Dlaczego warto kupić whisky Highland Park Viking Scars 10 years old?
- Whisky Highland Park powstaje z torfu orkadyjskiego, który tym różni się od torfu z Islay, iż składa się z mchu i wrzosu, przez co jest bardziej aromatyczny i dymny, niż zdecydowanie bardziej morski, apteczny i smolisty torf z Islay
- Debiutowała w 2017 roku
- Dość bogata, słodki, wędzony torf, miód, wrzos, dużo cytrusów (pomarańcze ze skórką), wanilia, lekki dym z ogniska, subtelne nuty sherry (gorzka czekolada, kakao, kawa, rodzynki) oraz sporo przypraw (czarny pieprz, kolendra, imbir) i odrobina morskiej soli
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 10 lat w kombinacji beczek z dębu europejskiego (po sherry) i amerykańskiego (po Bourbonie)
- Znakomita whisky dla początkujących odkrywców torfowej przygody!
- Nazwa Viking Scars (ang. „Blizny Wikingów”) nawiązuje do nordyckiej mitologii i panowania Wikingów na Orkadach kilkanaście wieków temu
- Zwycięstwo w kategorii whisky do lat 12-stu na World Whiskies Awards w 2018 roku
Co skrywa tłoczona w finezyjne wzory pękata butelka? Złocisty płyn pełen refleksów to 10-letni single malt z destylarni Highland Park, mieszczącej się na szkockich Orkadach. Zaprezentowany szerokiej publiczności w 2017 roku, inspirowany wikingami trunek, oferuje subtelne nuty sherry i wrzosowego dymu. Wyspiarski słód, butelkowany z mocą 40%, zachęca morskimi akcentami, takimi jak akordy wodorostów i soli, jednocześnie orzeźwiając elementami świeżych liści kolendry. Pozycja szczególnie kierowana do wielbicieli torfowych alkoholi oraz fanów tajemniczych wikingów.
Mówi się, że destylarnia Highland Park założona w 1798 roku. Wiele przesłanek jednak skazuje na to, że nielegalna destylacja na tych terenach miała miejsce dużo wcześniej. Orkady były prawdziwym wylęgarnią nieoficjalnej produkcji whisky. Istnieje wiele legend na temat zakresu, w jakim nielegalna destylacja miała miejsce na Orkadach, z których wiele dotyczy burmistrza Kirkwall, stolicy Orkadów, będącego być może głównym przemytnikiem. Rodzina Borwick utrzymywała kontrolę nad miejscem do 1895 roku, kiedy to kupił je James Grant, właściciel marki Glenlivet. Marka rozwijała się nadal pod kierownictwem Granta, aż do 1937 roku, kiedy Highland Park zwrócił uwagę firmy Highland Distillers. W 1979 roku nowi właścicieli wprowadzili do oferty destylarni z Orkadów whisky słodową.
Destylarnia Highland Park wyróżnia się tym, że jest najbardziej wysuniętą na północ gorzelnią w Szkocji, ponieważ znajduje się na północnych wyspach, znanych pod nazwą Orkady. Piękna, lecz odizolowana destylarnia oferuje imponującą gamę zróżnicowanych trunków. Podstawowy asortyment oficjalnych destylarni składa się z single maltów 12-letnich, 18-letnich, 21-letnich, 25-letnich, 30-letnich, 40-letnich, 50-letnich oraz serii „Dark Origins”. Gorzelnia posiada również serię specjalnych butelek, w tym serię „Valhalla” i oczywiście wypust Viking Scars. Słody z destylarni są również używane jako składnik mieszanki whisky Famous Grouse.
Woda używana w Highland Park pochodzi ze źródła Cattie Maggie's, które znajduje się w pobliżu gorzelni. Źródło dostarczyło wodę pokoleniom gorzelników z wyspy, z których część prowadziła nielegalną destylację bursztynowej whisky. Czysta, przejrzysta woda jest głównym składnikiem wypustów od Highland Park. Zdolność produkcyjna destylarni to imponujące 2,5 miliona litrów whisky rocznie. Szkocki zakład jest jedną z nielicznych destylarni, które nadal częściowo wykorzystują swoje własne podłogi do słodowania ziarna. Torf użyty w procesie jest starannie wyselekcjonowany z torfowisk Hobbister Moor. Ten słodki, goryczkowaty torf, który spala się znacznie czyściej niż torf z Islay, jest bardzo ważnym składnikiem aromatu 10-letniej whisky Viking Scars.
Highland Park Viking Scars to whisky wyrafinowana i elegancka, która charakter można określić jednym słowem: surowy. Złocisty trunek prezentuje jednocześnie przyjemne nuty pomarańczy i sherry.
Barwa: złoto pełne refleksów;
Aromat: delikatne nuty sherry zrównoważone wrzosowym dymem;
Smak: imbir, miód i skórka pomarańczy, na dalszym planie ziemisty torf;
Finisz: sól morska, kolendra i czarny pieprz;
Najbardziej słuszną degustacją dla trunków typu 10-latek od Highland Park będzie raczenie się złocistą whisky bez dodatków. Ewentualnie do niskiej szklanki o grubym dnie lub specjalistycznego kieliszka do whisky warto dodać parę kropli wody. Krystalicznie czysta woda mineralna otworzy wachlarz smaków i aromatów, a na wierzch gamy wyjdą ukryte głęboko akcenty orzeźwiającej kolendry. Nie jesteś fanem kolendry? Zapewniamy, że w tym wydaniu jej akordy posmakują nawet najbardziej wybrednemu co do smaków degustatorowi.
Highland Park Viking Scars mieści się w obłej butelce, na której tafli „blizny wikinga” widoczne są już z daleka. Finezyjne tłoczenia na bezbarwnym szkle układają się w tradycyjne wzory i imitować mają piękniejszą odsłonę blizn walecznych wikingów. Szyjka jest niedługa i delikatnie pękata, zakończona czarną, zdobioną zakrętką. W samym centrum, na froncie butelki, umieszczono czarną etykietę ze srebrnymi napisami. Single malt pakowany jest w prostokątne, czarne pudełko, na którym wzory układają się w postać mitycznego stworzenia.
10-letnia whisky zdobyła srebrny medal w konkursie Highland Park w 2019 roku. Złocisty single malt świetnie reprezentuje charakter wietrznych wysp na północy Szkocji. Pozycja dedykowana szczególnie wielbicielom akcentów torfu pod postacią morskiej solanki i wodorostów. Trunek idealny do samotnej degustacji lub delektowania się aromatami i smakami w gronie znajomych. Oryginalna butelka pięknie zaprezentuje się na półce barowej i przyciągnie spojrzenie niejednanego gościa.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |