Butelkowany z mocą 44% alkoholu, wyspiarski single malt, swoją premierę miał na wiosnę 2018 roku. Bursztynowa whisky prezentuje delikatnie torfowy charakter, klasyczny dla destylarni z wyspy, wzbogacony o owocowe elementy zaczerpnięte z beczek po czerwonym winie. Whisky początkowo dojrzewa w klasycznych, dębowych beczkach po bourbonie, a następnie finiszuje w różnorodnych beczkach po winach. Cały proces maturacji zajmuje 18 lat – to dość dużo czasu, aby alkohol mógł nabrać akcentów kandyzowanego imbiru, jagód i pieprzu.
Destylarnia Jura została założona około 1810 roku, mimo że destylacja na szkockiej wyspie Jura trwała w najlepsze już lata wcześniej. Pierwszą licencję na oficjalną produkcję whisky w zakładzie uzyskał William Abercrombie w 1831 roku. Gorzelnia ma ciekawą historię - w pewnym momencie sprzęt gorzelni został rozebrany, a dachy zdjęte z budynków z powodu sporu między ówczesnymi właściciel. Przez wiele dekad destylarnia nie produkowała whisky, jednak w końcu została odrestaurowana w 1960 roku. Od tamtego momentu mogła pochwalić się najwyższymi alembikami w branży. Jura Distillery jest teraz własnością Whyte & Mackay i produkuje świetne single malty i whisky do mieszanki Whyte & Mackay.
Mocno owocowy i słodki profil smakowy 18-latka jest wypadkową dojrzewania w beczkach po bourbonie oraz finiszowania w beczkach po czerwonym winie. Wcześniej whisky jest dwukrotnie destylowana przy użyciu miedzianych alembików o niezwykle wysokich szyjkach, których forma wpływa na obecność akcentów dymu. Single malt powstaje na bazie złocistego jęczmienia, którego namoczone ziarno czeka pozostawione na podłogach słodowych aż do momentu zakiełkowania. Dopiero w połączenia ziarna z wodą i drożdżami powstaje zacier, który podlega destylacji. Nie zapominajmy, że ogromną rolę przy produkcji whisky odgrywa woda źródlana, biorąca udział w wielu etapach.
18-letnia Jura Red Wine obfituje w owocowe akcenty, zbalansowane przez fale przypraw, kremowej wanilii, dębu i pikanterii pieprzu. Na palecie nie zabrakło również klasycznego dymu.
Barwa: ciepły, ciemny bursztyn;
Aromat: czerwone i leśne owoce, kandyzowana skóra pomarańczy, wanilia i lekki dym;
Smak: dżem malinowy, przyprawy, jeszcze więcej owoców, kremowy dąb, nuty wanilii i pieprzu;
Finisz: fale suszonych owoców i cynamonu;
Chwyć za niską szklanicę o grubym dnie, zwaną pod nazwą tumbler i racz się single maltem bez dodatków. Polecamy również degustować whisky słodową ze specjalnie do tego stworzonego kieliszka, a jeżeli nie jesteście w posiadaniu takiego – w kieliszku do białego wina. Warto zastanowić się nad dodaniem do dramu kropli wody o pokojowej temperaturze, która znacznie otworzy wachlarz smakowy i aromatyczny whisky Jura.
Forma butelek whisky Jura przez wielu smakoszy whisky słodowej z pewnością jest już rozpoznana z daleka. Butelka z gładkiego szkła, lekko profilowana w połowie, została zakończona szyjką krótkiej długości z finezyjnie zdobioną zakrętką. Na froncie umieszczono niewielką, kwadratową etykietę w czarnym kolorze. Na mniejszej, złoto-niebieskiej etykiecie, znajdziecie informacje o mocy trunku, a także podpis Master Distillera odpowiedzialnego za tę niezwykłą formułę. 18-letnia Jura czeka na Was w niebieskiej tubie.
Coś dla wielbicieli owocowych whisky! Zachowany został klasyczny, delikatnie dymny charakter whisky Jura, jednak pierwsze skrzypce grają tutaj akcenty soczystych owoców i przypraw. Finiszowanie w beczkach po winie zapewniło dramowi wyjątkowy styl. To trunek zarówno dla doświadczonych, jak i amatorów – każdego w sobie rozkocha.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 44 |
Pojemność | 0.7L |