Szkocki single malt Jura Superstition o zawartości 43% alkoholu to trunek zawierający wiele destylatów w różnym wieku – od 13 do 21 lat. Część z nich ma mocno torfowy charakter, co wpływa na obecność nut dymu w finalnej miksturze. Każda kropla bursztynowego trunku funduje podniebieniu inny smak: od miodu i sosny, poprzez kremową owsiankę, aż po akordy białego pieprzu, przypraw, jabłek i cytrusów. Destylaty dojrzewają w beczkach po bourbonie wykonanych z białego dębu amerykańskiego.
Jura to wyspa pełna przesądów: nigdy nie zbieraj torfu przed majem, a stogi siana zawsze stawiaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Odwieczne wierzenia rozbrzmiewają na tych surowych, wietrznych i tajemniczych terenach do dziś. Na uwagę zasługuje zabobon dotyczący starożytnego krzyża Ankh. Mówi się, że egipski symbol przynosi szczęście – pod warunkiem, że w jego towarzystwie będzie pita szkocka whisky! Destylarnia Jura zapewnia również, że każdy, kto trzyma w dłoni butelkę trunku Jura Superstition, obdarowany zostanie przez los szczęściem i pomyślnością. Single malt jest hołdem dla ludzi, tradycji i mistycznego dziedzictwa, które sprawiają, że życie na wyspie Jura jest tak wyjątkowe.
Historia gorzelni Jura rozpoczyna się w 1810 roku, kiedy Archibald Campbell decyduje się otworzyć destylarnię w pobliżu zatoki Corryvreckan na wyspie Jura. Sto lat później gorzelnia zostaje rozebrana w wyniku lokalnego sporu o ziemię. Jednak w 1963 roku na jej miejscu postawiono kolejną, za której ścianami produkowana jest do dzisiaj whisky Jura. To jedyne tego typu miejsce na wyspie, dające zatrudnienie miejscowej ludności. Jura uosabia bijące serce społeczności, źródło dumy i dobrobytu dla przeszłych, współczesnych i przyszłych pokoleń.
Składnikiem niezbędnym do produkcji bursztynowego płynu jest woda. Gorzelnia czerpie krystalicznie czystą wodę z jeziora Loch Market, z gaelickiego Loch a' Bhaile-Mhargaidh. Jak powiedział kiedyś Master Distiller marki, Graham Logan: z jeziora Loch nie widać żadnych domów ani budynków, tylko dzikie zwierzęta i góry. Wtedy zdajesz sobie sprawę, jak rozległa i pusta jest Jura i jaką magię tworzy. Jezioro znajduje się na wysokości 300 metrów nad poziomem morza.
Drugim koniecznym elementem jest słód jęczmienny. Ziarno po namoczeniu i wysuszeniu ląduje w destylarni, gdzie jest mielone i tłuczone w gorącej wodzie w celu uwolnienia z niego naturalnych cukrów. Powstały zacier czekają kolejne etapy obróbki.
Ostygły zacier ląduje w następnej kolejności razem z drożdżami w kadziach fermentacyjnych, gdzie drożdże zmieniają cukry w alkohol. Trwa to od 48 do 55 godzin. Etap ten sprawia, że naturalne smaki surowców zostają uwolnione. Później przychodzi pora na bardziej skomplikowaną i wymagającą podwójną destylację: najpierw w mniejszym, a później większym miedzianym alembiku. Pierwsze destylacja ma na celu wytworzenie alkoholu z zacieru, druga natomiast oczyszczenie surówki gorzelniczej i oddzielenie konkretnych poziomów z płynu, który wyląduje w beczkach. Maturacja whisky Jura Superstition odbywa się w klasycznych beczkach z białego dębu po bourbonie i trwa od 13 do 21 lat – w zależności od destylatu. Przed butelkowaniem dochodzi do kupażu destylatów.
Jura Superstition to single malt o słodko-pieprznym finiszu. Bursztynowy płyn emanuje miodowymi nutami, kremowymi akordami i bardzo finezyjną obecnością dymu.
Barwa: głęboka, bursztynowa;
Aromat: wieloetapowy, z początku płatki zbożowe, później dym i mocna słodycz, delikatnie torfowy kremowy;
Smak: słodki, nuty białego pieprzy, miodu, grzanka na gorąco, dość oleisty;
Finisz: średniej długości, obecne kakao, papier ryżowy, nuty pieprzu, miodu i przypraw;
Dla wielu obecność torfu i ziemistość smaku i aromatu wykluczy tego szkockiego single matla z drinków i koktajli alkoholowych. Klasycznym rozwiązanie będzie zatem podanie bursztynowej whisky bez dodatków lub z paroma kroplami wody. Istotne jest, żeby nie rozcieńczyć cieczy zbyt mocno, a jedynie pozwolić jej bardziej się otworzyć na naszym podniebieniu. Pomoże w tym na pewno odpowiednie szkło – kieliszek do whisky lub szklanka typu tumbler. Fani drinków i mieszanek alkoholowych mogą wykorzystać Jura Superstition w klasycznym koktajlu, jaki jest Whisky Sour. Szkocki single malt w połączeniu z jakąkolwiek whisky typu blend, syropem cukrowym i sokiem z cytryny, wypadnie smakowicie i orzeźwiająco.
Design wszystkich propozycji destylarni Jura jest spójny. Klasyczna, kultowa już butelka została zaprojektowana tak, aby szkło wytrzymało ekstremalne podróże statkiem pomiędzy wyspą a lądem. Jest obła i wyprofilowana. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, kiedy patrzymy na butelkę, jest krzyż Ankh. W mitologi egipskiej symbolizuje on życie. Według przesądów zapewnia również szczęście i pomyślność. Na etykiecie widnieje napis „lighty peated”, który informuje o delikatnej, finezyjnej obecności torfowych nut. Whisky sprzedawana jest w ozdobnym pudełku, na którym przedstawiony został niespokojny, kamienisty brzeg wyspy. Całość prezentuje się dość tajemniczo i klimatycznie. Design produktu perfekcyjnie łączy się z wiarą w zabobony mieszkańców wyspy Jura.
Marka Jura to pozycją, z która powinien zapoznać się każdy miłośnik whisky, w szczególności tej szkockiej. Klimat destylarni wiąże tradycję z nowoczesnością i szacunkiem do historii rejonu, w którym się znajduję. Jura Superstition to trunek trudny do przeoczenia – uwagę zwraca już sama butelka, ale po otwarciu emocje wywoła również mocny aromat i wyraźny smak. Alkohol ten to propozycja dla każdego, kto nie miał jeszcze okazji testować whisky z oferty tej wyjątkowej destylarni. Zaznajomieni znawcy szkockich single maltów również będą zadowoleni z wariacji wrażeń sensorycznych, jakie oferuje.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 73.5 |