warto kupić whisky Ardbeg Kelpie?
- Debiutował w 2017 roku na Międzynarodowym Dniu Ardbega (tzw. Ardbeg Day)
- Mocno torfowy, oleisty, niezwykle aromatyczny, dużo wędzonki, solanki, dymu, wodorostów, ziół, owoców, gorzkiej czekolady, pikantnych ziół i przypraw
- Stworzony z destylatów pochodzących z bardzo rzadkich beczek znad Morza Czarnego (konkretnie z rosyjskiej Republiki Adygejskiej) i finiszowanych w beczkach po Burbonie
- Nie filtrowany na zimno, butelkowany z podwyższoną mocą alkoholu 46% ABV
- Nazwę KELPIE zawdzięcza psotnemu wodnemu duchowi zamieszkującemu okolice wiru Corryvreckan, który przyjmuje postać konia lub byka z pazurami lub latającego psa z głową mrówki
- Edycja limitowana, znakomita na inwestycję (powstało 60 tysięcy butelek)
- Złoty medal w słynnej Whisky bible Jima Murraya w 2018 roku
Ardbeg Kelpie to pozycja limitowana w ofercie trunków szkockiej destylarni, zaprezentowana w 2017 roku podczas dorocznych Ardbeg Day. Przypomnijmy, że marka ma w zwyczaju wypuszczanie nowych propozycji alkoholowym na tę okazję każdego roku. Trunek nie posiada oznaczenia wieku, wiadomo jednak, że nie był filtrowany na zimno, a jego cechą szczególną jest leżakowanie zarówno w beczkach po bourbonie, jak i w beczkach dębowych z drzew kaukaskiej Adygei z rejonu Morza Czarnego. Szkocki single malt jest gęsty, słodki, oferuje z początku cytrusowe nuty, a później elementy czekoladowe, kawowe i toffi. Delikatnie słone nuty gwarantuje maturacja płynu w pobliżu morza. Moc alkoholu wynosi 46%.
Gorzelnia Ardberg jest jedną z ośmiu destylarni mieszczących się na niesamowicie najemniczej wyspie Islay. Miejsce to jest dziś perłą szkockich single maltów i celem podróży wielbicieli szkockiego trunku. Tereny wyspy są zamieszkałe przez jedynie 3000 osób. Naturalne warunki rejonu oferują wiele, poczynając od skrytych w skałach jaskiń, w których niegdyś przemytnicy ukrywali whisky. Morski klimat natomiast nadaje dziś trunkom niecodziennych aromatów i smaków wodorostów i jodu. W 1815 roku niejaki John Macdougall zdecydował się rozpocząć produkcję whisky i otworzył gorzelnię. Z początku destylarnia zajmowała się jedynie wytwarzaniem blendów. Przez lata zarządzanie firmą pozostawało w rękach członków rodziny. W latach 50. ubiegłego wieku marka była prowadzona przez dwie kobiety, które do dzisiaj uważa się za pierwsze reprezentantki płci pięknej w gorzelnictwie. Z biegiem lat gorzelnię Ardbeg przejmowały różne firmy, aż do lat 80. kiedy miejsce zostało zamknięte na 8 lat. W 1997 roku na pomoc przyszła Glenmorangie Company, która przyczyniła się do odrodzenia dobrej passy i wznowiła produkcję whisky. Dziś destylarnia świetnie sobie radzi i jest znana na całym świecie. Co roku prezentuje nowe propozycje alkoholowe.
Ardbeg Kelpie wziął swoją nazwę od stwora ze szkockiej legendy – morskiego konia, zamieszkującego zbiorniki wodne. Historie głoszą, że stworzenie jest w stanie dowolnie zmieniać swój kształt. Stwory te nie wykazują łagodności względem ludzi, a już z pewnością nie dają się dosiadać. Śmiałek próbujący okiełznać konia, z pewnością skończy na dnie morza lub rzeki. Stworzenie swoim zawodzeniem ostrzega przed zbliżającą się burzą. Poza tym jest w stanie zaburzać fale i powodować sztormy, aby udaremnić żeglarzom dotarcie do celu. Ardberg wybrał Kelpie na nazwę dla swojego trunku w celu uczczenia szkockiej legendy oraz zaznaczenia mocy i silnego charakteru bursztynowego alkoholu.
