Destylarnia Bruichladdich (po gaelicku – „stok na wybrzeżu”) to jedna – oprócz Abhainn Dearg – z najbardziej wysuniętych na zachód destylarni. Zlokalizowana na półwyspie Rhinss, na wyspie Islay. Prezentowana tutaj Port Charlotte Islay Barley to klasyczna, mocno torfowa whisky z Islay. Zabutelkowana w 2014 roku, z mocą 50%.
Destylarnia powstała w 1881 roku dzięki trzem braciom Harvey – Johnowi, Robertowi oraz Williamowi. Pozostała w ich rękach przez 48 kolejnych lat, po których zostala przejęta przez Josepha Hobbsa. W późniejszym czasie Bruchladdich przeszla pod zarząd grupy Invergordon, pod skrzydłami której produkcja trwała nieprzerwanie do roku 1995.
Punktem przełomowym we współczesnej historii destylarni był rok 2001 kiedy gorzelnia, wraz z magazynowaną tam whisky (prawie 10 tysięcy beczek) została zakupiona przez firmę Murray McDavid. Wtedy też przeprowadzono renowację zabudowań oraz wznowiono destylację. Osobą kluczową dla Bruichladdich w tym czasie był związany wcześniej z Bowmore Jim McEvan, który jak sam wspominał nie był, delikatnie mówiąc zachwycony jakością whisky dojrzewających w magazynach. Dzięki jego zapałowi i pomysłowości Bruichladdich zaopatrzył się w wiele beczek różnego typu umożliwiając Jimowi eksperymentowanie z finiszowaniem whisky, co zaowocowało licznymi, często oryginalnymi edycjami whisky z tej destylarni.
W Bruichladdich w dalszym ciągu pracują stare Wiktoriańskie maszyny oraz urządzenia, których celowo nie unowocześniano – podobno w całej destylarni nie ma ani jednego komputera. Firma przywiązuje olbrzymią wagę do tradycji i pochodzenia swojej whisky oraz stawia na bliską współpracę z okolicznymi farmerami. Przykładem może być to, iż woda do produkcji czerpana jest w najbliższym sąsiedztwie destylarni (np. woda do butelkowania whisky z Bruichladdich pochodzi ze źródła o nazwie Octomore).
Obecna wydajność produkcji to 1,5 mln litrów rocznie – destylacja odbywa się w klasyczny dla Szkotów sposób – dwukrotnie. Ciekawostką jest również fakt, iz destylarnia produkuje 3 rodzaje whisky – nietorfową Bruichladdich, torfowa Port Charlotte oraz bardzo torfową Octomore.
Dla opisywanej Port Charlotte Islay Barley wykorzystano jęczmień z poziomem torfu na poziomie 40 ppm, pochodzący z 6 farm zlokalizowanych na wyspie Islay. Whisky wydestylowano w 2008 roku, a zabutelkowano 6 lat później – w 2014.
Kolor: złoty
Zapach: Intrygujący, dość wyrazisty z dominacją słodu, jęczmiennej słodyczy, dymu oraz akcentów morsko-solankowych. W tle delikatne niuanse owocowe.
Smak: Mocny, rozgrzewający. Na pierwszym planie akcenty słodowo-ziołowe, tosty z masłem, wyraźne nuty dymu torfowego. Na drugim planie nuta solanki i ostrego pieprzu.
Finisz: Długi, wytrawny, zgaszone ognisko, dym i popiół.
Większość whisky pochodzących z destylarni Bruichladdich butelkowana jest w klasyczne, przysadziste, okrągłe butelki z przezroczystego szkła pozwalające dostrzec prawdziwy kolor trunku. Na butelce znajdują się nadruki z nazwą edycji, zawartością alkoholu oraz podstawowymi informacjami o destylarni. Całość zapakowana w białą, metalową tubę zawierającą informacje naniesione na butelkę. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, whisky można z powodzeniem zabrać ze sobą w plener bez obaw o zawartość i cieszyć się degustowaniem.
Port Charlotte Islay Barley to kwintesencja whisky z Islay. Mocno torfowana (40ppm) edycja została stworzona od początku do końca na wyspie Islay, z której zaczerpnęła wszystko, co najlepsze – od jęczmienia, poprzez wodę oraz lokalne morskie powietrze. Gorąco polecamy miłośnikom whisky torfowych – nie jest to whisky bardzo złożona, ale pomimo młodego wieku doskonale spójna zachowująca charakter destylatu z Bruichladdich.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BRUICHLADDICH |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 0.7L |