12-letni single malt destylarni Jura to ekskluzywna pozycja w katalogu szkockiej marki. Zanim złocista whisky zostanie zabutelkowana z mocą 44%, leżakuje w dębowych beczkach po amerykańskim bourbonie i beczek po sherry Pedro Ximinez. Wypust łączy w sobie owocowy i torfowy charakter. Podczas degustacji możemy spodziewać się akcentów rumu, lodów śliwkowych, ciasta, słodyczy syropu oraz waniliowego kremu. Bogactwo smaków wartościowo uzupełnia asortyment gorzelni z tajemniczej, wietrznej wyspy. Whisky zadebiutowała wiosną 2018 roku, kiedy destylarnia poszerzała swój katalog o nowe pozycje. Została dedykowana wietrznej zatoce na wyspie Jura.
Jura Distillery położona jest w jednym z najmniej zaludnionych obszarów kraju – wyspie o tej samej nazwie, geograficznie wchodzącej w skład Hebrydów. Zielone tereny zamieszkuje niewiele ponad 200 osób, z czego większość z nich zatrudniona jest w przemyśle whisky. Oprócz ludzi wyspę zamieszkują również foki i morskie orły, a także pięć tysięcy jeleni! Drzwi zakładu zostały otwarte w 1810 roku przez Archibalda Campbella. Funkcjonowała przez 100 lat, do czasu aż została zburzona w wyniku sporu o ziemię. Odbudowano ją w 1963 roku. Obecnie Jura należy do filipińskiego przedsiębiorstwa Emperador. Szkockie słody z wysp charakteryzują się obecnością dymnych nut, które w konkretnych pozycjach są balansowane przez różne elementy.
Destylarnia Jura produkuje imponujące 2,2 miliona litrów alkoholu rocznie. Większość destylatu jest sprzedawana jako single malt. Woda używana do produkcji pochodzi z jeziora Loch a’Bhaile Mhargaidh. George Orwell, który zamieszkiwał tajemniczą wyspę parę lat, opisał gorzelnie jako miejsce „nie do zdobycia”, biorąc pod uwagę, jak ciężko było – i wciąż jest – dostać się na Jurę z wybrzeża Szkocji. Okazuje się jednak, że zakład jest w dużej mierze samowystarczalny. Jedynie słód czerpie ze słodowni. Port Ellen skrupulatnie wybiera, skąd pozyskuje swoje słody, i wybiera tylko najwyższej jakości ziarna, z których większość pochodzi z regionu Speyside. Torf używany w procesie słodowania pochodzi z samej wyspy Jura. Destylarnia pracuje na czterech alembikach - kiedyś najwyższych w branży, do czasu kiedy to Glenmorangie objęła prowadzenie. Destylatory mają niezwykły kształt, który wpływa na obecność nut jęczmienia i daje wyraźnie lżejszą i bardziej owocową whisky. Jura The Bay odpoczywa przez 12 lat w mieszance beczek po bourbonie i sherry. Te pierwsze nadają destylatowi waniliowych nut, drugie natomiast wpływają na obecność owocowych akcentów smakowych i aromatycznych.
Jura The Bay łączy dwie odległe krainy smakowe. Gorzelnicy marki sprawili, że torfowe akcenty świetnie współgrają z owocową słodyczą, przyprawami i miodem.
Barwa: ciepły, przejrzysty bursztyn;
Aromat: słód, rum, cynamon, maślany chleb, banany i wanilia, mocny dym;
Smak: tytoń, skóra, torf, ciastka herbaciane, mleko i miód, cytrusy i maliny;
Finisz: dymny i słodki jednocześnie;
Single malt bez dodatków czy z wodą? A może na lodzie lub w alkoholowym koktajlu? Wszystko zależy od preferencji. Znawcy i specjaliści od whisky słodowej rekomendują degustacje na czysto lub z odrobiną wody, dosłownie z dwiema lub trzema kroplami. Krystaliczna woda będzie w stanie poszerzyć wachlarz smakowy i aromatyczny bursztynowego alkoholu. Co do drinków – szeroka droga stoi otworem! Łącz składniki według uznania, komponuj własne mikstury. Możesz również wykorzystać przepis na któryś z klasycznych koktajlu, typu Manhattan czy Mint Julep. Oczekuj klasyki w torfowej wersji.
Prezentacja produktów Jura jest dość spójna, a design whisky z asortymentu został ujednolicony oryginalną formą butelek. Przybrały one delikatnie obły kształt i bezbarwne szkło, przez które świetnie widać bursztynową barwę whisky. Delikatnie profilowana szyjka została zakończona czarną zakrętką w pomarańczowe linie. Czarna, kwadratowa etykieta, umieszczono na froncie butelki ma prostą formę i styl. Poniżej, na mniejszej, błękitnej etykiecie, widzimy podpis Master Distillera gorzelni. Single malt pakowany jest w błękitną tubę. Widzimy na niej piękny krajobraz szkockiej wyspy – odległą wodę oraz pola złocistego jęczmienia, głównego składnika single malt whisky.
Single malt dedykowany dla fanów nietypowych whisky. Zarówno wielbiciele torfowych, dymnych akcentów, jak i owocowych, słodkich nut będą zachwyceni. Głęboki smak przenosi nas prosto na wybrzeże surowej i wietrznej wyspy Jura. Dzięki intensywnym nutom możemy poczuć na własnym podniebieniu intensywny wiatr pełen morskiej soli. Ciesz się whisky o każdej porze roku, w gronie znajomych lub w samotności, jako relaks po długim dniu.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 44 |
Pojemność | 1L |