Dlaczego warto kupić whisky Highland Park Viking Pride 18 years old?
- Gorzelnia Highland Park leży jedynie o pół mili wyżej niż destylarnia Scapa
- Debiutowała w 1997 roku, zaś w obecnej szacie w 2017 roku
- Lekko torfowa, wyrafinowana, dużo miodu wrzosowego, polnych kwiatów, soczystych białych owoców i owoców egzotycznych (ananas), do tego toffi, wiśnie w czekoladzie, kawa, nuty dżemu, dymu, skóry, ziemi, dębu oraz ziela angielskiego, imbiru i cynamonu
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 18 lat i pochodzących (w przewadze) z beczek po sherry Oloroso (first fill) i po Bourbonie
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Whisky na specjalne okazje, świetna na wykwintną, wyjątkową kolację lub do klasowego cygara
- Swą nazwą nawiązuje do drewnianych rzeźb zdobiących kościół Urnes Stave, które pamiętają czasy Wikingów
- Złoty medal na International Spirits Challenge w 2020 roku
Highland Park 18 Years Old Viking Pride to duma wikingów prosto ze szkockiej destylarni, położonej na Orkadach. Wyjątkowy i rzadki single malt zadebiutował w 2017 roku razem z innymi wypustami, których butelki ozdobiono tłoczonymi wzorami. Mówi się, że głęboko bursztynowa barwa whisky została zainspirowana kolorem drewnianych rzeźb z kościoła Urnes Stave. Złożony dram obfituje w dojrzałe nuty kwiatowe perfekcyjnie połączone z owocowymi akcentami. Butelkowana z mocą 43% whisky, pochodząca prosto z wysp, zdążyła zdobyć już wiele nagród i złotych medali w konkursach branżowych.
Oficjalnym rokiem otwarcia destylarni Highland Park był 1798. Wiadomo jednak, że nielegalna destylacja na tych terenach miała miejsce lata wcześniej. Dzięki swojej burzliwej, alkoholowej historii, Orkady do dzisiaj kojarzą się z wylęgarnią niekoniecznie zarejestrowanych gorzeli. Do 1895 roku zarządcą zakładu pozostawała rodzina Borwick, a następnie destylarnia trafiła w ręce marki Grant. W 1937 roku wyspiarska gorzelnia została przejęta przez spółkę Highland Distillers. Oficjalnie butelkowania whisky niezależnej zostały wprowadzone do katalogu marki dopiero w 1979 roku. Dzisiaj w zróżnicowanym asortymencie szkockiej marki znajdziemy single malty w wieku od 12 do 50 lat, a także specjalne wydania. Warto wiedzieć, że złocisty płyn destylowany na Orkadach jest składnikiem mieszanki Famous Grouse.
Destylarnia Highland Park przy produkcji whisky wykorzystuje krystalicznie czystą wodę ze źródła Cattie Maggie's, położonego w pobliżu gorzelni. Nieskazitelny surowiec stanowił bazę złotego alkoholu już dekady temu, kiedy whisky w gorzelni powstawała jeszcze nieoficjalnie. W ciągu jednego roku gorzelnia jest w stanie wyprodukować około 2,5 miliona litrów alkoholu. Zakład sięga do tradycji i jako jeden z niewielu na terenie Szkocji samodzielnie słoduje cześć jęczmienia. Większość destylarni zaniechała tej praktyki w latach 60. XX wieku na rzecz czerpania słodu ze słodowni. Zanim 18-latek zostanie zabutelkowany i trafi do dystrybucji, odpoczywa w dębowych beczkach wyselekcjonowanych przez specjalistów. Drewno dębu sprawia, że whisky staje się kremowa, słodka i bogata w waniliowe akcenty.
18-letni single malt zaklęty w pękatej butelce prezentuje obfitość zróżnicowanych smaków i aromatów wśród których znajdziemy owocowe elementy, kremowe akcenty i kwiatowe nuty.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: nuty kwiatowe, świeża trawa, sałatka owocowa, miód;
Smak: kremowy, espresso, owocowa konfitura, cynamon, ziele angielski, nuty toffi, cytrusy;
Finisz: długi i słodki, ziołowy;
Highland Park 18 Years Old Viking Pride to whisky z limitowanej edycji, poświęcona i inspirowana historią wikingów. Leżakowanie dramu przez prawie dwie dekady w dębowych beczkach sprawiło, że trunek ten mieści się dziś w grupie ekskluzywnych i elitarnych single maltów. Specjalne trunki zasługują na przemyślaną degustację. Rekomendujemy poczekać ze złocistą whisky na specjalną okazję. Dobrym pomysłem będzie raczenie się alkoholem bez dodatków w szklance typu tumbler. Polecamy dodać do single malta odrobinę wody, która wysunie na wierzch akcenty trawiaste i elementy orzeźwiających cytrusów.
Pękata butelka o kanciastych brzegach z pewnością zwraca uwagę – a to za sprawą etnicznych wzorów, które w oczywisty sposób kojarzą się z kulturą wikingów. Niewielka, czarno-srebrna etykieta informuje pomarańczowym kolorem o wieku single malta. Znajdziemy na niej również informację o objętości szkła i alkoholu. Średniej długości szyjka została zakończona czarnym korkiem otoczonym wzorami w klimacie żeglarskim przez całą jego szerokość. Trunek zapakowany został w prostokątne, czarne pudełko. Na jego froncie dojrzymy tajemniczego zwierza, którego sylwetka układa się z finezyjnych, srebrnych wzorów.
18-latek z Highlands Park Distillery to wielokrotny złoty medalista. Single malt zdobył pierwsze miejsce w konkursie The Scotch Whisky Masters w 2018, 2019 i 2020 roku. Stanął również na szczycie podium w International Spirits Challenge w 2020 roku, zdobył srebrny medal w tym samym konkursie rok wcześniej, a także brąz w Scottish Whisky Awards w 2019 roku. Wyjątkowa whisky dedykowana szczególnie fanom kwiatowo-owocowych połączeń, podbitych akcentami słodkiej wanilii i orzeźwiających ziół.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |