Ostatnia część tryptyku Arran Smuggler’s Series – po edycjach The Illicit Stills oraz The High Seas – pojawiła się na rynku w 2017 roku. Nazwa The Exciseman odwołuje się ponownie do przemytniczej działalności oraz masowych prób omijania i oszukiwania poborców podatkowych na wyspie Arran, na przełomie XVIII i XIX wieku. Whisky ta również nie posiada oznaczenia wieku, zabutelkowana została w wersji cask strenght – z mocą 56.8%.
Arran to wyspa leżąca u zachodnich wybrzeży Szkocji, pomiędzy Ayrshire i Kintyre. Na początku XIX wieku działało tu prężnie ponad 50 małych, w większości nielegalnych gorzelni. Ostatnią, która swoją działalność zakończyła w 1837 roku była destylarnia Lagg Distillery. Co ciekawe, whisky produkowana w tamtym okresie na wyspie Arran cieszyła się dość dużą renomą, co czyniło ten obszar jednym z głównych ‘okręgów’ produkcji whisky, zaraz po dolinie rzeki Livet.
Sama destylarnia Arran to stosunkowo młoda gorzelnia - powstała w 1994 roku. Zlokalizowana w północnej części wyspy o tej samej nazwie, w małej miejscowości – Lochranza. Wówczas Harold Currie (w przeszłości dyrektor Chivas Regal oraz House of Campbell oraz weteran lądowania w Normandii w 1944 – D-Day) założył firmę o nazwie Isle of Arran Distillers. Produkcja destylatu ruszyła rok później, w 1995. W tym samym momencie rozpoczęła się również sprzedaż new make’a, czyli świeżego destylatu. Co ciekawe, wpłacenie 2400 dolarów zapewniało prawo uzyskania 240 butelek tej whisky. Była to jedna z metod poprawy kondycji finansowej firmy. Drugą była emisja obligacji, uprawniających udziałowców do otrzymania w 2001 roku, dwunastu butelek whisky Arran Founder’s Reserve.
Jak wspomnieliśmy wyżej, nazwa The Exciseman (poborca podatkowy/osoba odpowiedzialna za pobranie akcyzy) oddaje hołd licznym ucieczkom mieszkańców wyspy przed tymi urzędnikami. Whisky ta stanowi kupaż destylatów starzonych w beczkach typu quarter cask oraz beczkach po madeirze. Zgodnie z hasłem Pure By Nature whisky została zabutelkowana w naturalnym kolorze, bez filtracji na zimno oraz w mocy beczki – cask strenght.
Arran to niewielka, niezależna destylarnia czerpiąca wodę z lokalnego źródła – Gleann Easan Biorach (po gaelicku Ostre wodospady), jak również z jeziora Loch na Davie (zlokalizowanego za pasmem wzgórz za destylarnią). Niewielkie zabudowania o zabielonych ścianach doskonale współgrają z okolicznym krajobrazem. Wyjątkowego charakteru budynkom destylarni nadają pagodowe dachy.
Na wyposażenie destylarni Arran składają się: kadź zacierna (wykonana ze stali nierdzewnej), 4 kadzie zacierne (sosna oregońska) oraz para alembików. Moce produkcyjne zakładu to około 1 miliona litrów alkoholu. Destylaty dojrzewają w pobliskim wielopoziomowym magazynie. Ciekawostką jest fakt, iż do niedawna część beczek Arrana – z powodu braku miejsca – dojrzewała w magazynach... Springbanka, w Campbeltown.
Okolica, w której dojrzewa destylat Arran słynie z ciepłego i łagodnego mikroklimatu – atmosfera morskiej bryzy i czystego górskiego powietrza w połączeniu z ciepłym strumieniem Prądu Zatokowego sprzyja szybszemu dojrzewaniu single maltów.
Pomimo swojego kameralnego, wręcz butikowego charakteru, Arran to dość prężnie działająca destylarnia, wybiegająca swoimi działaniami w przyszłość. W 2017 roku właściciele Arrana zdecydowali o wskrzeszeniu oraz budowie destylarni Lagg. Według założeń to destylarnia, w której docelowo produkowany będzie torfowy destylat – edycje Machrie Moor, umożliwiając jednocześnie zwiększenie produkcji klasycznego Arrana w Lochranza.
Wspomniana destylarnia pracuje od marca 2019 roku – w kwietniu rozpoczęto destylację. Efektem współdziałania obu destylarni jest whisky blended, która pojawiła się na rynku w maju 2020.
Kolor: złoty z rubinowymi refleksami
Zapach: winny, wyraźne słodkie owoce, cytrusy – pomarańcza, kiwi, guava. Na drugim planie bardziej wytrawne akcenty skórzane.
Smak: bardzo słodki z przewagą owoców troplikalnych, wanilia, dojrzały ananas oraz papaja. Karmel.
Finisz: długi, będący kontynujacją smaku – słodki, karmelowy z delikatnym akcentem dębiny.
Arran The Exciseman to kolejna whisky z destylarni z Lochranza wydana w wersji cask strenght. Z racji jej wyjątkowości i limitowanego charakteru sugerujemy degustację w dedykowanym do szkockiej whisky single malt szkle. Odrobina czystej, źródlanej wody zdecydowanie pomoże otworzyć Nam tą whisky, abyśmy mogli w pełni docenić to co ma do zaoferowania.
Cała seria Arran Smuggler’s Series zyskała wyjątkowe opakowanie nawiązujące do motywu przewodniego kolejnych trzech edycji. Whisky przelano do 8700 butelek z czarnego szkła (skrzętnie skrywających zawartość), które opatrzono lekko naddartymi etykietami. Tradycyjnie umieszczono na nich podstawowe informacje, m.in. nazwę edycji, zawartość alkoholu.
Butelka zapakowana jest w pudełko w kształcie książki z wyciętym miejscem, w którym można ją ukryć. Pudełko utrzymane w kolorze czerwonym z licznymi ornamentami, charakterystycznymi dla starych ksiąg. Całość opakowania podkreśla przemytniczy sznyt tej serii.
Arran The Exciseman to kolejna młoda, limitowana do 8700 butelek edycja, stanowiąca nie lada gratkę dla miłośników oraz kolekcjonerów whisky. Z racji gustownego, kryjącego historię wyspy opakowania, to dobry pomysł na prezent. To również bardzo przyjemna, zdecydowanie słodka whisky, będąca kolejną wariacją Jamesa MacTaggarta, na temat wykorzystania beczek do zwięczenia tak wspaniałej serii.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ARRAN |
Wiek | No age statement |
Pojemność | 0.7L |