Arran James MacTaggart to kolejna, limitowana edycja whisky z miejscowośći Lochranza. Tym razem to bottling-hołd dla jednej z najważniejszych osób dla tej destylarni – master distillera Jamesa MacTaggarta. Jest to kupaż whisky wydestylowanych w 2007 roku – krótko po tym jak James rozpoczął pracę w gorzelni Arran. Whisky zabutelkowano w 10 rozcznicę jego pracy, w 2017 roku, z mocą 54.2%. Arran to wyspa leżąca u zachodnich wybrzeży Szkocji, pomiędzy Ayrshire i Kintyre. Na początku XIX wieku działało tu prężnie ponad 50 małych, w większości nielegalnych gorzelni. Ostatnią, która swoją działalność zakończyła w 1837 roku była destylarnia Lagg Distillery. Co ciekawe, whisky produkowana w tamtym okresie na wyspie Arran cieszyła się dość dużą renomą, co czyniło ten obszar jednym z głównych ‘okręgów’ produkcji whisky, zaraz po dolinie rzeki Livet.
Sama destylarnia Arran to stosunkowo młoda gorzelnia - powstała w 1994 roku. Zlokalizowana w północnej części wyspy o tej samej nazwie, w małej miejscowości – Lochranza. Wówczas Harold Currie (w przeszłości dyrektor Chivas Regal oraz House of Campbell oraz weteran lądowania w Normandii w 1944 – D-Day) założył firmę o nazwie Isle of Arran Distillers. Produkcja destylatu ruszyła rok później, w 1995. W tym samym momencie rozpoczęła się również sprzedaż new make’a, czyli świeżego destylatu. Co ciekawe, wpłacenie 2400 dolarów zapewniało prawo uzyskania 240 butelek tej whisky. Była to jedna z metod poprawy kondycji finansowej firmy. Drugą była emisja obligacji, uprawniających udziałowców do otrzymania w 2001 roku, dwunastu butelek whisky Arran Founder’s Reserve.
Whisky Arran James MacTaggart to kupaż niemalże 50 beczek pochodzących od najbardziej znanych producentów bourbona m.in. Buffalo Trace, Jim Beam czy Jack Daniel’s. Edycję tą limitowano do 12 000 butelek.
Arran to niewielka, niezależna destylarnia czerpiąca wodę z lokalnego źródła – Gleann Easan Biorach (po gaelicku Ostre wodospady), jak również z jeziora Loch na Davie (zlokalizowanego za pasmem wzgórz za destylarnią). Niewielkie zabudowania o zabielonych ścianach doskonale współgrają z okolicznym krajobrazem. Wyjątkowego charakteru budynkom destylarni nadają pagodowe dachy.
Na wyposażenie destylarni Arran składają się: kadź zacierna (wykonana ze stali nierdzewnej), 4 kadzie zacierne (sosna oregońska) oraz para alembików. Moce produkcyjne zakładu to około 1 miliona litrów alkoholu. Destylaty dojrzewają w pobliskim wielopoziomowym magazynie. Ciekawostką jest fakt, iż do niedawna część beczek Arrana – z powodu braku miejsca – dojrzewała w magazynach... Springbanka, w Campbeltown.
Okolica, w której dojrzewa destylat Arran słynie z ciepłego i łagodnego mikroklimatu – atmosfera morskiej bryzy i czystego górskiego powietrza w połączeniu z ciepłym strumieniem Prądu Zatokowego sprzyja szybszemu dojrzewaniu single maltów.
Whisky Arran używanie jest głównie do produkcji whisky single malt; zaledwie niewielka część trafia do produkcji ich asortymentu whisky blended: Lochranza Blend, Robert Burns Blend i Arran Gold Single Malt Whisky Cream Liqueur.
Kolor: złocisty
Zapach: słodka śmietanka, olejek pomarańczowy, słodycz selera, nuta soli, kardamonu i grejpfruta.
Smak: na pierwszym planie zielone jabłka i dojrzała nektarynka. Świeżo upieczony karmel, szczypta czarnego pieprzu i intrygujące curry.
Finish: dość pikantny, przyprawowy z owocowym wykończeniem.
Arran James MacTaggart to kolejna limitowana edycja whisky pochodząca z gorzelni Arran, zabutelkowana w zgodzie z filozofią Pure By Nature m.in. w wersji cask strenght. Aby w pełni się w niej rozsmakować najlepiej wykorzystać klasyczny, tulipanowy kieliszek do whisky oraz szklankę ze źródlaną wodą i dać sobie (i whisky) trochę czasu....
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją do stworzenia klasycznych koktajli np. Old Fashioned.
Charakterystyczna dla gorzelni, smukła, wysoka butelka z centralnie umiejscowioną etykietą, na której znajduje się zarys profilu sylwetki master distillera – Jamesa MacTaggarta. Na etykiecie zawarte są podstawowe informacje – zawartość alkoholu – 54,2%; liczba butelek w serii – 12 000 oraz przede wszystkim swego rodzaju podziękowania dla Jamesa za tworzenie przez 10 lat marki Arran. Całość utrzymana w gustownych odcieniach szarości i czerni. Butelka zapakowana jest dodatkowo w kartonowe pudełko utrzymane w podobnej konwencji.
Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że wizerunek orłów na etykietach whisky Arran posiada symboliczne znaczenie dla historii powstawania destylarni. W trakcie jej budowy, para Orłów Przednich założyła gniazdo na klifie tuż obok gorzelni, co znacząco wpłynęło na przebieg prac budowlanych. Z uwagi, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem budowa destylarni musiała zostać tymczasowo wstrzymano – dla upamiętnienia tego faktu, butelki oraz tuby whisky Arran posiadają wizerunek szlachetnej pary orłów.
Opisywana tutaj edycja Arran James MacTaggart to nie lada gratka dla osób zainteresowanych szkocką whisky słodową. To niejako pomnik żywej legendy gorzelnictwa. Dodatkowo, gustowne opakowanie oraz whisky, która wspaniale oddaje łagodny i owocowy charakter destylarni to świetny prezent, z którego obdarowywana osoba na pewno się ucieszy.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ARRAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 54.2 |
Pojemność | 0.7L |
Nakład | 12000 butelek |