Pierwsza torfowa edycja whisky z gorzelni z miasta Lochranza - Arran Machrie Moor debiutowała na rynku w 2010 roku. Prezentowane tutaj wydanie to trzecia edycja, limitowana do 9000 butelek, która pojawiła się w sprzedaży jesienią 2016 roku. Zabutelkowana bez deklaracji wieku, w wersji cask strenght, z mocą 58,5%.
Arran to wyspa leżąca u zachodnich wybrzeży Szkocji, pomiędzy Ayrshire i Kintyre. Na początku XIX wieku działało tu prężnie ponad 50 małych, w większości nielegalnych gorzelni. Ostatnią, która swoją działalność zakończyła w 1837 roku była destylarnia Lagg Distillery. Co ciekawe, whisky produkowana w tamtym okresie na wyspie Arran cieszyła się dość dużą renomą, co czyniło ten obszar jednym z głównych ‘okręgów’ produkcji whisky, zaraz po dolinie rzeki Livet.
Sama destylarnia Arran to stosunkowo młoda gorzelnia - powstała w 1994 roku. Zlokalizowana w północnej części wyspy o tej samej nazwie, w małej miejscowości – Lochranza. Wówczas Harold Currie (w przeszłości dyrektor Chivas Regal oraz House of Campbell oraz weteran lądowania w Normandii w 1944 – D-Day) założył firmę o nazwie Isle of Arran Distillers. Produkcja destylatu ruszyła rok później, w 1995. W tym samym momencie rozpoczęła się również sprzedaż new make’a, czyli świeżego destylatu. Co ciekawe, wpłacenie 2400 dolarów zapewniało prawo uzyskania 240 butelek tej whisky. Była to jedna z metod poprawy kondycji finansowej firmy. Drugą była emisja obligacji, uprawniających udziałowców do otrzymania w 2001 roku, dwunastu butelek whisky Arran Founder’s Reserve.
Seria torfowej whisky Machrie Moor to kolejny przykład eksperymentowania z destylatem i beczkami. Do jej stworzenia wykorzystano słód torfowany do poziomu ok. 20-25 ppm. Wiek samej whisky jest nieznany, nieoficjalnie mówi się o kupażu destylatów około 8letnich.
Arran to niewielka, niezależna destylarnia czerpiąca wodę z lokalnego źródła – Gleann Easan Biorach (po gaelicku Ostre wodospady), jak również z jeziora Loch na Davie (zlokalizowanego za pasmem wzgórz za destylarnią). Niewielkie zabudowania o zabielonych ścianach doskonale współgrają z okolicznym krajobrazem. Wyjątkowego charakteru budynkom destylarni nadają pagodowe dachy. Na wyposażenie destylarni Arran składają się: kadź zacierna (wykonana ze stali nierdzewnej), 4 kadzie zacierne (sosna oregońska) oraz para alembików. Moce produkcyjne zakładu to około 1 miliona litrów alkoholu. Destylaty dojrzewają w pobliskim wielopoziomowym magazynie. Ciekawostką jest fakt, iż do niedawna część beczek Arrana – z powodu braku miejsca – dojrzewała w magazynach... Springbanka, w Campbeltown.
Okolica, w której dojrzewa destylat Arran słynie z ciepłego i łagodnego mikroklimatu – atmosfera morskiej bryzy i czystego górskiego powietrza w połączeniu z ciepłym strumieniem Prądu Zatokowego sprzyja szybszemu dojrzewaniu single maltów.
Gorzelnia nigdy nie bała się eksperymentować z wykorzystaniem różnych beczek np. po czerwonych winach, tokaju czy koniaku. Świetnym przykładem jest chociażby dziesięcioletni Arran – edycja z 2005 roku, uświetniająca dziesiątą rocznicę pracy destylarni – Arran Champagne Wood Finish. To edycja, która przez ostatnie dwa lata finishowana była w beczkach po szampanie.
Destylarnia większość swojej whisky butelkuje z mocą 46%, nie dodaje karmelu oraz nie stosuje filtracji na zimno, co sprawia, iż pełnia smaku zawartego w olejkach eterycznych znajduje się w butelce. Whisky Arran używana jest głównie do produkcji whisky single malt; zaledwie niewielka część trafia do produkcji ich asortymentu whisky blended: Lochranza Blend, Robert Burns Blend i Arran Gold Single Malt Whisky Cream Liqueur.
Jeśli jesteś fanem Arran Single Malt, być może zainteresuje Cię fakt, że obie destylarnie oferują możliwość zakupu wybranych beczek. Beczki new make’u można kupić, a ich przechowywanie zlecić destylarni. Własnej beczki można oczywiście doglądać osobiście podczas wizyt w destylarni.
Kolor: słomkowy
Zapach: słodycz, karmelki, akcenty trawiasto-ziołowe, delikatny torfowy dym. Po chwili pojawiają się świeże, słodkie owoce oraz cytrusy.
Smak: lekkie uderzenie torfowego dymu, owocowa słodycz, akcenty wanilii, zioła. Na końcu języka lekkie poszczypywanie (pieprz?)
Finisz: długi, przyprawowy, wytrawnie-waniliowy
Ta młoda, torfowa i zaskakująco świeża whisky z powodzeniem spełni oczekiwania w kategorii whisky codziennej, niezobowiązującej, do spokojnego sączenia. Świetnie sprawdzi się jako baza do whisky sour, gdzie jej delikatnie dymny charakter doda głębi temu klasycznemu koktajlowi.
Odmienny charakter Machrie Moor został podkreślony przez samo opakowanie, które również odróźnia się od standardowych edycji whisky Arran. Metalowa, srebrna tuba opatrzona jest czarnym napisem Machrie Moor, poniżej której widnieje grafika psa przykutego do skały, strzegącego dostępu do niezbadanego torfowiska o nazwie Machrie Moor, zlokalizowanego w zachodniej części wyspy. Według legendy był to ulubiony pies wojownika Fingala. Sama butelka również utrzymana jest w czerni, zaś srebrne napisy informują Nas o szczegółach edycji – nazwie, torfowym charakterze oraz zawartości alkoholu. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle intrygująca edycja.
Whisky Arran Machrie Moor (3 wydanie) to kolejny bardzo udany eksperyment Jamesa MacTaggarta. Połączenie świeżości i owocowego charakteru destylatu Arran z torfowym dymem dało niezwykły efekt i dodatkowy wymiar samej whisky. Jest to zaskakująco przyjemna, dobrze zbalansowana, młoda whisky. Kolejnym jej atutem jest fakt zabutelkowania w wersji cask strenght, co gwarantuje pełnie smaku i aromatu! To doskonała pozycja dla miłośników tej wyspiarskiej gorzelni, serdecznie polecamy!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ARRAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 58.5 |
Pojemność | 0.7L |