Szkocka destylarnia Highland Park prezentuje kontynuacje serii, w której drugą propozycją był single malt The Dark. Podczas gdy The Dark bazuje na sezonowych beczkach z europejskiego dębu po sherry, The Light to dram z beczek z dębu amerykańskiego, który daje jaśniejszy odcień i dopasowany profil smakowy. 17-latek poddany został butelkowaniu z mocą 52,9% alkoholu. Na palecie słodkie mango, wanilia i oczywiście fale dymu.
Highland Park, najbardziej wysunięta na północ ze szkockich destylarni, została założona pod koniec XVIII wieku. Wcześniej w tym miejscu whisky destylował Magnus Eunson, słynny przemytnik. Dopiero w 1825 roku Robert Borwick zbudował obecną destylarnię, która wkrótce stała się własnością Johna Robertsona, urzędnika akcyzowego, któremu udało się wsadzić Magnusa Eunsona za kratki za nielegalną produkcję. Później destylarnia stała się wspólną własnością Borwicka i Robertsona, dopóki ten pierwszy się nie wycofał. Po śmierci Roberta Borwicka kierownictwo nad przedsiębiorstwem przejął jego syn George. Następnie Highland Park często zmieniał właścicieli aż do 1890 roku, kiedy James Grant, właściciel Glenlivet, nawiązał współpracę z Williamem Stuartem, ówczesnym właścicielem Miltonduff. Highland Park podwoił swoje moce produkcyjne po zakupie przez Jamesa Granta udziałów Williama Stuarta. Od 1937 roku destylarnia należy do grupy Highland Distillers. W listopadzie 1999 roku grupa Highland Distillers została przejęta przez Edrington Group.
Co tłumaczy sukces whisky Highland Park wśród pasjonatów i kolekcjonerów? Niezwykła gama whisky, które wyróżniają się piękną złożonością połączoną ze sprytną równowagą smaków. W degustacji, choć każda z nich wyróżnia się szczególnym charakterem, bardzo wyraźnie widać wspólny wątek przywołujący na myśl miodowo-owocowe ciasto na delikatnie zadymionym tle. W ofercie znajduje się około dwudziestu whisky w wieku od 10 do 54 lat, a także specjalne edycje limitowane, świadczące o nieograniczonej wyobraźni mistrza gorzelniczego. Świetnym przykładem jest 17-latek The Light, w którym specjalista doskonale wykorzystał odpowiednie beczki do nadania konkretnego stylu whisky.
Beczki z dębu amerykańskiego, w których single malt spędził odpowiednio długi czas (aż 17 lat!), zrobiły świetną robotę. Określiły charakter whisky, nadając jej miodowej słodyczy i nut dębiny.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: cytryny i pomarańcze, zioła i skoszona trawa;
Smak: soczyste mango, kremowa wanilia i delikatne akcenty dymu;
Finisz: mocno dębowy, miodowy i słodki;
Niektórzy lubią delektować się whisky z przyjaciółmi lub rodziną, inni wolą odizolować się, aby lepiej doświadczać wrażeń. Nie ma dobrego ani złego sposobu na delektowanie się whisky! Twój jest z pewnością najlepszy. Wybierz odpowiednie miejsce - degustacja musi odbywać się w pomieszczeniu o minimalnej ilości zapachów, aby nie zakłócać węchu. Kieliszek do degustacji jest kluczowym elementem degustacji whisky. Decydujące znaczenie ma użyte szkło, które będzie odgrywać kluczową rolę w postrzeganiu zapachów, koloru i tekstury. Polecamy szklankę z szeroką podstawą i wąską szyjką (w kształcie tulipana), która pozwoli na lepsze zagęszczenie aromatów.
Czarne, duże opakowanie ze srebrzystym wężem na boku wzbudza zainteresowanie. Wewnątrz nie znajdziemy po prostu butelki – dołączono drewnianą ramę, w której szkło świetnie będzie się prezentować na półce. Butla pełna złotej whisky ma poręczny kształt i długą szyjką. Gładka tafla szkła została przyozdobiona wytłoczonym wężem. Czarna etykieta, podobnie jak pudełko, komponuje się ze srebrzystymi napisami.
17-latek od Highland Park jest whisky dedykowaną kolekcjonerom, smakoszom zainteresowanym ciekawymi nowościami na rynku. W pozycjach The Dark i The Light chodzi o beczki, a degustując jedną i drugą whisky, dowiemy się, jaką różnicę dla alkoholu ma drewno, w którym trwa maturacja. The Light trafi w gusta fanów słodyczy i dębowego stylu.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | 17Y |
Zawartość alkoholu | 52.9 |
Pojemność | 0.7L |