Dlaczego warto kupić whisky Nikka Days?
- Dla powstania whisky Nikka bardzo ważnym wątkiem jest wyjazd jej twórcy, Masataki Taketsuru, po naukę do Szkocji (dociera tam w grudniu 1918 roku)
- Debiutowała w 2018 roku
- Świeża, śmietankowa, gładka, pełno letnich owoców (gruszki, morele), cytrusy (yuzu), białe kwiaty (kwiat pomarańczy), do tego nuty zbożowe, wanilii, toffi, orzechów i lekkiego torfu w tle
- Stworzona z destylatów słodowych (lekko torfowe z gorzelni Yoichi) i zbożowych (gorzelnia Miyagikyo) leżakowanych w tradycyjnych dębowych beczkach
- Producent poleca pić ją na kostkach lodu i podawać do lekkich dań lub porcji świeżych owoców
- Jako, że whisky ta nie spełnia wszystkich kryteriów „japońskiej whisky” określonych przez Japan Spirits & Liqueur Makers Association (wprowadzonych 16.02.2021) można spodziewać się bądź zmiany jej receptury, bądź całkowitego wycofania jej z rynku
Złocista whisky zamknięta w pękatej butelce to Nikka Days – japońska mieszanka, zawierająca whisky z dwóch destylarni legendarnego producenta, Miyagikyo i Yoichi. Trunek butelkowany z mocą 40% finezyjnie łączy w sobie lekko torfowe single malty z whisky zbożową. Sztuka blendowania to coś, w czym japońscy specjaliście nie mają sobie równych!
Historia nazwy japońskiej marki sięga do 1943 roku, kiedy gorzelnik Matasaki Taketsuru wraz z żoną Ritą przenieśli się do Yoichi, aby czuwać nad budową swojej destylarni. Pierwszym pomysłem na nazwę było Dainipponkaju, co tłumaczyć można jako: dai – wspaniały, Nippon – Japonia, kaju- sok owocowy. Para uznała jednak, że to zbyt długa nazwa, dlatego zdecydowała się na wykorzystanie jej swobodnego skrótu – Nikka.
Które kraje przychodzą nam na myśl, kiedy myślimy o whisky? Standardowa odpowiedź to: Szkocja, Irlandia i Stany Zjednoczone. Jak się jednak okazuje, japońskie gorzelnictwo ma się równie dobrze, a doświadczenie tamtejszych gorzelników spokojnie dorównuje wiedzy ich europejskich i amerykańskich kolegów z branży. Nic w tym dziwnego – pierwszy japoński Master Blender, czyli Matasaki Taketsuru szkolił się w swoim fachu właśnie w Szkocji, gdzie w 1918 roku wysłała go firma Settsu Sake Brewery Company. Japończyk poznał na miejscu swoją przyszłą żonę, która wsparła go w marzeniu otworzenia własnej destylarni. Młode małżeństwo wróciło do Japonii i z czasem zaryzykowało, otwierając biznes. Matasaki Taketsuru postawił dwie destylarnie, Miyagikyo i Yoichi, z których jedna specjalizuje się w produkcji whisky słodowej, a druga w whisky zbożowej. W wielu pozycjach marka wykorzystuje połączenie destylatów, tworząc unikatowy kupaż. Jednym z nich jest świetlista whisky Nikka Days.
Klimat Japonii niezwykle mocno przypomina szkocki, co z powodzeniem pozwala na udaną destylację i maturację whisky. Azjatyckie złote trunki powstają w podobny sposób, co te zza oceanu. Złoty jęczmień lub inne zboża stanowią podstawę zacieru, który następnie bierze udział w etapie fermentacji i destylacji. Marka Nikka wiele swoich słodów destyluje w destylatorze zwanym coffey still. Nazwa destylatora pochodzi od nazwiska jego wynalazcy Aeneasa Coffeya. Machina jest bardziej wydajną alternatywą dla klasycznych alembików i w krótszym czasie może wydestylować zdecydowanie większą ilość whisky. W dodatku zapewniają delikatniejszy profil smakowy i aromatyczny whisky. Japońska marka korzysta z destylatorów coffey still od 1963 roku.
Kiedy whisky przejdzie już destylację, trafia do dębowych beczek w których – wzorem szkockiej zasady – spędza co najmniej 3 lata. Później destylaty zbożowe i słodowe zostają ze sobą połączone i zabutelkowane z mocą 40%. Japończycy zdecydowanie wolą słabsze wydania bursztynowego trunku, dlatego większość z tamtejszych whisky oferuje najniższy procent.
Złota Nikka Days to fuzja owocowych akcentów podbitych zbożowymi i słodowymi akordami oraz laską wanilii, a nawet elementem golonki.
Barwa: złocista;
Aromat: świeże jabłka, gruszki, melon i truskawka, słodycz słodowa i sernik cytrynowy;
Smak: gładki i kremowy, prażone orzechy, jabłko z toffi, prażone płatki zbożowe i krówki waniliowe z nutą golonki;
Finisz: maślany, cytrynowy kruche ciasto posypane cukrem i laską wanilii;
Idealnie delikatny blend od destylarni Nikka to wspaniała pozycja do wykorzystania w drinkach! Jeżeli lubisz różnorakie połączenia smakowe, ta whisky będzie idealna. Sprawdzi się zarówno w prostych miksturach, jak whisky z sokiem lub colą. Równie dobrze będzie smakować w klasycznych koktajlach, jak Whisky Sour czy Manhattan. Pole do popisu jest szerokie i zachęca do barmańskich eksperymentów. Warto zdecydować się też na typową degustację bez dodatków, na kościach lodu lub z paroma kroplami wody w szklance.
Design opakowań marki Nikka jest spójny i jednorodny. Trunki umieszczane są w obłych, pękatych butelkach o niedługich szyjkach. Tym razem zdecydowano się na dobranie żółtych barw do etykiety. Kolorystyka etykiety współgra z bursztynową barwą samego trunku, który jest dobrze widoczny przez bezbarwne szkło butelki. Nazwa „Nikka Days” została ujęta w charakterystyczną, minimalistyczną czcionkę. Na opakowaniu znajdziemy również japońskie znaki. Blended whisky zapakowana została w białe, prostokątne pudełko z żółtym elementem geometrycznym na froncie.
Nikka Days to idealna propozycja dla wielbicieli delikatnych smaków. Charakter japońskiej whisky śmiało można porównać do trunków ze szkockiego regionu Speyside, które wyróżniają się finezją smaków i akordami jabłek, gruszek i innych owoców. Blended whisky w przystępnej cenie na każde podniebienie – zarówno to początkujące, jak i bardziej doświadczone. Marka Nikka kolejny raz udowadnia, że poziom jej wypustów jest równie wysoki, co whisky ze Szkocji i Irlandii. Zdecydowanie warto dać szansę słodom zza oceanu.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | NIKKA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 89 |