Przed Wami małżeństwo beczek z destylarni Jura, dobranych przez zespół w Single Malts of Scotland, zabutelkowane na poziomie 42,9%. Mieszanka kilku beczek po bourbonie łączy w sobie destylaty dojrzewające co najmniej 29 lat. Limitowana liczba 576 butelek zapewnia moc wrażeń pod postacią akcentów soczystej brzoskwini, truskawek, cynamonu, anyżu i lukrecji na finiszu. Ekspresja debiutująca w 2021 została świetnie przyjęta przez krytyków i smakoszy whisky.
Obecna destylarnia została ukończona w 1963 roku po pięciu latach budowy. Jednak działalność gorzelni w tej samej lokalizacji sięga 1810 roku, kiedy jej właścicielem był Archibald Campbell. Początki whisky na wyspie sięgają natomiast prawdopodobnie początku XVII wieku. Od 1875 roku destylarnią zarządzał John Ferguson i jego synowie. Jednak, gdy na początku XX wieku Fergusonowie nie mogli już płacić czynszu, zaprzestano działalności. Dopiero w 1958 roku znaleźli się dwaj miejscowi, Robin Fletcher i Tony Riley-Smith, do budowy całkowicie nowego destylarnia. W 1985 roku Isle of Jura została przejęta przez Invergordon Distillers i dołączyła do Whyte & Mackay przy ich przejęciu. Ta z kolei została początkowo przejęta przez JBB i ostatecznie odsprzedana kierownictwu, trafiając w rece Whyte & Mackay, a w 2007 r. United Spirits Limited przejęła firmę, którą sprzedała Emperador International Ltd w 2014 roku. Dziś w gorzelni Isle of Jura pracuje dwunastu pracowników. Na miejscu znajduje się również centrum dla zwiedzających.
Woda wykorzystywana w destylarni pochodzi ze źródła Bhaille Mharghaidh. Gorzelnia posiada kadź zacierną oraz sześć kadzi fermentacyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej. Destylacja odbywa się w sumie w czterech alembikach. W przeciwieństwie do bardzo mocno torfowego słodu produkowanego do około 1900 roku, dzisiejsza whisky Jura nie zawiera prawie wcale torfu, co doskonale prezentuje 29-letnie wydanie. Pięć dębowych beczek po bourbonie, pełnych słodów dojrzewających prawie trzy dekady, zostało połączonych ze sobą, a następnie napełniło 576 butelek.
29-letni reprezentant destylarni Jura zachwyca delikatnym wyważeniem smaków i aromatów, a do tego mało popularnymi elementami, jak lukrecja czy kontrowersyjny anyż.
Barwa: złoty bursztyn;
Aromat: pigwa, przyprawy, orzechy i miód, trochę soku z pomarańczy;
Smak: ciasto drożdżowe z brzoskwiniami, soczyste truskawki, lukrecja i anyż;
Finisz: mocno dębowy, lekko słonawy;
Słodko-przyprawowa whisky oferuje prawdziwą podróż zmysłów. 29-latka należy jednak potraktować w odpowiedni sposób, aby w pełni się przed nami odsłonił. Oznacza to zaopatrzenie się w odpowiedni kieliszek do degustacji – specjalistyczne szkło lub biały kieliszek do wina. Do złocistej whisky warto dodać dwie krople wody, aby wzmocnić wyrazistość niektórych smaków i aromatów. Świetna ekspresja do testowania bez dodatków, na czysto.
Marka The Single Malt of Scotland prezentuje kolekcję A Marriage of Cask, która różni się nieco designem od podstawowych edycji z serii klasycznej. Na beżowej etykiecie widnieje stara rycina, przedstawiająca wiekowy destylator. Z rysunek świetnie komponują się złociste napisy. Butelka z bezbarwnego szkła o smukłej formie czeka w bordowym, obszernym pudełku – również ozdobionym ryciną sprzętu do destylacji.
29-letnie małżeństwo paru beczek po bourbonie to whisky dla specjalistów, znawców i doświadczonych smakoszy. Tacy z pewnością pokuszą się na ekspresję z najwyższej półki. Liczba jedynie 576 butelek limitowanego trunku na całym świecie z pewnością przekona do szybkiego zakupu rzadkiej whisky
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | THE SINGLE MALT OF SCOTLAND |
Wiek | 29Y |
Zawartość alkoholu | 52.9 |
Pojemność | 0.7L |