Ardbeg Kelpie to whisky typu single malt. Oznacza to, że powstaje w pełni w jednej destylarni, a jej bazę stanowi słód jęczmienny. Gorzelnia Ardbeg stosuje najbardziej dymny słód w branży, który jest torfowany do poziomu 50 ppm. Destylarnia zaprzestała używania słodu produkowanego metodą podłogową w 1981 roku. Cały słód używany do wytwarzania alkoholu pochodzi ze słodowni w wiosce Port Ellen. W gorzelni poddawany jest mechanicznej obróbce, która polega na zacieraniu zboża, czego efektem jest powstanie zacieru. Wcześniej odbywa się proces namaczania i suszenia ziaren. Warto wspomnieć o kultowym młynie, zwanym pieszczotliwie Boby, który działa w Ardbeg od 1921 roku i odpowiada za obróbkę. Woda stanowiąca bazę whisky pochodzi z jeziora Loch Uigeadail.
Po wytworzeniu zacieru idealnego przychodzi pora na jego fermentację. W przypadku single maltów z gorzelni Ardbeg jest to nieco dłuższy proces niż w innych miejscach tego typu. Powodem tego jest wysoka zawartość związków zwanych fenolami, które odpowiadają za charakterystyczne, dymne nuty smakowe i aromatyczne. Podczas procesu fermentacji alkohol osiąga 8,5% alkoholu. Później przychodzi czas na dwukrotną destylację, która zwiększa moc płynu. Następnie trunek ląduje w beczkach. W przypadku whisky Ardbeg Kelpie są to zarówno typowe beczki po amerykańskim bourbonie z pierwszego i drugiego napełnienia oraz specjalne beczki z kaukaskiej Adygei z rejonu Morza Czarnego. Beczki te nadają trunkowi niezwykle głębokiego smaku. Producent nie pokusił się o informację na temat długości maturacji, jednak pewne jest, że czas ten nie jest krótszy niż 3 lata.
Beczki pochodzące z rejonów Morza Czarnego nadają trunkowi niezwykle głębokie walory smakowe i aromatyczne zawarte w słodkich nutach czekolady, toffi, dębiny i kawy.
Barwa: złota;
Aromat: wyraziście morski, głęboki, ciemna kawa, ciemna czekolada, toffi, słodycz, pieprzny;
Smak: słodka i słona jednocześnie, oleista, pieprzne nuty, wędzonka, toffi;
Finisz: długi, torfowy, toffi, czekolada, pieprz;
Ardbeg Kelpie jest przedstawicielem szkockich single malt. Zatwardziali znawcy i wielbiciele tego typu trunków preferują testowanie ich bez żadnych dodatków. Degustacja czystego alkoholu zapewni odpowiednie rozgrzanie i pozwoli wczuć się w najmniejszy detal palety smakowej. Czekoladowe, dębowe i torfowe aromaty będą wówczas w pełni wyczuwalne. Pomoże w tym odpowiednio dobrana szklanka. Może być to specjalistyczny kieliszek do whisky albo szkło typu tumbler.
Kształt butelki Kelpie jest standardowy dla wszystkich trunków destylarni Ardbeg. Whisky sprzedawana jest w smukłych butelkach z długą szyjką o zielonym szkle. Etykieta również posiada typowe kolory – czarny oraz złoty. Nazwa gorzelni przyjęła klasyczną, celtycką formę graficzną. Napis „Kelpie” natomiast wygląda jak poruszony silnymi falami, co ma być oczywiście kojarzone z morskim stworem z legend. Na etykiecie znajdziemy wszystkie podstawowe informacje na temat produktu. Whisky Ardbeg Kelpie pakowana jest dodatkowo w ozdobne pudełko ozdobione zielonymi wodorostami miotanymi przez siły wody.
Ardbeg Kelpie to whisky z limitowanej edycji. Z pewnością skusi się na nią niejeden smakosz i fan szkockich single maltów z wyspy Islay. Swoją głębią i bogatą paletą smaków i aromatów skradnie każde podniebienie. Idealnie nadaje się na zimny jesienny, lub zimowy wieczór w gronie znajomych lub na samotne popołudnie z dobrą książką.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ARDBEG |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 95 |