Oto whisky nazwana na cześć wyspy, na której jest destylowana od 1810 roku w wiosce Craighouse. Po 21 latach spokojnego starzenia zmienia się w idealny trunek do spokojnego popijania. Single malt Jura, zabutelkowany z mocą 44% alkoholu, jest pełny i aromatyczny. Oferuje tony karmelu, akcenty wanilii i słodkich orzechów. Miodowe tony świetnie współgrają z nutą tokajskiego wina. W smaku czuć dżem, marcepan i owoce gotowane z zimowymi przyprawami. Finisz pozostawia po sobie długie wrażenie dębowej taniny.
Wyspa Jura to bardzo niezwykłe miejsce, ponieważ jest to prawdopodobnie jedyna wyspa na świecie, na której jest więcej beczek po whisky niż ludzi. Destylarnia Jura znajduje się w jedynym mieście na wyspie, Craighead. Destylarnia ma wieloetapową historię, podobnie jak wiele innych gorzelni, które przeszły liczne otwarcia i zamknięcia. Firma Charles Mackinlay & Company zbudowała obecną destylarnię w 1960 roku i po raz pierwszy poddała destylację w 1963 roku. Jednak w tym miejscu istniała już destylarnia, która istniała na długo przed obecnym nowoczesnym obiektem. W 1831 roku William Abercrombie otrzymał pierwszą licencję dla gorzelni Jura. Od ponownego otwarcia destylarnia stale się rozwija i ulepsza, oficjalna oferta stale się powiększa,a w dodatku otwarto centrum dla zwiedzających.
Destylarnia Jura produkuje imponujące 2,5 miliona litrów alkoholu rocznie. Większość z nich jest sprzedawana jako whisky single malt. Woda używana do produkcji pochodzi z Loch a'Bhaile Mhargaidh. Położona sześćdziesiąt mil od szkockiego wybrzeża Jura stanowi poważną trudność w produkcji whisky: jest niedostępna. George Orwell trafnie określił gorzelnię jako „nieosiągalną” w odniesieniu do tego, jak trudno było dostać się do gorzelni. Od 1978 roku Jura zaopatruje się w słód w słodowni Port Ellen, położonej na pobliskiej wyspie Islay. Pozyskiwany słód jest częściowo niedymny, częściowo mocno dymiony, a ta kombinacja nadaje whisky ogromną różnorodność smaków. Port Ellen Malting bardzo skrupulatnie określa, skąd pochodzi słód i dlatego używa tylko najwyższej jakości zboża pozyskiwanego głównie ze Speyside. Torf używany do słodowania pochodzi z samej wyspy Jura.
21-latek z destylarni Jura zestawia ze sobą ciekawe akcenty: od marcepanu z przyprawami, aż po orzechy z białym winem.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: mocno karmelowy, waniliowy deser, orzechy i miód z białym winem;
Smak: dżem, marcepan, zimowe przyprawy;
Finisz: długi, pełen dębu;
Nie zakłócajmy przepływu smaków i aromatów podczas degustacji – raczmy się whisky bez dodatków. Dla wzmocnienia wrażeń sensorycznych możemy dodać do dramu odrobinę niegazowanej wody o pokojowej temperaturze. Tyle wystarczy, aby w pełni cieszyć się 21-latkiem z destylarni Jura.
Najbardziej uwagę zwraca pudełko whisky – w otwartym oknie widzimy stare, czarno-białe zdjęcie destylarni Jura. A to wszystko na czarnym tle i w towarzystwie białych napisów. Butelka pełna bursztynowej whisky ma profilowany kształt i została wykonana z gładkiego, bezbarwnego szkła. Na froncie widnieje niewielka, srebrna etykieta z nazwą destylarni, w której powstała whisky. Poniżej, również na niewielkiej etykiecie o srebrzystej barwie, umieszczono informacje o typie i wieku single malta.
Wspaniała, 21-letnia whisky to produkt dla prawdziwych smakoszy whisky słodowej. Wielbiciele dramów ze szkockiej, wyspiarskiej destylarni będą zachwyceni – ale nie tylko oni! Różnorodność smaków i aromatów powala i udowadnia, że wiekowa gorzelnia świetnie sobie radzi.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 44 |
Pojemność | 0.7L |