Dlaczego warto kupić whisky hinduską Amrut Indian Cask Strenght 61,8% 0.7 L?
- Amrut Distillers produkuje również brandy, rum, wódkę, gin oraz mieszaną whisky, które generują dużo większy dochód dla firmy, niż whisky słodowa
- Debiutowała prawdopodobnie pod koniec pierwszej dekady XXI wieku
- Pełna, żywa, bezkompromisowa, kakao, herbatniki zbożowe, kawa, brązowy cukier, cytrusy, masło waniliowe, dużo owoców, ziół i lekko pikantnych przypraw
- Stworzona z nietorfowych destylatów leżakowanych kilka lat w beczkach po Bourbonie
- Nie barwiona, butelkowana z naturalną mocą beczki 61,8% ABV
- Wielokrotnie nagradzana, m. in. brązowym medalem na International Wine & Spirits Competition w 2008 roku
Historia destylarni Amrut, odpowiedzialnej za edycję Amrut Indian Cask Strength jest tak długa, jak historia niepodległości Indii. Pomysłodawcą i założycielem firmy był niejaki JN Radhakrishna Rao Jagdale, powszechnie znany jako „J.N.R” Już w 1948 roku, tuż po wyzwoleniu się spod brytyjskiego jarzma kolonializmu, JNR rozpoczął produkcję alkoholu, początkowo dla przemysłu farmaceutycznego (syrop na kaszel), później na potrzeby wojska i okolicznych sklepów z miasta Bangalore. Amrut to słowo z sanskrytu, oznaczające „nektar życia”, obrane za motto destylarni, tłumaczone bardziej poetycko przez włodarzy firmy jako „eliksir życia”. Miasto Bangalore, obecnie znane jako Bengaluru jest stolicą stanu Karnataka i zamieszkuje je 8 milionów ludzi. Leży w południowych Indiach, na płaskowyżu Deccan, na wysokości ponad 900 metrów nad poziomem morza. W roku 1987, wraz z rozwojem firmy, zbudowano tam nową, znacznie większą destylarnię, położoną na czterohektarowym terenie w miejscowości Kambipura, oddaloną od Bangalore o około 20 kilometrów. To tam obecnie mieści się główna siedziba firmy i destylarnia Amrut Distilleries, która produkuje głównie whisky, ale także brandy czy rum. Powstaje jednak pytanie: czy indyjska whisky to tak prawdziwa whisky?
Ortodoksyjni znawcy mogliby się spierać, czy indyjską whisky możemy w ogóle sklasyfikować jako whisky. Wątpliwość wynika z faktu, że jest ona często produkowana w zupełnie inny sposób niż jej szkocki odpowiednik. W trakcie procesu gorzelniczego, przy indyjskiej whisky, używa się nie słodu jęczmiennego, a spirytusu melasowego, z domieszką słodów jęczmiennych bądź słodów z innego zboża. Single malty produkuje się jednak bardziej tradycyjną metodą, możecie spokojnie czytać dalej. Pierwsza butelka Amrut Single Malt pojawiła się na rynku dopiero w 2004 roku i co ciekawe, skierowana została od razu na rynek brytyjski. Studiujący w UK syn właściciela destylarni rozesłał próbki whisky do wielu indyjskich restauracji, bardzo licznych i popularnych na Wyspach (wszak podobno tradycyjną pozycją w angielskiej kuchni nie jest już fish and chips, a kurczak tikka masala czy curry). Wysłał także próbki pierwszego indyjskiego malta na różne i liczne tzw. ślepe degustacje, by nikt nie sugerował się etykietą i krajem pochodzenia, tylko smakiem i aromatem. Łącznie działania te przyniosły efekt w postaci pierwszego w historii eksportu Indian Single Malt na Wyspy Brytyjskie, w ilości 10 tysięcy kartonów złocistego trunku. Niezły początek, trzeba przyznać.
Amrut produkuje swoje destylaty, korzystając głównie z lokalnych produktów i dostawców. Dla przykładu jęczmień pozyskiwany jest z północy kraju, z podnóża Himalajów, słód jęczmienny przygotowywany jest w miejscowości Jaipur (Radżastan) oraz w Delhi. Późniejsza destylacja odbywa się w Bangalore. Do niektórych wersji używany jest dymny słód, sprowadzany bezpośrednio ze Szkocji; różnice klimatyczne nie pozwalają na produkcję dymnych i torfowych słodów na półwyspie indyjskim. Jeśli chodzi o technologię, to wszystkie odmiany whisky Amrut butelkowane są bez filtracji na zimno oraz bez barwienia karmelem. Wspominając o klimacie, panującym w leżakowniach destylarni Amrut, musimy mieć świadomość, jak bardzo różnią się od tych, które spotykamy w Szkocji. Temperatury w Bangalore dochodzą do 40 st. C latem i rzadko spadają poniżej 20 st. C. W związku z tym dużo większy jest odsetek angel’s share (udział aniołów). Na skutek tropikalnego, indyjskiego klimatu leżakowane whisky tracą część zawartości beczek wskutek parowania. W Bangalore ten procent ten wacha się od 8 do 14% straty. Dla porównania w Szkocji procent strat w beczkach wynosi około 2 - 3% rocznie. Ta duża strata jest jednak w Indiach rekompensowana czymś innym. Oszacowano bowiem, że ze względu na gorący i wilgotny klimat, rok dojrzewania whisky w Indiach jest równy trzem latom dojrzewania w Szkocji. Pogoda w okolicach Bangalore przyspiesza proces starzenia, dając w efekcie alkohole dojrzewające w znacznie krótszym czasie, niż gdziekolwiek na świecie. Unikalna, naturalna lokalizacja geograficzna, która stwarza tak duże problemy związane z „angel’s share”, rekompensuje szybkie dojrzewanie i możliwość butelkowania whisky już w wieku pięciu lat. Amrut wykorzystując warunki klimatyczne na swoją korzyść, eksperymentuje także z zestawieniem beczek do starzenia swoich destylatów, wykorzystując do tego, oprócz klasycznych beczek po bourbonie czy po sherry, także beczki, w których wcześniej leżakowano lokalny rum czy brandy.
