12-letni single malt Benriach to jedno z podstawowych wyrażeń marki. Ekspresja swoją premierę miała w 2020 roku i ma reprezentować trzy style szkockiej destylarni: dymny, klasyczny ze Speyside oraz trzykrotnie destylowany. Wyjątkową formułę zawdzięcza mistrzyni kupażu, Rachel Barrie. Złocisty trunek dojrzewał w beczkach po sherry, porto i bourbonie przez co najmniej 12 lat. Zachwyca accentami kawy z cynamonem, falami soczystych śliwek i elementami słodkiego syropu klonowego.
W 1897 roku John Duff & Co. Ltd. założył destylarnię Bendriach, a dwa lata później utworzono spółkę Benriach wraz z destylarnią Longmorn. Z powodu wielkich trudności finansowych John Duff następnie zastawił swoje destylarnie bankowi, który z kolei sprzedał zakłady Johnowi Grandowi z Glen Grant. W 1900 roku nowy właściciel zrezygnował z Benriacha na rzecz Longmorn. W Benriach nadal działała jedynie słodownia, aby móc zaopatrywać siostrzaną destylarnię Longmorn w wymagany słód. Destylatory w Benriach milczały przez cały aż do 1965 roku, kiedy Glenlivet Distillers Ltd. wybudził gorzelnię ze snu. W 1978 BenRiach został sprzedany kanadyjskiej firmie Seagram. Szkocka filia firmy Seagram, Chivas Brothers, odnowiła destylarnię w 1985 roku, zwiększając wydajność. W 1999 roku, po ponad 100 latach działalności, ostatecznie zaprzestano produkcji ziarna na podłogach słodowych. 19 grudnia 2001 roku Pernod Ricard po raz kolejny rozszerzyło swoje portfolio w Szkocji, kupując Chivas Brothers, a wraz z nim firme Benriach. Niestety, Francuzi ograniczyli produkcję do trzech miesięcy w roku, aż w sierpniu 2002 roku destylatory znów ucichły. W kwietniu 2004 roku biznesmeni Billy Walker, Geoff Bell i Wayne Keiswetter wspólnie kupili destylarnię, która od tego czasu powróciła do normalnej działalności jako The BenRiach Distillery Company.
Produkuje się tu 2,8 miliona litrów whisky rocznie z 2 destylatorami myjącymi i 2 destylatorami spirytusowymi, które również są podgrzewane parą. Destylatory mają kształt gruszki, co jest rzadkim znaleziskiem na Speyside. Destylarnia Benriach używa wody do produkcji z Burnside Springs. Benriach produkuje nawet własny słód. Od 2015 roku wyłączone z eksploatacji piece słodowe znowu rozpoczęły pracę i są obecnie uruchamiane parę razy w roku. Średni czas fermentacji to około 100 godzin. Fermentacja to część produkcji whisky, w której cukier przekształcany jest w alkohol. Brzeczka jest w ten sposób schładzana po zacieraniu, a drożdże są dodawane do kadzi fermentacyjnych. Ze względu na długi czas fermentacji whisky nabiera bardziej owocowych aromatów, natomiast przy krótszym czasie trwania 50 godzin pojawiają się raczej orzechowe nuty słodowe.
12-latek przybrany w błękitne barwy oferuje słodkie akcenty miodu i syropy klonowego podbite nutami mlecznego czekolady, kawy i owoców suszonych.
Barwa: soczyste złoto;
Aromat: syrop klonowy, czekolada z cynamonem i rodzynki;
Smak: śliwka, przyprawy i miód;
Finisz: dębowe fale w komplecie z kawą i suszonymi owocami;
Koneserzy whisky dodają do niej kilka kropel wody - udowodniono naukowo, że trochę wody otwiera nowe smaki whisky! Niektórzy zalecają picie szkockiej w temperaturze pokojowej, aby docenić jej pełny smak, ale jeśli lubisz napoje schłodzone, nie ma nic złego w dodawaniu lodu lub schłodzonych kamieni. „Kamienie” są wykonane z naturalnego kamienia, zwykle steatytu, który jest naturalnie nietoksyczny. Są schładzane w zamrażarce przed włożeniem do napoju. Aby uniknąć zbytniego rozcieńczenia, możesz dodać kilka dużych kawałków lodu zamiast mniejszych kostek.
Błękit to barwa reprezentacyjna 12-letniego wydania whisky Benriach. Jasno-niebieska jest etykieta na pękatej butelce o długiej szyjce, jak i tuba, w której kryje się trunek. Na etykiecie umieszczono wszystkie informacje na temat wydania: od liczby procentów, poprzez informacje o beczkach wykorzystanych w etapie maturacji, jak i wieku.
Nowa odsłona 12-latka to z pewnością „must have” dla wielu smakoszy whisky słodowej. Benriach to marka z historią i o świetnym wizerunku, dlatego każda nowa pozycja w katalogu szkockiego brandu wzbudza niemałe emocje wśród zainteresowanych tematem. Na to wydanie postawią bardziej doświadczeni degustatorzy.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BENRIACH |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 82.5 |