Tym razem kolekcja Cooper's Choice prezentuje współpracę z destylarnią Dumbarton. Efektem jest 20-letnia whisky single grain, destylowana w 2000 roku, dojrzewająca w beczkach z amerykańskiego dębu i finiszująca w beczkach po bourbonie. Dostępne są jedynie 234 butelki pełne bursztynowej ekspresji o nutach przypraw, maślanego popcornu i mlecznej kawy, zabutelkowane z mocą prosto z beczki – 56,5% alkoholu.
W 1936 roku kanadyjski gorzelnik Hiram Walker kupił znany blend George'a Ballantine & Sons, ale bez destylarni. Już w 1930 roku nabył Glenburgie, a następnie w 1936 roku Miltonduff, ale brakowało wciąż wiarygodnego źródła whisky zbożowej. W następnym roku zbudowano nowy kompleks destylarni zboża i słodu w starej stoczni MacMillan nad brzegiem rzeki Leven. Gdy Dumbarton rozpoczął destylację w 1938 roku, była to największa destylarnia ciągła w Szkocji produkująca whisky zbożową. Był to również pierwszy zakład, który rzucił wyzwanie destylatorom Coffey, instalując kolumny ze stali nierdzewnej w stylu amerykańskim, zbudowane przez Vulcan Copper & Supply Co. W 1988 roku Hiram Walker został sprzedany Allied Lyons, więc Dumbarton po raz pierwszy znalazł się pod brytyjską własnością. Trzy lata później Allied zawiesił destylarnię Inverleven, a w 2002 roku Dumbarton poszedł w jej ślady.
Żaden zapis historii Dumbarton nie byłby kompletny bez wzmianki o „Scotch Watch”, stadzie stu chińskich, białych gęsi. Ptaki stały się czymś w rodzaju atrakcji turystycznej, a nawet były wykorzystywane do reklamowania mieszanki Ballantine’s. Kiedy Dumbarton ostatecznie zamknięto w 2002 roku, gęsi pozostały na miejscu, chociaż 10 lat później pozostałe siedem ptaków ostatecznie przeszło na emeryturę. Podobnie jak ptaki, destylarnia również nie pełni już dziś swojej funkcji, jednak kolekcji Cooper's Choice udało się stworzyć niezwykły destylat z whisky z 2000 roku. Kolekcja dodała od siebie akcent finiszu w beczkach po bourbonie, tworząc tym samym nieco nowy charakter.
Finisz w beczkach po amerykańskim bourbonie zapewnił whisky z destylarni Dumbarton klasycznych akcentów dębu, maślanego ciasta i cynamonu.
Barwa: bursztynowa;
Aromat: kremowa wanilia, cynamon, maślany popcorn i sok z dojrzałej pomarańczy;
Smak: maślane ciastka z kokosowymi wiórkami, przyprawy, toffi i dąb;
Finisz: pełen nut prażonej kukurydzy i dębiny;
20-lat dojrzewania do bardzo długi czas! Z tego też powodu rzadka whisky z destylarni Dumbarton, finiszująca w beczkach po bourbonie amerykańskim, zasługuje na doskonałe traktowanie. Oznacza to oczywiście degustacje bez dodatków – tak, aby odkryć prawdziwy charakter złocistego słodu. Warto dodać dwie krople wody i zaopatrzyć się w specjalistyczny kieliszek do raczenia się whisky z pojedynczego ziarna.
Beż to kolor przewodni kolekcji The Cooper's Choice. Beżowa jest zarówno etykieta na pękatej butelce, jak i opakowanie o otwartej formie. Kolorystykę dopełniają złociste elementy, na przykład rycinowe logo na pudełku, prezentujące trzech gorzelników obrabiających dębowe beczki pełne – zapewne – pysznej whisky. Butelka ma obły, pękaty kształt i szyjkę średniej długości. Cała seria jest bardzo spójna, więc jej ekspresji nie pomylicie z niczym innym.
Dębowo-słodka whisky o akcentach maślanych ciastek dojrzewała 20 lat, a destylowana była w niedziałającej od 2002 roku destylarni Dumberton. Ten fakt z pewnością zainteresuje smakoszy bursztynowych alkoholi i poszukiwaczy rzadkich wydań. Jedna z 234 może być Twoja! Złocisty single grain będzie również idealnym prezentem dla kolekcjonerów i znawców.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single grain |
Marka | COOPERS CHOICE |
Wiek | 20Y |
Zawartość alkoholu | 56.5 |
Pojemność | 0.7L |