Ta edycja Amrut Indian Single Malt jest wydaniem Cask Strength. Nomenklatura nie odbiega zasadniczo od też używanej w Szkocji czy w Stanach Zjednoczonych. Cask strength oznacza whisky o wyjątkowo dużej zawartości alkoholu. W procesie starzenia „surowy” destylat o mocy około 70% przelewa się do beczki, gdzie cześć alkoholu odparowuje w trakcie procesu dojrzewania. Przed rozlaniem go do butelek nie rozcieńcza się go jednak do zwyczajowych 40 – 45%, a zostawia na poziomie około 60%. Dzięki temu whisky dziedziczy „moc” beczki; w przypadku Amrut do starzenia używa się beczek z białego amerykańskiego dębu.
Kolor: ciemny bursztyn.
Nos: klasyczny styl whisky ze wspaniałymi nutami bourbonu, mocno słodowy charakter, karmelizowany wafelek maczany w kawie, pikantne, orientalne przyprawy, dąb.
Smak: gorzko - słodka uwertura, w której dęby i jęczmień wydają się idealnie połączone; piękne, miękkie oleje, a potem ostry wstrząs czerwonych cytrusów, na koniec delikatne maślane ciasteczka i solidna dawka mocy.
Finisz: długi, elegancki z najbardziej zawiłymi odcieniami, z dębami wykazującymi różne cechy bourbonu, a następnie maślane ślady ciemnego cukru i kakao.
Moc 61,8 to już konkret, żarty się skończyły. Trzeba być wytrawnym znawcą, by móc ocenić i docenić tak intensywny w smaku trunek. Jeśli chcecie spożywać go na czysto, koniecznie przygotujcie sobie szklankę wody, by przepłukać usta przed i po spożyciu. Rozcieńczenie whisky odrobiną wody także jest wskazane. W naszym barze lubiliśmy kolekcjonować destylaty o podwyższonej mocy, od 50% do nawet 80%. Miały one swoich wiernych fanów, ale też inne, nieco przewrotne przeznaczenie. Nie każdy gość baru to miły dżentelmen pod krawatem, a cwaniaków nie brakuje. Jako przewidujący barmani mieliśmy przygotowane „działa”, na tych, szukających mocnych i szybkich wrażeń. Żadna prośba o: „jakiegoś mocnego drinka” albo ukierunkowana bardzo bezpośrednio: „tylko nie oszczędzaj alkoholu” nie pozostała bez odzewu, a koktajl przygotowany na alkoholu o wzmocnionej mocy lub shot takiegoż wywoływały łzy wzruszenie (lub bólu) na twarzach naszych gości. Podsumowując, Panowie i Panie, whisky w dłoń!
Amrut Indian Single Malt Cask Strength sprzedawany jest w bardzo klasycznej i poprawnej butelce, niemal identycznej z tymi, w których dystrybuuje się wersję Peated czy też klasycznego Indian Single Malt. Prosty design i kształt, ciepła, żółta barwa etykiety i pudełka, oszczędna wschodnia ornamentyka sprawiają słuszne wrażenie, że mamy do czynienia z produktem indyjskim. Whisky ta kojarzy się jednoznacznie i raczej pozytywnie. Wizualnie okej, aczkolwiek inne produkty destylarni z Amrut mają ciekawsze, bardziej urozmaicone, zarówno opakowania, jak i butelki. Mam nadzieję, że wraz z rozwojem whisky, firma będzie urozmaicać także swoje butelki i opakowania.
Jeśli kolekcjonujecie indyjskie whisky, Amrut Cask Strength jest dla Was pozycją obowiązkową. Jeśli prowadzicie swój bar, także warto wzbogacić swoją półkę o tę edycję Amrut i wypróbować taktykę opisaną wyżej. Whisky ta na pewno znajdzie swoich wiernych fanów, zarówno wśród wprawnych dżentelmenów - degustatorów, jak i miłośników mocniejszych wrażej, zainteresowanych głównie zwiększoną mocą prezentowanego trunku.
Kraj | Indie |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Producent | Amrut Distillery |
Marka | AMRUT |
Właściciel | Amrut |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 61.8 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | bourbon |
Filtrowanie | niefiltrowana na zimno |
Barwienie | niebarwiona |
Opakowanie | Tuba |